Врахування місячних премій, які виплачуються в поточному місяці за попередній місяць, та квартальних премій при обчисленні середнього заробітку за час відрядження та денного заробітку в місяці відрядження
Працівника з 06 по 24 грудня 2021 року направлено у відрядження. В розрахунковому періоді (жовтень – листопад) він відпрацював всі робочі дні за графіком роботи, тому в кожному місяці отримав заробітну плату в розмірі окладу — 10 000 грн. Крім того, згідно з Положенням про преміювання працівнику щомісяця виплачується виробнича премія в розмірі 10% окладу в поточному місяці за попередній (звітний) місяць пропорційно відпрацьованому часу у звітному місяці, а також премія за квартал в першому місяці наступного кварталу в розмірі 50% окладу пропорційно відпрацьованому часу у звітному кварталі. Зважаючи на це, працівнику нараховано місячну премію у жовтні за вересень в сумі 1000 грн. (10 000 грн. х 10%), у листопаді за жовтень в сумі 1000 грн. (10 000 грн. х 20%) та у грудні буде нараховано за листопад в сумі 1000 грн. (10 000 грн. х 20%). Також працівнику в жовтні нараховано премію за ІІІ квартал в сумі 5000 грн. (10 000 грн. х 50%). Яким чином потрібно враховувати квартальні та місячні премії при обчисленні середнього заробітку за час відрядження? Як квартальні премії та премії, нараховані в поточному місяці за попередній місяць, враховуються при визначенні денного заробітку в місяці відрядження?
Згідно з частиною четвертою статті 121 Кодексу законів про працю України працівникам, які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку.
Для виконання вищенаведеної норми у працівників, яким встановлено оклади (посадові оклади, місячні тарифні ставки), необхідно порівняти денний заробіток в місяці відрядження з середньоденним заробітком в розрахунковому періоді. Якщо денний заробіток працівника в місяці відрядження, який обчислюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, не менше середньоденного заробітку, то для оплати робочих днів відрядження застосовується денний заробіток. Якщо середньоденний заробіток вищий денного заробітку, працівнику за кожний робочий день відрядження виплачується середньоденний заробіток, а за весь час відрядження — середній заробіток.1
1 Див. також листи Мінсоцполітики від 11.11.2016 № 1564/13/84-16, від 06.03.2015 № 141/18/99-15, від 06.08.2014 № 1126/13/84-14, від 26.04.2013 № 478/13/84-13 та від 05.03.2012 № 204/13/184-12 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 12/2016, стор. 99, № 5/2016, стор. 113, № 10/2014, стор. 115, № 8/2013, стор. 122, та № 6/2012, стор. 123. (Ред.)
До денного заробітку працівника, який порівнюється із середньоденним заробітком, включаються всі елементи заробітної плати, які працівник отримує відповідно до умов трудового (колективного) договору в місяці, в якому його направляють у відрядження: оклад, доплати (в т. ч. до мінімальної заробітної плати), надбавки, премії, винагороди, індексація тощо.
Якщо в місяці відрядження працівнику нараховано місячну премію за попередній місяць та/або квартальну премію за попередній квартал або винагороду за підсумками роботи за рік, то при розрахунку денного заробітку в цьому місяці такі премії та винагорода враховуються в повній сумі (яка відображена в розрахунковій відомості по заробітній платі за цей місяць). Тобто при розрахунку денного заробітку в місяці відрядження місячну премію, нараховану в цьому місяці за попередній місяць, не потрібно відносити до попереднього місяця (за який вона нарахована), квартальну премію не потрібно відносити до місяців кварталу, за які вона нарахована, або до відповідних місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, а річну винагороду не потрібно відносити до місяців року, за які вона нарахована, або до відповідних місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована.
Денний заробіток в місяці відрядження обчислюється шляхом ділення місячної заробітної плати, яку працівник отримує згідно з умовами трудового (колективного) договору, на кількість робочих днів за графіком роботи працівника в цьому місяці.
Якщо відрядження припадає на два суміжні місяці, то середньоденний заробіток обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю початку відрядження, а денний заробіток визначається для кожного місяця відрядження окремо.2
2 Див. також лист Мінсоцполітики від 11.11.2016 № 1564/13/84-16 в журналі «Все про працю і зарплату» № 12/2016, стор. 99. (Ред.)
Обчислення середньоденного заробітку з метою його порівняння з денним заробітком при направленні працівника у відрядження здійснюється відповідно до норм Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100 (далі — Порядок № 100), виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю направлення у відрядження (абз. третій п. 2 Порядку № 100).
Зважаючи на зміст запитання, оскільки відрядження працівника відбулося у грудні, то розрахунковим періодом є останні 2 місяці роботи: жовтень – листопад.
При обчисленні середньої заробітної плати суми нарахованої заробітної плати, крім премій (в тому числі за місяць) та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період, враховуються у тому місяці, за який вони нараховані, та у розмірах, в яких вони нараховані (абз. другий п. 3 Порядку № 100).
Премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані. Для цього до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додається частина, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період (абз. третій п. 3 Порядку № 100).
Отже, якщо місячна виробнича премія нараховується в поточному місяці за попередній місяць (в запитанні — у жовтні за вересень, у листопаді за жовтень), то з метою обчислення середнього заробітку така премія включається до заробітку поточного місяця (в якому вона нарахована). Для того щоб визначити частину місячної премії, яка включається до заробітку поточного місяця, потрібно суму такої премії розділити на кількість відпрацьованих робочих днів у попередньому місяці (за який вона нарахована) та отриману суму (денну премію) помножити на кількість відпрацьованих робочих днів у поточному місяці (в якому премія нарахована).
Якщо квартальна виробнича премія нараховується у жовтні за ІІІ квартал, що включає 3 місяці — липень, серпень і вересень, то така премія включається до заробітку 3 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — жовтня, а саме включається до заробітку жовтня, листопада і грудня.
Обчислимо оплату за час відрядження (середньоденний заробіток в розрахунковому періоді та денний заробіток в місяці відрядження) працівника з урахуванням даних, наведених в запитанні.
ПРИКЛАД
Визначення заробітної плати за час відрядження,
якщо працівнику виплачувалися місячні та квартальна премії
Умови як в запитанні: на підприємстві з 5-денним робочим тижнем з вихідними днями в суботу та неділю працівника направлено у відрядження з 06 по 24 грудня 2021 року. Період відрядження включає 15 робочих днів (далі — р. д.). Норма робочого часу на підприємстві (у працівника) становить: у вересні — 22 р. д., у жовтні — 20 р. д., у листопаді — 22 р. д., у грудні — 22 р. д. Оклад працівника — 10 000 грн.
У вересні та в розрахунковому періоді (жовтень – листопад) працівник відпрацював всі робочі дні за графіком роботи, тому в кожному місяці отримав заробітну плату в розмірі окладу — 10 000 грн. Також працівнику в кожному місяці розрахункового періоду нараховано індексацію в сумі 80,89 грн. (2379 грн. х 3,4%) за «базового» місяця — січень 2021 року.
Крім того, згідно з Положенням про преміювання працівнику щомісяця виплачується виробнича премія в розмірі 10% окладу в поточному місяці за попередній (звітний) місяць пропорційно відпрацьованому часу у звітному місяці, а також премія за квартал в першому місяці наступного кварталу в розмірі 50% окладу пропорційно відпрацьованому часу у звітному кварталі.
Працівнику нараховано місячну виробничу премію у жовтні за вересень в сумі 1000 грн. (10 000 грн. х 10%), у листопаді за жовтень в сумі 1000 грн. (10 000 грн. х 10%) та в грудні буде нараховано місячну премію за листопад в сумі 1000 грн. (10 000 грн. х 10%). Також працівнику в жовтні нараховано виробничу премію за ІІІ квартал в сумі 5000 грн. (10 000 грн. х 50%).
Обчислимо середньоденний заробіток працівника в розрахунковому періоді та його денний заробіток у грудні для визначення суми оплати за час відрядження, а також визначимо суму оплати праці в грудні.
1. Визначення середньоденного заробітку.
До виплат розрахункового періоду, які враховуються при обчисленні середнього заробітку за час відрядження, включаються нараховані працівнику в жовтні та листопаді заробітна плата в розмірі окладу (по 10 000 грн. в кожному місяці) та суми індексації (по 80,89 грн. в кожному місяці).
Премія, нарахована в жовтні за вересень в сумі 1000 грн. (10 000 грн. х 10%), з метою обчислення середнього заробітку відноситься до заробітку жовтня. Оскільки працівник у вересні відпрацював 22 р. д., а в жовтні — 20 р. д., то вказана премія включається до заробітку жовтня в такому розмірі:
1000 грн. : 22 відпрац. д. (у вересні) х 20 відпрац. д. (у жовтні) = 909,09 грн.
Премія, нарахована в листопаді за жовтень в сумі 1000 грн. (10 000 грн. х 10%), з метою обчислення середнього заробітку відноситься до заробітку листопада. Оскільки працівник у жовтні відпрацював 20 р. д., а в листопаді — 22 р. д., то вказана премія включається до заробітку листопада в такому розмірі:
1000 грн. : 20 відпрац. д. (у жовтні) х 22 відпрац. д. (у листопаді) = 1100 грн.
Премія, що буде нарахована у грудні за листопад в сумі 1000 грн. (10 000 грн. х 10%), з метою обчислення середнього заробітку відноситиметься до заробітку грудня. Оскільки грудень не включається до розрахункового періоду, то вказана премія не враховується при обчисленні середнього заробітку за час відрядження.
Враховуючи, що працівнику в жовтні виплачено премію за ІІІ квартал (липень, серпень, вересень) в сумі 5000 грн. (10 000 грн. х 50%), при цьому він відпрацював у ІІІ кварталі всі 65 робочих днів, передбачених графіком роботи, а також відпрацював у жовтні — 20 р. д., у листопаді — 22 р. д, а в грудні за основним місцем роботи відпрацює 7 р. д. (за умови, що за 15 р. д. відрядження йому буде нарахований середній заробіток), то частини премії за ІІІ квартал відносяться до місяців наступним чином:
– до жовтня: 5000 грн. : 65 відпрац. д. х 20 відпрац. д. = 1538,46 грн.;
– до листопада: 5000 грн. : 65 відпрац. д. х 22 відпрац. д. = 1692,31 грн.;
– до грудня: 5000 грн. : 65 відпрац. д. х 7 відпрац. д. = 538,46 грн.
Оскільки з вищезазначених трьох місяців до розрахункового періоду включаються лише два місяці — жовтень і листопад, то при обчисленні середньої заробітної плати враховується частина премії за ІІІ квартал, яка відноситься до цих двох місяців, у загальній сумі 3230,77 грн. (1538,46 + 1692,31).
Загальна заробітна плата розрахункового періоду, яка враховується при обчисленні середнього заробітку:
10 000 грн. (зарплата за жовтень) + 80,89 грн. (індексація за жовтень) + 909,09 грн. (частина премії, нарахованої в жовтні за вересень) + 10 000 грн. (зарплата за листопад) + 80,89 грн. (індексація за листопад) + 1100 грн. (частина премії, нарахованої в листопаді за жовтень) + 3230,77 грн. (частина премії за ІІІ квартал, яка відноситься до жовтня і листопада) = 25 401,64 грн.
Кількість відпрацьованих днів у розрахунковому періоді:
20 відпрац. д. (жовтень) + 22 відпрац. д. (листопад) = 42 відпрац. д.
Середньоденний заробіток:
25 401,64 грн. : 42 відпрац. д. = 604,80 грн.
2. Визначення денного заробітку.
Заробітна плата працівника за грудень згідно з нормами трудового (колективного) договору включає оклад в розмірі 10 000 грн., місячну премію за листопад в сумі 1000 грн., індексацію в сумі 173,67 грн. (2481 грн. х 7%).
Оскільки у грудні 2021 року за графіком роботи 22 робочих дні, денний заробіток працівника в цьому місяці становить:
(10 000 грн. + 1000 грн. + 173,67 грн.) : 22 р. д. = 507,89 грн.
3. Визначення заробітної плати за час відрядження.
З проведених розрахунків видно, що середньоденний заробіток більше денного заробітку в грудні (604,80 грн. > 507,89 грн.), тому за кожний з 15 робочих днів відрядження в грудні працівнику виплачується середньоденний заробіток — 604,80 грн.
Середній заробіток за час відрядження:
604,80 грн. х 15 р. д. відр. = 9072 грн.
4. Визначення оплати праці в грудні.
Оскільки період відрядження оплачується за середнім заробітком, то працівнику заробітна плата з окладу нараховується лише за 7 відпрацьованих днів в період з 01 по 06 грудня та з 25 по 31 грудня:
10 000 грн. : 22 р. д. х 7 відпрац. д. = 3181,82 грн.
Враховуючи, що згідно з абзацом третім пункту 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, виплати, які обчислюються із середньої заробітної плати (зокрема, середній заробіток за час відрядження), не відносяться до об’єктів індексації, а відповідно до абзацу шостого пункту 4 зазначеного Порядку сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу, то у грудні індексується лише заробітна плата, нарахована за відпрацьований час, в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб:
2481 грн. х 7% : 22 р. д. х 7 відпрац. д. = 55,26 грн.
Загальна заробітна плата працівника за грудень:
3181,82 грн. (зарплата з окладу за відпрацьований час) + 9072 грн. (середній заробіток за час відрядження) + 55,26 грн. (індексація) + 1000 грн. (премія, нарахована в грудні за листопад) = 13 309,08 грн.