Заповнення реквізитів заголовної частини Податкового розрахунку, в яких зазначається кількість працівників
Чи включаються до показників рядків 10 «Штатна чисельність працівників …», 101 «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період», 104 «Облікова кількість штатних працівників» заголовної частини Податкового розрахунку працівники, які: - є зовнішніми сумісниками; - весь місяць перебувають у відпустці без збереження заробітної плати; - весь місяць перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; - весь місяць перебувають у відпустці без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку на підставі медичного висновку; - весь місяць перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами?
Заповнення рядків 10 «Штатна чисельність працівників …», 101 «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період», 104 «Облікова кількість штатних працівників» заголовної частини Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Податковий розрахунок) здійснюється з урахуванням положень Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 р. № 286 (далі — Інструкція № 286), дія якої поширюється на всі юридичні особи, їх філії, представництва та інші відокремлені підрозділи, а також на фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю.
Штатна чисельність працівників — це встановлений на перше або останнє число звітного місяця роботодавцем склад працівників, з якими укладено трудовий договір (контракт) відповідно до затвердженого роботодавцем переліку посад, в якому зазначено розмір окладу для кожної посади.
До показника рядка 10 «Штатна чисельність працівників …» заголовної частини Податкового розрахунку включаються всі працівники, з якими за станом на перше або останнє число місяця укладено трудовий договір і які є штатними працівниками підприємства (обіймають посаду, передбачену штатним розписом підприємства). Тому до цього показника включаються всі зазначені в запитанні категорії працівників незалежно від того, чи нараховувався їм дохід у місяці звітного кварталу. Якщо працівник протягом одного місяця був звільнений, а потім прийнятий на роботу до цього ж роботодавця, то він враховується як один працівник.
Відповідно до пункту 2.1 Інструкції № 286 в облікову кількість штатних працівників включаються усі наймані працівники, які уклали письмово трудовий договір (контракт) і виконували постійну, тимчасову або сезонну роботу один день і більше, а також власники підприємства, якщо, крім доходу, вони отримували заробітну плату на цьому підприємстві.
Згідно з пунктом 2.2 Інструкції № 286 облікова кількість штатних працівників визначається на певну дату звітного періоду, наприклад, на перше або останнє число місяця, включаючи прийнятих працівників і виключаючи тих, які вибули в цей день.
Якщо підприємство на дату, вказану у формі державного статистичного спостереження, з будь-яких причин не працювало (вихідний або святковий день, з природних, технічних та економічних причин), облікова кількість працівників відображається за станом на останній день роботи, що передував цій даті.
В обліковій кількості штатних працівників за кожний календарний день враховуються особи, які фактично працювали, а також відсутні на роботі з будь-яких причин, тобто усі працівники, які перебувають у трудових відносинах, незалежно від виду трудового договору (п. 2.3 Інструкції № 286).
Не включаються до облікової кількості штатних працівників працівники, прийняті на роботу за сумісництвом з інших підприємств (зовнішні сумісники). Працівник, який отримує на одному підприємстві дві, півтори ставки, тобто оформлений за сумісництвом на тому самому підприємстві, де й основне місце роботи (внутрішнє сумісництво), або менше однієї ставки, в обліковій кількості штатних працівників враховується як одна фізична особа (пп. 2.6.1 п. 2.6 Інструкції № 286).
Таким чином, до показника рядка 104 «Облікова кількість штатних працівників» заголовної частини Податкового розрахунку не включаються зовнішні сумісники, а внутрішній сумісник враховується як одна фізична особа. Працівники, які весь місяць перебувають у відпустці незалежно від її виду, включаються до показника рядка 104 «Облікова кількість штатних працівників».
Відповідно до пункту 1.8 Інструкції № 286 показник середньооблікової кількості штатних працівників використовується для визначення кількості зайнятих працівників за сферами економічної діяльності та ведення спостереження за змінами мобільності робочої сили. Суть його визначення полягає у тому, що зайнятий працівник враховується тільки один раз (за місцем основної роботи), незалежно від терміну трудового договору та тривалості робочого часу.
Згідно з підпунктом 3.2.2 Інструкції № 286 при обчисленні середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу враховуються всі категорії працівників облікового складу, зазначені у пунктах 2.4, 2.5 Інструкції № 286 (тобто враховуються всі категорії працівників, які включаються до облікової кількості штатних працівників), крім працівників, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого чинним законодавством або колективним договором підприємства, включаючи тих, які усиновили новонароджену дитину безпосередньо з пологового будинку (пп. 2.5.8 – 2.5.9 п. 2.5 Інструкції № 286). Облік цих категорій працівників ведеться окремо.
Таким чином, працівники, які весь місяць перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустці без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку на підставі медичного висновку, відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустці у зв’язку з усиновленням дитини, не включаються до показника рядка 101 «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період».
Працівники, які весь місяць перебувають у відпустках без збереження заробітної плати, передбачених статтями 25 та 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР та іншими нормативно-правовими актами (крім відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку на підставі медичного висновку), включаються до показника рядка 101 «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період».
Яким чином заповнюється рядок 105 «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення)» заголовної частини Податкового розрахунку?
Рядок 105 «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення)» (далі — рядок 105) заголовної частини Податкового розрахунку включає кількість працівників, інформація по яких відображена в додатку 1 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» (далі — Д1) до Податкового розрахунку.
Проте, до рядка 105 не включаються працівники або інші фізичні особи, по яких у зв’язку з відпусткою без збереження заробітної плати, перебуванням повний місяць на лікарняному, який буде оплачений в наступному місяці, чи відсутністю доходу (оскільки відпускні були нараховані в попередньому місяці) у Д1 зазначається тільки кількість днів.