Обчислення середнього заробітку працівника, якого під час проходження військової служби за контрактом звільнено з ліквідованого підприємства і прийнято на роботу за переведенням на інше підприємство
Працівника підприємства «А» у жовтні 2019 року було прийнято на військову службу за контрактом в особливий період. Працівнику протягом жовтня 2019 року – серпня 2020 року підприємство «А» нараховувало середній заробіток. Однак 31 серпня 2020 року підприємство «А» ліквідовано і працівника звільнено за переведенням на інше підприємство за його згодою (п. 5 ст. 36 КЗпП). З 1 вересня 2020 року цього працівника прийнято на роботу на підприємство «Б». Як обчислити середній заробіток працівника на підприємстві «Б», де він жодного дня не працював, оскільки продовжує перебувати на військовій службі?
Відповідно до частини третьої статті 119 Кодексу законів про працю України за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Обчислення середнього заробітку в цьому випадку здійснюється згідно з нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).
Відповідно до абзацу третього пункту 2 Порядку № 100 у всіх випадках збереження середньої заробітної плати (крім нарахування відпускних та відпускної компенсації), в тому числі для розрахунку середнього заробітку за час проходження військової служби, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата (в нашому випадку — передують місяцю, в якому працівника прийнято на військову службу за контрактом).
Якщо протягом останніх 2 календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні 2 місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу (абз. четвертий п. 2, абз. третій п. 4 Порядку № 100).
Враховуючи вище зазначене та зміст запитання, якщо працівник за станом на 1 вересня 2020 року (дата прийняття на роботу) на підприємстві «Б» не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється виходячи з установленого йому посадового окладу.
Нарахування оплати (середнього заробітку) за час проходження військової служби провадиться шляхом множення середньоденного заробітку на число робочих днів за графіком роботи, які припадають на час військової служби. Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом 2 місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів за цей період (п. 8 Порядку № 100).
Оскільки працівник протягом останніх 2 (4) календарних місяців на підприємстві «Б» не працював і в нього немає в цьому періоді відпрацьованих робочих днів, для розрахунку береться кількість робочих днів, встановлених за графіком роботи підприємства «Б» в умовному розрахунковому періоді — останні 2 календарні місяці (липень – серпень).
Припустимо, що підприємство «Б» працює з 5-денним робочим тижнем (вихідні дні в суботу та неділю), тому протягом останніх 2 календарних місяців (липень – серпень) перед місяцем прийняття працівника на роботу (вересень) за графіком роботи підприємства у липні — 23 робочі дні, у серпні — 20 робочих днів. Оклад за посадою працівника — 7000 грн.
Середньоденна заробітна плата:
(7000 грн. х 2 міс.) : (23 р. д. + 20 р. д.) = 325,58 грн.
Середній заробіток працівника на підприємстві «Б» за час проходження військової служби у вересні, в якому за графіком роботи працівника 22 робочі дні:
325,58 грн. х 22 р. д. = 7162,76 грн.