На порозі літо, а це означає, що починається пора масових щорічних відпусток. Які умови і порядок надання працівникам зазначених відпусток? Які періоди включаються до стажу роботи, що дає право на надання щорічної відпустки? Як правильно розрахувати тривалість щорічної відпустки, на яку працівник має право? Яким категоріям працівників щорічна відпустка надається у зручний для них час? Чи можна ділити на частини щорічну відпустку? В яких випадках можливе перенесення щорічної відпустки та відкликання працівника з відпустки? Які граничні терміни надання працівникам щорічних відпусток? Яка тривалість щорічних основних і додаткових відпусток? Який порядок документального оформлення надання відпусток?
Щорічні відпустки: види, порядок надання, тривалість
Стаття 45 Конституції України встановлює: кожен, хто працює, має право на відпочинок. Це право забезпечується наданням, зокрема, оплачуваної щорічної відпустки. Мінімальна тривалість оплачуваної щорічної відпустки визначається законом.
Порядок надання щорічних відпусток регулюється статтями 74 – 76, 78 – 83, 180 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) і Законом України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки). Крім того, низкою інших нормативних документів для окремих категорій працівників (державних службовців, педагогічних працівників, медичних працівників, інвалідів тощо) встановлені особливості надання щорічних відпусток.
Щорічні відпустки надаються громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи (далі разом — підприємства) (ст. 74 КЗпП, ст. 2 Закону про відпустки).
На період надання щорічної відпустки працівнику гарантується збереження місця роботи (посади) і заробітної плати. При цьому забороняється заміна відпустки грошовою компенсацією, крім випадків, передбачених статтею 83 КЗпП і статтею 24 Закону про відпустки (ст. 74 КЗпП, ст. 2 Закону про відпустки).
Види щорічних відпусток
Законодавством, а саме статтею 4 Закону про відпустки встановлено чотири види щорічних відпусток:
– основна відпустка;
– додаткова відпустка за роботу із