У попередньому номері журналу були розглянуті особливості проведення індексації заробітної плати працівників з урахуванням того, що у 2024 році відновлено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення індексації використовуються фактичні індекси споживчих цін, на підставі яких щомісяця обчислюється величина приросту індексу споживчих цін. Якщо остання перевищить поріг індексації, то роботодавець повинен нарахувати працівникам індексацію заробітної плати. Але замість цього роботодавці можуть запровадити підвищення доходів працівників випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції. Як «працює» такий механізм захисту доходів працівників від інфляції? Що робити, якщо сума «випереджаючого» підвищення доходів в одному з наступних місяців стане менше суми індексації, яка склалася в такому місяці?
Індексація заробітної плати випереджаючим шляхом (частина 2)
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 № 1282-XII (далі — Закон № 1282) індексація грошових доходів населення — це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Нагадаємо основні правила індексації доходів працівників, встановлені Законом № 1282 та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі — Порядок № 1078):
1. Право на нарахування індексації заробітної плати виникає, коли величина індексу споживчих цін (далі — ІСЦ), обчислена наростаючим підсумком, перевищує поріг індексації, встановлений в розмірі 103%.
2. Обчислення ІСЦ для проведення індексації заробітної плати здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифних ставок (посадових окладів). Місяць підвищення тарифних ставок (посадових окладів) умовно вважаємо «базовим» місяцем.
3. Якщо в будь-якому місяці відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), то для визначення суми індексації в такому місяці порівнюються сума збільшення заробітної плати (в частині постійних складових) і сума індексації, що склалася в цьому місяці. Сума індексації в місяці підвищення тарифних ставок (посадових окладів) не нараховується, якщо сума збільшення заробітної плати перевищує суму індексації, що склалася в такому місяці. Якщо сума збільшення заробітної плати не перевищує суму індексації, що склалася в місяці підвищення тарифної ставки (посадового окладу), сума індексації в цьому місяці визначається як різниця між сумою індексації, що склалася, та сумою підвищення заробітної плати. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових (наприклад, за рахунок премій, надбавок, доплат) без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на суму підвищення заробітної плати («базовий» місяць не змінюється).
4. Повну суму індексації виплачують працівнику тоді, коли він повністю виконав місячну норму робочого часу (місячну норму праці). Якщо працівник відпрацював неповний місяць (наприклад, був у відпустці, хворів або працює на умовах неповного робочого часу), сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.1
1 Детально про механізм проведення індексації заробітної плати йдеться у статті «Індексація заробітної плати працівників (частина 1)» журналу «Все про працю і зарплату» № 2/2024, стор. 38.
Вищевикладені норми Закону № 1282 та Порядку № 1078 застосовуються тоді, коли роботодавці нараховують працівникам саме суми індексації заробітної плати. Однак існує й інший механізм захисту доходів працівників від інфляції, передбачений пунктом 5 Порядку № 1078.
Підвищення заробітної плати випереджаючим шляхом
Відповідно до абзаців дев’ятого – одинадцятого пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв’язку з індексацією враховується рівень такого підвищення.
Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано ІСЦ, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.
Приклад обчислення суми індексації у разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції наведено у додатку 5 до Порядку № 1078.
Згідно з абзацом тринадцятим пункту 5 Порядку № 1078 працівникам підприємств i організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному в колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом № 1282, та положень цього Порядку.
Таким чином, підприємства можуть обрати один з двох передбачених Порядком № 1078 способів захисту доходів працівників від інфляції:
1. Нарахування суми індексації заробітної плати, яке здійснюється з урахуванням фактичних значень ІСЦ (далі — нарахування індексації зарплати);1
2. Підвищення заробітної плати випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції (далі — підвищення зарплати випереджаючим шляхом).
Зупинимося детально на другому способі захисту доходів працівників від інфляції, застосування якого підприємство може відобразити у внутрішньому документі (наприклад, у колективному договорі або наказі керівника підприємства).
Суть підвищення зарплати випереджаючим шляхом полягає в тому, що, крім звичайного підвищення посадових окладів (тарифних ставок) працівникам, яке може бути викликане збільшенням мінімальної заробітної плати або прожиткового мінімуму для працездатних осіб (далі — ПМПО) на законодавчому рівні чи обумовлено нормами колективного договору, роботодавець додатково збільшує зарплату всім працівникам на певну фіксовану суму (це може бути невелика сума, наприклад, 50 або 100 або 150 або 200 грн), яку в подальшому виплачує щомісяця замість нарахування суми індексації.
Зазначена сума підвищення зарплати повинна перевищувати протягом, як мінімум, декількох місяців суму індексації, що буде складатися в таких місяцях. Для цього роботодавець може попередньо розрахувати можливу суму індексації протягом найближчих декількох місяців, використовуючи дані про розміри ПМПО, встановлені законом про державний бюджет, і прогнозні значення ІСЦ на відповідний рік, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Коли сума вищевказаного збільшення зарплати в будь-якому місяці буде менше суми індексації, що склалася в цьому місяці, роботодавець в такому місяці може знову підвищити зарплату працівникам на певну фіксовану суму, яку в подальшому буде виплачувати щомісяця замість нарахування суми індексації.
Внаслідок запровадження підвищення зарплати випереджаючим шляхом роботодавцю не потрібно буде протягом, як мінімум, декількох місяців розраховувати і виплачувати працівникам суму індексації зарплати.
Розглянемо на конкретних прикладах порядок оплати праці працівників у разі підвищення зарплати випереджаючим шляхом, при цьому для розрахунків будемо використовувати фактичні значення ІСЦ у січні – лютому 2024 року, а починаючи з березня 2024 року — умовні значення ІСЦ.
ПРИКЛАД 1
Розрахунок оплати праці працівника в разі підвищення зарплати випереджаючим шляхом,
якщо з 1 січня 2024 року підвищено оклади
На підприємстві з 1 січня 2024 року відбулося підвищення окладів усім працівникам («базовий» місяць). Одному з працівників оклад було підвищено з 7500 грн до 8200 грн. Крім того, щоб уникнути нарахування сум індексації у 2024 році, на підставі норм абзаців дев’ятого – десятого пункту 5 Порядку № 1078 всім працівникам підприємства з 1 січня 2024 року додатково встановили зарплату в сумі 100 грн, тобто на цю фіксовану суму відбулося підвищення зарплати випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції. Про те, що таке збільшення зарплати здійснено як підвищення зарплати випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції з метою відшкодування працівникам подорожчання споживчих товарів і послуг, зазначено в наказі керівника підприємства. В результаті місячна зарплата працівника з 1 січня 2024 року становить 8300 грн (8200 + 100).
До січня 2024 року всім працівникам підприємства на підставі роз’яснень Мінсоцполітики та Мінекономіки2 виплачувалась сума індексації, що склалась на грудень 2022 року (до цього «базовим» місяцем був січень 2022 року), тому сума індексації, що склалася в січні 2024 року, становить 542,17 грн (2684 грн х 20,2%). Січень 2024 року став новим «базовим» місяцем для всіх працівників підприємства. Індексація в цьому місяці нікому з працівників не нараховувалася, оскільки сума підвищення зарплати у січні 2024 року у всіх працівників становила не менше ніж 600 грн і перевищила суму індексації, що склалася в цьому місяці (600 грн і більше > 542,17 грн). Обчислення ІСЦ наростаючим підсумком з метою проведення подальшої індексації або здійснення чергового підвищення зарплати випереджаючим шляхом почалося з лютого 2024 року.
2 Див. листи Мінсоцполітики від 04.01.2024 № 2/0/214-24, від 07.12.2023 № 113/0/214-23 та від 23.05.2023 № 35/0/214-23, листи Мінекономіки від 21.02.2023 № 4707-05/7400-07 та від 12.05.2023 № 4707-05/21741-09 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 1/2024, стор. 109, № 9/2023, стор. 100, № 5/2023, стор. 103, № 4/2023, стор. 113, та № 5/2023, стор. 101, а також лист Мінсоцполітики від 02.05.2023 № 11/0/215-23.
За «базового» місяця — січень 2024 року право на нарахування індексації не настало у лютому, березні та квітні 2024 року, оскільки ІСЦ, розрахований наростаючим підсумком, не перевищив поріг індексації. Працівнику за вказані місяці нараховувалася зарплата в сумі 8300 грн (8200 + 100) і не нараховувалася індексація.
У березні 2024 року ІСЦ, розрахований наростаючим підсумком за лютий – березень, склав 103,4% (1,003 х 1,031 х 100%), тобто перевищив поріг індексації (103,4% ˃ 103%), тому право на індексацію зарплати у межах ПМПО на величину приросту ІСЦ, що дорівнює 3,4% (103,4 – 100), настало у травні 2024 року (місяць, що настає за місяцем — квітнем, в якому оприлюднено ІСЦ за березень).
Сума індексації зарплати у травні 2024 року з урахуванням величини приросту ІСЦ, що дорівнює 3,4%, та розміру ПМПО, що становить в цьому місяці 3028 грн, за умови виконання місячної норми праці становить 102,95 грн (3028 грн х 3,4%). Ця сума індексації зарплати перевищила суму підвищення зарплати випереджаючим шляхом (102,95 грн > 100 грн), тому в разі поновлення нарахування індексації розмір зарплати працівника за травень 2024 року разом із сумою індексації становить 8302,95 грн (8200 + 102,95). Тобто працівнику за травень 2024 року, крім окладу, виплачується сума, яка більша за величиною, а саме сума індексації зарплати (102,95 грн) замість суми підвищення зарплати випереджаючим шляхом (100 грн).
Однак, щоб уникнути нарахування суми індексації зарплати у травні та наступних місяцях на підприємстві з 1 травня 2024 року збільшено оклади всім працівникам (за всіма посадами) на 150 грн, тобто на суму, що перевищує суму індексації, що склалася в цьому місяці (150 грн > 102,95 грн), а також наказом керівника з 1 червня 2024 року встановлено нову суму підвищення зарплати випереджаючим шляхом усім працівникам (за всіма посадами) у розмірі 250 грн. Тобто на підприємстві збільшилися оклади з 1 травня 2024 року, а сума підвищення зарплати випереджаючим шляхом — з 1 червня 2024 року. В результаті оклад працівника з 1 травня 2024 року становить 8350 грн (8200 + 150), а загальна місячна зарплата з 1 червня 2024 року становить 8600 грн (8350 + 250).
Оскільки у травні 2024 року працівнику збільшено оклад, цей місяць став новим «базовим» місяцем. Індексація у травні 2024 року працівнику не нараховується, оскільки сума підвищення зарплати перевищила суму індексації, що склалася в цьому місяці (150 грн > 102,95 грн). Заробітна плата працівника у травні 2024 року становила 8350 грн. Обчислення ІСЦ для проведення подальшої індексації почалося з червня 2024 року.
За «базового» місяця — травень 2024 року право на нарахування індексації у працівника у червні – липні 2024 року не настало. Заробітна плата працівника в цих місяцях становила 8600 грн (8350 + 250).
У червні 2024 року ІСЦ становив 103,2%, тобто перевищив поріг індексації (103,2% ˃ 103%), тому в серпні 2024 року (місяць, наступний за місяцем — липнем, в якому оприлюднено ІСЦ за червень) настало право на нарахування індексації. Оскільки сума індексації у серпні 2024 року за «базового» місяця — травень 2024 року та ПМПО, який у цьому місяці дорівнює 3028 грн, становила 96,90 грн (3028 грн х 3,2%), що менше суми підвищення зарплати випереджаючим шляхом (96,90 грн < 250 грн), то за серпень працівнику виплачуються оклад і сума підвищення зарплати випереджаючим шляхом у загальній сумі 8600 грн (8350 + 250). З липня 2024 року (місяць, наступний за місяцем перевищення порогу індексації) почалося нове обчислення ІСЦ наростаючим підсумком.
У вересні та жовтні 2024 року право на нарахування індексації у працівника не настало, оскільки ІСЦ у липні та ІСЦ, розрахований наростаючим підсумком у липні – серпні, не перевищили поріг індексації. У вересні та жовтні 2024 року працівнику виплачується місячна зарплата в сумі 8600 грн (8350 + 250).
У вересні 2024 року ІСЦ, розрахований наростаючим підсумком за липень – вересень, склав 103,4% (1,007 х 1,011 х 1,016 х 100%), тобто перевищив поріг індексації (103,4% ˃ 103%), тому за «базового» місяця — травень 2024 року величина приросту ІСЦ у вересні склала 6,7% (1,032 х 1,034 х 100 – 100). Відповідно, у листопаді (місяць, наступний за місяцем — жовтнем, в якому оприлюднено ІСЦ за вересень) сума індексації зарплати за умови виконання місячної норми праці становить 202,88 грн (3028 грн х 6,7%), що менше суми підвищення зарплати випереджаючим шляхом (202,88 грн < 250 грн), тому за листопад працівнику виплачуються оклад і сума підвищення зарплати випереджаючим шляхом у загальній сумі 8600 грн (8350 + 250). Якщо ІСЦ за жовтень не перевищить поріг індексації, то у грудні також зарплата у працівника становитиме 8600 грн (8350 + 250).
ПРИКЛАД 2
Розрахунок оплати праці працівника у разі підвищення зарплати випереджаючим шляхом,
якщо обчислення ІСЦ почалось з 1 січня 2024 року
Враховуючи, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» було зупинено на 2023 рік дію Закону № 1282, протягом 2023 року на підприємстві індексація працівникам не виплачувалась.
На підставі статті 39 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» на підприємстві для індексації зарплати працівників обчислення ІСЦ наростаючим підсумком почалося з 1 січня 2024 року («базовий» місяць — грудень 2023 року).
В одного з працівників підприємства оклад з 1 липня 2023 року становить 8500 грн.
Щоб уникнути нарахування сум індексації у 2024 році всім працівникам підприємства з 1 січня 2024 року додатково встановили зарплату в сумі 250 грн, тобто на цю суму відбулося підвищення зарплати випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції. Внаслідок цього місячна зарплата працівника з 1 січня 2024 року становить 8750 грн (8500 + 250).
Згідно зі статтею 7 Закону про Держбюджет-2024 протягом усього 2024 року ПМПО становить 3028 грн.
Порядок обчислення сум індексації та заробітної плати наведено в таблиці.
Обчислення сум індексації та заробітної плати у 2024 році
Місяці |
ІСЦ, % |
ІСЦ наростаючим підсумком, % |
Величина приросту ІСЦ, % |
Сума індексації, грн. |
Сума підвищення зарплати випереджаючим шляхом, грн. |
Сума нарахованої зарплати, грн. |
Січень |
100,4 |
100,4 не перевищено поріг індексації |
– |
– |
250 |
8750 (8500 + 250) |
Лютий |
100,3 |
100,7 (1,004 х 1,003 х 100) не перевищено поріг індексації |
– |
– |
250 |
8750 (8500 + 250) |
Березень |
102,4 |
103,1 (1,004 х 1,003 х 1,024 х 100) перевищено поріг індексації. З урахуванням цього ІСЦ обчислюється сума індексації в травні |
– |
– |
250 |
8750 (8500 + 250) |
Квітень |
102,1 |
102,1 не перевищено поріг індексації |
– |
– |
250 |
8750 (8500 + 250) |
Травень |
101,9 |
104,0 (1,021 х 1,019 х 100) перевищено поріг індексації; Загальний ІСЦ з урахуванням ІСЦ за січень – березень, за квітень – травень: 107,2 (1,031 х 1,040 х 100) З урахуванням цього ІСЦ обчислюється сума індексації в липні |
3,1 (103,1 – 100) |
93,87 (3028 х 3,1 : 100) (не виплачується; 93,87 < 250) |
250 (виплачується; 250 > 93,87) |
8750 (8500 + 250) |
Червень |
101,7 |
101,7 не перевищено поріг індексації |
3,1 |
93,87 (не виплачується) |
250 (виплачується) |
8750 (8500 + 250) |
Липень |
101,2 |
102,9 (1,017 х 1,012 х 100) не перевищено поріг індексації |
7,2 (107,2 – 100) |
218,02 (3028 х 7,2 : 100) (не виплачується; 218,02 < 250) |
250 (виплачується; 250 > 218,02) |
8750 (8500 + 250) |
Серпень |
100,6 |
103,5 (1,017 х 1,012 х 1,006 х 100) перевищено поріг індексації; Загальний ІСЦ з урахуванням ІСЦ за січень – березень, за квітень – травень, за червень – серпень: 111,0 (1,031 х 1,040 х 1,035 х 100) З урахуванням цього ІСЦ обчислюється сума індексації в жовтні |
7,2 |
218,02 (не виплачується) |
250 (виплачується) |
8750 (8500 + 250) |
Вересень |
101,3 |
101,3 не перевищено поріг індексації |
7,2 |
218,02 (не виплачується) |
250 (виплачується) |
8750 (8500 + 250) |
Жовтень |
101,9 |
103,2 (1,013 х 1,019 х 100) перевищено поріг індексації; Загальний ІСЦ з урахуванням ІСЦ за січень – березень, за квітень – травень, за червень – серпень, за вересень – жовтень: 114,5 (1,031 х 1,040 х 1,035 х 1,032 х 100) З урахуванням цього ІСЦ обчислюється сума індексації в грудні |
11,0 (111,0 – 100) |
333,08 (3028 х 11,0 : 100) (виплачується; 333,08 > 250) |
250 (не виплачується; 250 < 333,08) |
8833,08 (8500 + 333,08) |
У жовтні 2024 року для уникнення нарахування суми індексації підприємство може збільшити оклад працівнику на суму, яка перевищує суму індексації, що склалася в цьому місяці, (наприклад на 350 грн) або збільшити суму підвищення зарплати випереджаючим шляхом (наприклад, встановити її в розмірі 400 грн.) або зробити одночасно і те, і інше. Припустимо, що підприємство з 1 жовтня 2024 року встановило нову суму підвищення зарплати випереджаючим шляхом у розмірі 450 грн без збільшення окладу (тобто «базовий» місяць не змінився). У цьому випадку дані жовтня і наступних місяців будуть такими: |
||||||
Жовтень |
101,9 |
103,2 (1,013 х 1,019 х 100) перевищено поріг індексації; Загальний ІСЦ з урахуванням ІСЦ за січень – березень, за квітень – травень, за червень – серпень, за вересень – жовтень: 114,5 (1,031 х 1,040 х 1,035 х 1,032 х 100) З урахуванням цього ІСЦ обчислюється сума індексації в грудні |
11,0 (111,0 – 100) |
333,08 (3028 х 11,0 : 100) (не виплачується; 333,08 < 450) |
450 (виплачується; 450 > 333,08) |
8950 (8500 + 450) |
Листопад |
101,7 |
101,7 не перевищено поріг індексації |
11,0 |
333,08 (не виплачується) |
450 (виплачується) |
8950 (8500 + 450) |
Грудень |
101,3 |
103,0 (1,017 х 1,013 х 100) не перевищено поріг індексації |
14,5 (114,5 – 100) |
439,06 (3028 х 14,5 : 100) (не виплачується; 439,06 < 450) |
450 (виплачується; 450 > 439,06) |
8950 (8500 + 450) |
Припустимо, що підприємство з 1 жовтня 2024 року замість збільшення суми підвищення зарплати випереджаючим шляхом підвищило оклад всім працівникам на 400 грн, в тому числі оклад працівника підвищено до 8900 грн. (8500 + 400). У зв’язку з цим жовтень 2024 року став новим «базовим» місяцем. У цьому випадку дані жовтня і наступних місяців будуть такими: |
||||||
Жовтень |
101,9 |
101,9 не враховується, оскільки цей місяць став «базовим» |
– |
– |
– |
8900 |
Листопад |
101,7 |
101,7 не перевищено поріг індексації |
– |
– |
– |
8900 |
Грудень |
101,3 |
103,0 (1,017 х 1,013 х 100) не перевищено поріг індексації |
– |
– |
– |
8900 |
Таким чином, підвищення зарплати випереджаючим шляхом на 250 грн з 1 січня 2024 року дало можливість підприємству не нараховувати індексацію в травні – вересні 2024 року, але в жовтні 2024 року сума індексації, що склалася в цьому місяці, перевищила суму підвищення зарплати випереджаючим шляхом (333,08 грн ˃ 250 грн), тому в жовтні, щоб уникнути нарахування суми індексації в жовтні – грудні 2024 року, підприємству довелося встановити нову суму підвищення зарплати випереджаючим шляхом (450 грн) або підвищити оклад (на 400 грн).
_________________________________________________________________________
Застосування вищерозглянутого способу захисту доходів працівників від інфляції полегшує роботу бухгалтерам при нарахуванні заробітної плати, а також унеможливлює притягнення до відповідальності за неправильне нарахування (заниження) сум індексації зарплати. Крім того, підвищення зарплати випереджаючим шляхом вигідно для працівників, оскільки збільшується розмір загальної заробітної плати (на різницю між сумою підвищення зарплати випереджаючим шляхом і сумою індексації). Водночас цей спосіб захисту доходів працівників від інфляції не вигідний роботодавцю, оскільки збільшує його витрати на оплату праці, а також на сплату єдиного соціального внеску, що підлягає нарахуванню на різницю між сумою підвищення зарплати випереджаючим шляхом і сумою індексації.