Врахування премій, які виплачуються в поточному місяці за попередній місяць, при обчисленні середнього заробітку за час строкової військової служби, якщо сторнується премія в розрахунковому періоді
Працівника з 15 грудня 2021 року призивають на строкову військову службу, за час якої за ним зберігається середній заробіток (ч. третя ст. 119 КЗпП). В розрахунковому періоді (жовтень – листопад) працівнику за кожний місяць виплачено заробітну плату в розмірі окладу — 7000 грн. Крім того, працівнику щомісяця виплачується виробнича премія в розмірі 20% окладу в поточному місяці за попередній (звітний) місяць пропорційно відпрацьованому часу у звітному місяці. У жовтні працівнику нараховано місячну премію за вересень в сумі 1400 грн. (7000 грн. х 20%), у листопаді — за жовтень в сумі 1400 грн. (7000 грн. х 20%). Але 10 грудня було виявлено, що працівник хворів у період з 25 по 29 жовтня (не відпрацював у жовтні 5 робочих днів), тому в грудні сторнуються заробітна плата за жовтень, обчислена з окладу, на суму 1750 грн. (7000 грн. : 20 р. д. х 5 р. д.) і премія за жовтень, нарахована у листопаді, на суму 350 грн. (1400 грн. : 20 р. д. х 5 р. д.), а також нараховуються «лікарняні» за жовтень в сумі 1150 грн. Як обчислюється середній заробіток працівника за час проходження строкової військової служби? Яким чином сторнування заробітної плати і премії за жовтень впливає на обчислення середнього заробітку?
Відповідно до частини третьої статті 119 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Середній заробіток за час проходження військової служби (залучення працівників до виконання військових обов’язків) обчислюється за нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100 (далі — Порядок № 100), про що зазначено у підпункті «ї» пункту 1 цього документа.
Згідно з абзацом третім пункту 2 Порядку № 100 у всіх інших випадках (крім нарахування оплати за час відпусток та виплати компенсації за невикористані відпустки) середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата (в нашому випадку — передують місяцю призову працівника на строкову військову службу).
Абзацом першим пункту 3 Порядку № 100 встановлено, що при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у пункті 4 цього Порядку.
Відповідно до абзацу другого пункту 4 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника, та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
Отже, «лікарняні» не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці роботи, в тому числі при обчисленні середнього заробітку працівника за час проходження строкової військової служби.
Порядок виплати премій зазвичай встановлюється в Положенні про преміювання, яке може бути додатком до колективного договору або затверджуватися наказом керівника підприємства. В Положенні про преміювання, як правило, зазначається, що виробничі премії виплачуються за відпрацьований час у звітному періоді (місяць, квартал, півріччя, рік тощо), а за невідпрацьований час (період відпусток, хвороби, прогулів, вихідні дні тощо) вони не нараховуються.
Виробничі премії, що виплачуються за відпрацьований час, у складі додаткової заробітної плати враховуються при обчисленні середньої заробітної плати за Порядком № 100.
Абзацом другим пункту 3 Порядку № 100 у редакції, що діє з 04 вересня 2021 року, встановлено, що суми нарахованої заробітної плати, крім премій (в тому числі за місяць) та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період, враховуються у тому місяці, за який вони нараховані, та у розмірах, в яких вони нараховані.
Отже, якщо працівнику було нараховано заробітну плату за місяць, який включається до розрахункового періоду (в запитанні — за жовтень), а через деякий час — в наступних місяцях (в запитанні — у грудні) внаслідок виявленої помилки здійснюється сторнування нарахованої заробітної плати за цей місяць (за жовтень), то для цілей обчислення середньої заробітної плати потрібно зменшити суму заробітної плати за такий місяць (за жовтень) на сторновану суму. В цьому випадку зменшується заробітна плата розрахункового періоду на сторновану суму, відповідно, зменшуються середньоденна заробітна плата і сума «середньозарплатної» виплати.
Що стосується врахування премій та винагород, то згідно з абзацом третім пункту 3 Порядку № 100 у редакції, що діє з 04 вересня 2021 року, премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані. Для цього до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додається частина, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період.
Враховуючи вищевикладене, якщо місячна премія нараховується в поточному місяці за попередній місяць, то вона включається до заробітку поточного місяця (в якому вона нарахована). Для того щоб визначити частину місячної премії, яка включається до заробітку поточного місяця, потрібно суму такої премії розділити на кількість відпрацьованих робочих днів у попередньому місяці (за який нарахована премія) та отриману суму (денну премію) помножити на кількість відпрацьованих робочих днів у поточному місяці (в якому нарахована премія).
Якщо працівнику було нараховано місячну премію в поточному місяці за попередній місяць (в запитанні — у листопаді за жовтень), а в одному з наступних місяців (в запитанні — у грудні) внаслідок виявленої помилки відраховується надміру виплачена частина премії і сторнується премія за місяць, за який вона нарахована (в запитанні — за жовтень), то з метою обчислення середньої заробітної плати потрібно зменшити суму премії за місяць, в якому вона нарахована (за листопад). В цьому випадку зменшується заробітна плата розрахункового періоду, відповідно, зменшуються середньоденна заробітна плата і сума середнього заробітку.
Якщо внаслідок виявленої помилки сторнуються заробітна плата і місячна премія через те, що працівник не працював, а хворів, і за час хвороби (в запитанні — з 25 по 29 жовтня) йому нараховуються «лікарняні», то вони не враховуються при обчисленні «середньозарплатних» виплат, які обчислюються за останні 2 місяці роботи (абз. другий п. 4 Порядку № 100).
ПРИКЛАД
Нарахування середнього заробітку за час строкової військової служби,
якщо здійснюється сторнування місячної премії в розрахунковому періоді
Умови як в запитанні: працівника з 15 грудня 2021 року (в особливий період) призивають на строкову військову службу, за час якої за ним зберігається середній заробіток (ч. третя ст. 119 КЗпП). На підприємстві встановлено 5-денний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю, тому норма робочого часу на підприємстві (у працівника) становить: у жовтні — 20 робочих днів (далі — р. д.), у листопаді — 22 р. д.
В розрахунковому періоді (жовтень – листопад) працівнику за кожний місяць виплачено заробітну плату в розмірі окладу — 7000 грн. Крім того, згідно з Положенням про преміювання працівнику щомісяця виплачується виробнича премія в розмірі 20% окладу в поточному місяці за попередній (звітний) місяць пропорційно відпрацьованому часу у звітному місяці. У жовтні працівнику нараховано місячну премію за вересень в сумі 1400 грн. (7000 грн. х 20%), у листопаді — за жовтень в сумі 1400 грн. (7000 грн. х 20%), у грудні буде нараховано за листопад в сумі 1400 грн. (7000 грн. х 20%). У вересні та листопаді працівник відпрацював по 22 робочих дні, передбачені графіком роботи в цих місяцях. У жовтні згідно з первинним табелем, складеним наприкінці місяця, працівник відпрацював 20 р. д., але 10 грудня було виявлено, що працівник хворів у період з 25 по 29 жовтня, тому в жовтні не відпрацював 5 р. д. Внаслідок виявленої помилки в грудні заробітна плата за жовтень, обчислена з окладу, сторнується на суму 1750 грн. (7000 грн. : 20 р. д. х 5 р. д.), а премія, нарахована у листопаді за жовтень, сторнується на суму 350 грн. (1400 грн. : 20 р. д. х 5 р. д.). Також у грудні працівнику нараховуються «лікарняні» за дні хвороби у жовтні в сумі 1150 грн.
Після сторнування заробітна плата за жовтень, яка враховується при обчисленні середнього заробітку, становить:
7000 – 1750 = 5250 грн.
Премія, нарахована у жовтні за вересень, з метою обчислення середнього заробітку відноситься до заробітку жовтня. Оскільки працівник у вересні відпрацював 22 р. д., а в жовтні через хворобу відпрацював лише 15 р. д., то премія, нарахована у жовтні за вересень, при обчисленні середнього заробітку включається до заробітку жовтня в такому розмірі:
1400 грн. : 22 відпрац. д. (у вересні) х 15 відпрац. д. (у жовтні) = 954,55 грн.
Премія, нарахована у листопаді за жовтень, з метою обчислення середнього заробітку відноситься до заробітку листопада. Оскільки працівник у жовтні через хворобу відпрацював лише 15 р. д., то після сторнування премія, нарахована у листопаді за жовтень, при обчисленні середнього заробітку включається до заробітку листопада, в якому відпрацьовано 22 р. д., в такому розмірі:
(1400 грн. – 350 грн.) : 15 відпрац. д. (у жовтні) х 22 відпрац. д. (у листопаді) = 1540 грн.
Премія, що буде нарахована у грудні за листопад в сумі 1400 грн., з метою обчислення середнього заробітку відноситиметься до заробітку грудня. Оскільки грудень не включається до розрахункового періоду, то вказана премія не враховується при обчисленні середнього заробітку за час проходження строкової військової служби.
«Лікарняні» за дні хвороби в жовтні не враховуються при обчисленні середнього заробітку за час проходження строкової військової служби (абз. другий п. 4 Порядку № 100).
Сума виплат, які враховуються в розрахунковому періоді при обчисленні середнього заробітку:
5250 грн. (зарплата за жовтень, обчислена з окладу) + 954,55 грн. (частина премії, нарахованої у жовтні за вересень) + 7000 грн. (зарплата за листопад) + 1540 грн. (частина премії, нарахованої у листопаді за жовтень) = 14 744,55 грн.
Кількість відпрацьованих днів у розрахунковому періоді:
15 відпрац. д. (жовтень) + 22 відпрац. д. (листопад) = 37 відпрац. д.
Середньоденна заробітна плата:
14 744,55 грн. : 37 відпрац. д. = 398,50 грн.
Сума середнього заробітку за час проходження строкової військової служби у грудні (з 15 по 31 грудня), на який припадає 12 робочих днів за графіком роботи працівника:
398,50 грн. х 12 р. д. = 4782 грн.