Коригування середнього заробітку працівника, який проходить строкову військову службу, якщо на підприємстві з 1 січня 2020 року підвищено оклади
Працівник підприємства з жовтня 2019 року проходить строкову військову службу в особливий період, тому за ним зберігається середній заробіток (ч. третя ст. 119 КЗпП). Середньоденний заробіток становить 285,71 грн. З 1 січня 2020 року на підприємстві всім працівникам підвищено оклади, в тому числі оклад за посадою працівника з цієї дати підвищено з 6000 грн. до 6500 грн. Чи потрібно з січня 2020 року коригувати середній заробіток «строковика» (якщо так, то яким чином)?
Так, потрібно.
Відповідно до частини третьої статті 119 Кодексу законів про працю України за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Обчислення середнього заробітку в цьому випадку здійснюється згідно з нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).
Абзацом першим пункту 10 Порядку № 100 встановлено, що у випадках підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах), як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення. На госпрозрахункових підприємствах і в організаціях коригування заробітної плати та інших виплат провадиться з урахуванням їх фінансових можливостей.
У випадках, коли підвищення тарифних ставок і окладів відбулось у періоді, протягом якого за працівником зберігався середній заробіток, за цим заробітком здійснюються нарахування тільки в частині, що стосується днів збереження середньої заробітної плати з дня підвищення тарифних ставок (окладів) (абз. другий п. 10 Порядку № 100).
Таким чином, оскільки підвищення окладів на підприємстві відбулося в періоді, протягом якого за працівником, призваним на строкову військову службу, зберігається середній заробіток, то здійснюється коригування такого середнього (фактично середньоденного) заробітку, але тільки в частині, що припадає на період з дня підвищення окладу — з 1 січня 2020 року.5
5 Див. також лист Мінсоцполітики від 18.06.2018 р. № 1056/0/101-18 в журналі «Все про працю і зарплату» № 4/2019, стор. 122. (Ред.)
Коефіцієнт коригування обчислюється діленням посадового окладу, встановленого після підвищення, на посадовий оклад, який був встановлений працівникові до підвищення. Порядком № 100 не визначено, скільки знаків після коми необхідно застосовувати при розрахунку коефіцієнту коригування. Тому це питання доцільно врегулювати внутрішнім документом (наприклад, наказом керівника підприємства). Найбільш доречним є округлення коефіцієнта коригування до двох знаків після коми, щоб він відповідав проценту підвищення окладу — натуральному числу.
Зважаючи на зміст запитання, працівнику підвищено оклад з 6000 грн. до 6500 грн., тобто приблизно на 8% (6000 грн. х 108% = 6500 грн.), тому коефіцієнт коригування для працівника становить 1,08 (6500 грн. : 6000 грн.).
Виходячи з відкоригованої середньоденної заробітної плати на вказаний коефіцієнт коригування визначається середній заробіток працівника за час проходження військової служби з дати підвищення окладу — з 1 січня 2020 року.
Якщо середньоденний заробіток працівника, за яким до 1 січня 2020 року обчислювався середній заробіток за час проходження військової служби, становив 285,71 грн., то відкоригований середньоденний заробіток з 1 січня 2020 року становить:
285,71 грн. х 1,08 = 308,57 грн.
Якщо для працівника (на підприємстві) встановлено 5-денний робочий тиждень з вихідними днями в суботу і неділю, то середній заробіток працівника-«строковика» за січень 2020 року становить:
308,57 грн. х 21 р. д. = 6479,97 грн.