Крім основної заробітної плати, яка встановлюється у вигляді посадових окладів (тарифних ставок) або відрядних розцінок, працівникам можуть виплачуватися заохочувальні виплати, до яких належать премії та винагороди. Останні є одним із видів матеріального стимулювання працівників до більш продуктивної праці. Які існують види премій та винагород? Який порядок їх запровадження та скасування на підприємстві? В якому розмірі вони нараховуються? Який порядок їхньої виплати? В яких випадках працівника можна позбавити премії чи винагороди? Чи включаються вони до мінімальної заробітної плати? Чи враховуються премії та винагороди під час розрахунку середньої заробітної плати? Який порядок оподаткування та відображення в обліку премій та винагород?
Премії та винагороди працівникам: нарахування, виплата, оподаткування, облік
Одним з основних завдань, які стоять перед кожним роботодавцем, є розробка та впровадження системи матеріального стимулювання праці працівників, підвищення їхньої мотивації до праці, що в кінцевому рахунку сприяє підвищенню продуктивності праці працівників та ефективності виробничої діяльності підприємства.
Матеріальне стимулювання праці працівників на підприємствах здійснюється за такими видами та напрямками:
— преміювання за основні результати виробничої, господарської, фінансово-економічної та науково-технічної діяльності;
— застосування доплат і надбавок до тарифних ставок та посадових окладів;
— системи матеріального стимулювання соціального характеру.
Система матеріального стимулювання праці включає сукупність основних та додаткових показників оцінки колективних та індивідуальних результатів праці, за якою працівникам здійснюються різні виплати заохочувального характеру понад основну заробітну плату з метою використання їхньої матеріальної зацікавленості для підвищення продуктивності, ефективності та конкурентоспроможності виробництва.
Основними виплатами заохочувального характеру є премії та винагороди. Чинні законодавчі акти, які регулюють порядок оплати праці, зокрема Кодекс законів про працю України (далі — КЗпП) та Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці), не дають визначення термінам «премія» та «винагорода». Однак, виходячи з практики їх виплати, можна зробити висновок, що:
премія — це основний та найбільш ефективний вид додаткової, понад основну заробітну плату, винагороди, яка виплачується працівникам за результатами їхньої трудової діяльності та виробництва в цілому відповідно до показників та умов оцінки цих результатів, визначених підприємством;
винагорода — будь-яка одноразова, періодична або щомісячна матеріальна (грошова чи натуральна) виплата працівнику відповідно до показників та умов цієї виплати, визначених підприємством.
Як правило, премії та винагороди виплачуються за перевищення планових чи нормативних рівнів показників індивідуальної та колективної виробничої та управлінської діяльності, за підсумками кінцевих результатів роботи структурних підрозділів чи підприємства в цілому.
Відповідно до статті 97 КЗпП і статті 15