Лист Міністерства соціальної політики України «Щодо виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності за період відсторонення працівника від роботи» від 09.12.2021 № 6748/0/290-21/45
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 09.12.2021 № 6748/0/290-21/45
Щодо виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності за період відсторонення працівника від роботи
(Витяг)
Управління нагляду Міністерства соціальної політики розглянуло лист <…> та повідомляє.
Відповідно до пункту 41-6 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2» (зі змінами) (далі — Постанова № 1236), який набрав чинності з 08.11.2021, керівникам державних органів (державної служби), підприємств, установ та організацій необхідно забезпечити:
– відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов’язковість профілактичних щеплень проти гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2 (далі — СОVID-19), яких визначена Переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 04.10.2021 № 2153, та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень проти СОVID-19, відповідно до статті 46 Кодексу законів про працю України, частини другої статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та частини третьої статті 5 Закону України «Про державну службу», крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти СОVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти СОVID-19, виданий закладом охорони здоров’я;
– взяти до відома, що на час такого відсторонення оплата праці працівників та державних службовців здійснюється з урахуванням частини першої статті 94 Кодексу законів про працю України, частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» та частини третьої статті 5 Закону України «Про державну службу», а строк відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили.1
1 Докладно про відсторонення від роботи працівників, які відмовляються або ухиляються від проведення обов’язкових щеплень проти СОVID-19, йдеться у статті «Відсторонення працівників від роботи: підстави, тривалість, документальне оформлення» журналу «Все про працю і зарплату» № 8/2021, стор. 62. (Ред.)
Статтею 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон) встановлено право застрахованих осіб на матеріальне забезпечення за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, зокрема, допомогу по тимчасовій непрацездатності. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
Умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності визначено статтею 22 Закону, якою встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати, у разі настання у неї страхового випадку.
Враховуючи викладене, у разі настання тимчасової непрацездатності у період фактичного відсторонення від роботи з припиненням виплати заробітної плати працівника, допомога по тимчасовій непрацездатності не фінансується, оскільки у зазначеному періоді відсутній факт втрати заробітку.
Водночас, у разі якщо у застрахованої особи тимчасова непрацездатність настала до початку відсторонення, то оплата тимчасової непрацездатності має здійснюватися на загальних підставах.
Разом з цим зазначаємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.
Начальник Управління нагляду Максим ЗАЦЕРКОВНИЙ
_________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: З вищенаведених двох листів Мінекономіки та Мінсоцполітики випливає, що у разі настання тимчасової непрацездатності працівника до початку його відсторонення від роботи, «лікарняні» виплачуються працівнику в загальному порядку за всі дні тимчасової непрацездатності. При цьому першим днем відсторонення від роботи працівника буде перший робочий день після останнього дня його тимчасової непрацездатності, підтвердженої листком непрацездатності (електронним або паперовим). Якщо хвороба почалась в період відсторонення від роботи, і працівник був повідомлений роботодавцем про таке відсторонення до його початку, то «лікарняні» за період хвороби не виплачуються.
Приклад 1. Згідно з наказом керівника комунального підприємства всі працівники, які не вакцинувалися проти СОVID-19, відстороняються від роботи без збереження заробітної плати з понеділка 31 січня 2022 року до дня вакцинації або дня закінчення карантину. Цей наказ був виданий 24 січня 2022 року і доведений до всіх працівників підприємства під підпис в період з 24 по 27 січня 2022 року. Один з невакцинованих працівників захворів у п’ятницю 28 січня і хвороба тривала по 15 лютого. В цій ситуації хвороба почалась у працівника до початку відсторонення від роботи, тобто в період, коли йому нараховувалась заробітна плата, тому «лікарняні» виплачуються працівнику за весь період хвороби — з 28 січня по 15 лютого, а з першого робочого дня після закінчення хвороби — з 16 лютого (середа) працівник має бути відсторонений від роботи.
Приклад 2. Умови ті ж самі, але працівник захворів 31 січня 2022 року, тобто в перший день відсторонення від роботи, і хвороба тривала по 15 лютого. В цій ситуації хвороба у працівника почалась в період його відсторонення від роботи, тобто в період, коли заробітна плата йому не нараховувалась, тому «лікарняні» за весь період хвороби працівнику не нараховуються. Зауважимо, що в період з 31 січня по 15 лютого заробітна плата працівнику не нараховувалась саме через відсторонення від роботи, а не через хворобу, відповідно, немає підстав для нарахування за цей період «лікарняних» як компенсації втрати заробітної плати (немає зарплати — немає що компенсувати «лікарняними»).
Приклад 3. Згідно з наказом керівника комунального підприємства, виданим у п’ятницю 28 січня 2022 року, всі працівники, які не вакцинувалися проти СОVID-19, відстороняються від роботи з понеділка 31 січня 2022 року до дня вакцинації або дня закінчення карантину. Цей наказ станом на 31 січня був доведений не до всіх працівників підприємства. Один з невакцинованих працівників, до якого наказ не був доведений, захворів 31 січня 2022 року, і хвороба тривала по 15 лютого. Цей працівник, зважаючи на позицію Мінекономіки, викладену в листі від 31.12.2021 № 4712-06/61731-07 (див. в цьому номері), не міг бути відсторонений від роботи з 31 січня, оскільки станом на цю дату він не був ознайомлений з наказом керівника про відсторонення від роботи, і, відповідно, йому за цей день мала нараховуватися заробітна плата. Отже, за весь період хвороби з 31 січня по 15 лютого працівнику в загальному порядку мають бути виплачені «лікарняні», а з першого робочого дня після закінчення хвороби — з 16 лютого працівник має бути відсторонений від роботи, якщо до цієї дати його ознайомлять з наказом про відсторонення від роботи.