Щодо виключення днів перебування на військових зборах з розрахункового періоду при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування оплати за час відпустки та час відрядження
Працівника з 7 по 11 лютого 2022 року (понеділок – п’ятниця) направляють у відрядження, а після відрядження — з 14 лютого (понеділок) йому надається щорічна відпустка. В розрахунковому періоді працівник з 24 жовтня по 23 грудня 2021 року перебував на військових зборах, за весь період яких йому нараховано середній заробіток. Чи виключається період перебування на військових зборах з розрахункового періоду при обчисленні середньої заробітної плати за час відрядження та час відпустки?
Згідно з частиною другою статті 119 Кодексу законів про працю України працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу» і «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.
Частиною 11 статті 29 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-ХІІ (далі — Закон № 2232) встановлено, що за призваними на збори військовозобов’язаними на весь період зборів, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, зберігаються місце роботи, а також займана посада та середня заробітна плата на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування і форм власності.
Виплата середньої заробітної плати військовозобов’язаним за весь період зборів здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 13 ст. 29 Закону № 2232).3
3 Докладно про порядок виплати середнього заробітку за час перебування на військових зборах йдеться у статті «Трудові гарантії працівників, призваних на військові збори» та консультації «Щодо днів, за які нараховується середній заробіток працівникам, які призвані на військову службу в особливий період або перебувають на військових зборах» журналу «Все про працю і зарплату» відповідно № 7/2021, стор. 86, та № 7/2018, стор. 84.
Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток та часу відрядження здійснюється згідно з нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100 (далі — Порядок № 100).
Відповідно до абзацу першого пункту 2 Порядку № 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток або для виплати компенсації за невикористані відпустки (далі разом — відпускні) проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.
Отже, якщо працівнику відпустка надається з 14 лютого 2022 року, то розрахунковий період для нарахування відпускних включає останні 12 календарних місяців: лютий 2021 року – січень 2022 року.
Абзацом четвертим пункту 3 Порядку № 100 встановлено, що при обчисленні середньої заробітної плати для оплати за час відпусток або компенсації за невикористані відпустки до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження, вимушеного прогулу тощо).
Таким чином, середній заробіток за час перебування на військових зборах враховується при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних, а календарні дні перебування на військових зборах не виключаються з розрахункового періоду.
Згідно з абзацом третім пункту 3 Порядку № 100 у всіх інших випадках (крім нарахування відпускних) середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата.
Отже, якщо працівник перебував у відрядженні з 7 по 11 лютого 2022 року, то розрахунковий період для нарахування середнього заробітку за час відрядження включає останні 2 календарних місяці: грудень 2021 року – січень 2022 року.
Відповідно до абзацу другого пункту 4 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження, вимушеного прогулу тощо).
Таким чином, середній заробіток за час перебування на військових зборах не враховується при обчисленні середнього заробітку за час відрядження, а період перебування на військових зборах виключається з розрахункового періоду.