На початку вересня Кабінет Міністрів України прийняв постанову, якою вніс зміни до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого його постановою від 08.02.1995 № 100. Оскільки зміни набули чинності 04 вересня 2021 року, то, починаючи з цієї дати, нарахування середньої заробітної плати необхідно здійснювати з урахуванням нових норм зазначеного Порядку. Що змінилося в цьому документі? Як тепер враховувати премії та інші заохочувальні виплати при обчисленні середньої заробітної плати? Що робити роботодавцям, які з 12 грудня 2020 року при нарахуванні середньої заробітної плати не враховували премії та інші виплати, які виплачуються за два місяці або більш тривалий період? Якими виплатами доповнено перелік виплат, що не включаються до розрахунку середньої заробітної плати?
Нововведення у врахуванні премій при обчисленні середньої заробітної плати за Порядком № 100
04 вересня 2021 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання обчислення середньої заробітної плати» від 01.09.2021 № 917 (далі — Постанова № 917), якою внесено зміни до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100, Постанова № 100).
Змінами вдосконалено механізм обчислення середньої заробітної плати у разі нарахування працівникам премій, в тому числі за місяць, та інших заохочувальних виплат, що сприятиме спрощенню здійснення розрахунків для суб’єктів господарювання.
Також Постановою № 917 встановлено граничний строк для проведення перерахунку виплат, обчислених з середньої заробітної плати, працівникам, яким з 12 грудня 2020 року роботодавцями нарахування середньої заробітної плати було здійснено без врахування премій та інших виплат, які виплачуються за два місяці або більш тривалий період, хоча їхнє врахування прямо передбачено пунктом 3 Порядку № 100 у редакції, що діє з 12 грудня 2020 року.
Крім того, перелік виплат, які не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, доповнено такими новими виплатами:
– виплати, пов’язані з святковими датами (пп. «и» п. 4 Порядку № 100);
– грошова винагорода за сумлінну працю та зразкове виконання службових обов’язків (пп. «о» п. 4 Порядку № 100).
Оскільки Постанова № 917 набула чинності 04 вересня 2021 року, то з урахуванням нововведень нарахування середньої заробітної плати здійснюється за випадками (подіями), початок (перший день) яких припадає на 04 вересня 2021 року і пізніше.
Зупинимося більш детально на оновленому механізмі врахування премій та інших заохочувальних виплат при обчисленні середньої заробітної плати за Порядком № 100.
Нововведення в механізмі врахування премій при обчисленні середньої заробітної плати
Перш за все, нагадаємо, що з 12 грудня 2020 року постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. № 100» від 09.12.2020 № 1213 (далі — Постанова № 1213; див. ВПЗ № 10/2020, стор. 102) були внесені зміни до Порядку № 100, про які детально вже йшлося на сторінках видання.
Зокрема, Постановою № 1213 з 12 грудня 2020 року в новій редакції було викладено пункт 3 Порядку № 100, в абзацах другому і третьому якого встановлено механізм врахування премій та інших виплат, що виплачуються за два місяці або більш тривалий період. Такий механізм передбачав віднесення вказаних виплат до періодів, за які вони нараховані. Однак на практиці цей механізм став досить складним в адмініструванні, особливо для підприємств, де працює багато працівників, оскільки потребував проведення перерахунку вже нарахованих і здійснених виплат, які обчислюються із середньої заробітної плати (далі — «середньозарплатні» виплати), якщо працівникам в поточному місяці за попередні періоди нараховувались премії та інші виплати за два місяці або більш тривалий період.
Наприклад, нараховану в 2021 році винагороду за підсумками роботи за 2020 рік потрібно було відносити до місяців 2020 року (за які вона нарахована), що неминуче потребувало проведення перерахунку вже нарахованих та здійснених працівнику «середньозарплатних» виплат, при обчисленні яких до розрахункового періоду включалися місяці 2020 року.
Для уникнення проведення таких перерахунків і з метою спрощення розрахунку сум «середньозарплатних» виплат Постановою № 917 в новій редакції викладено абзаци другий і третій пункту 3 Порядку № 100. Як наслідок, нова редакція цих абзаців дозволяє спростити нарахування «середньозарплатних» виплат, а також сприяє зменшенню кількості спірних ситуацій, що виникають при застосуванні пункту 3 Порядку № 100.
Пунктом 2 Постанови № 917 встановлено, що працівникам, яким у період з 12 грудня 2020 року до набрання чинності цією Постановою (тобто до 04 вересня 2021 року), обчислення середньої заробітної плати було здійснено відповідно до Постанови № 100 без врахування нарахованих у цьому періоді премій та виплат за підсумками роботи за певний період, протягом 3 місяців після набрання чинності Постановою № 917 (тобто в період з 04 вересня до 04 грудня 2021 року) здійснюється перерахунок середньої заробітної плати з урахуванням пункту 3 Порядку № 100, затвердженого зазначеною постановою (Постановою № 100).
Таким чином, якщо в період з 12 грудня 2020 року по 03 вересня 2021 року роботодавці нараховували працівникам «середньозарплатні» виплати без врахування нарахованих у цьому періоді премій та виплат за підсумками роботи за певний період за механізмом, встановленим абзацами другим і третім пункту 3 Порядку № 100 у редакції, що діяла з 12 грудня 2020 року по 03 вересня 2021 року, внаслідок чого розмір таких «середньозарплатних» виплат був занижений, то роботодавцям потрібно до 04 грудня 2021 року зробити перерахунок таких «середньозарплатних» виплат з урахуванням норм абзаців другого і третього пункту 3 Порядку № 100 у редакції, що діяла з 12 грудня 2020 року по 03 вересня 2021 року (див. нижче приклад 6). Таке неврахування премій та інших виплат при нарахуванні середньої заробітної плати фактично було порушенням роботодавцями норм пункту 3 Порядку № 100 і недотриманням мінімальних державних гарантій в оплаті праці, визначених статтею 12 Закону України «Про оплату праці».
Розглянемо редакцію абзаців другого і третього пункту 3 Порядку № 100 в новій та старій редакціях (див. таблицю).
Механізм врахування премій та інших заохочувальних виплат,
передбачений Порядком обчислення середньої заробітної плати
Стара редакція |
Нова редакція |
абзац другий пункту 3 Порядку № 100 |
|
Суми нарахованої заробітної плати враховуються у тому місяці, за який вони нараховані та у розмірах, в яких вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі. |
Суми нарахованої заробітної плати, крім премій (в тому числі за місяць) та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період, враховуються у тому місяці, за який вони нараховані, та у розмірах, в яких вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт. |
абзац третій пункту 3 Порядку № 100 |
|
Премії та інші виплати, які виплачуються за два місяці або більш тривалий період, при обчисленні середньої заробітної плати включаються шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду частини, що відповідає кількості відпрацьованих робочих днів періоду (місяців), за які такі премії та інші виплати нараховані. Така частина визначається діленням суми нарахованих премій та інших виплат на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів кожного місяця, що відноситься до розрахункового періоду для обчислення середньої заробітної плати. |
Премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані. Для цього до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додається частина, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період. |
Із вищенаведеної порівняльної таблиці випливає, що основними відмінностями нової редакції абзаців другого і третього пункту 3 Порядку № 100 є:
1. При обчисленні середньої заробітної плати окремий механізм врахування тепер встановлено не для премій та інших виплат, які виплачуються за два місяці або більш тривалий період, а для премій (в тому числі за місяць) та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період. До заохочувальних виплат належить, зокрема, винагорода за підсумками роботи за рік (далі — річна винагорода).
2. Премії та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період, які нараховуються в поточному місяці за попередні періоди (за попередні місяць, квартал, півріччя, рік тощо), тепер не потрібно відносити до місяців, за які вони нараховані.
3. Премії та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період з метою обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані.
Отже, премії та інші заохочувальні виплати тепер відносяться до місяця, в якому вони нараховані, а також до наступних місяців, якщо вони нараховувалися за період, що перевищує один місяць.
Наприклад, якщо виробничу премію за ІІІ квартал, який включає 3 місяці — липень, серпень і вересень, нараховано у вересні (останній місяць ІІІ кварталу), то така премія включається до заробітку 3 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — вересня, а саме включається до заробітку вересня, жовтня і листопада.
Якщо виробничу премію за ІІІ квартал, який включає 3 місяці — липень, серпень і вересень, нараховано в жовтні (перший місяць ІV кварталу), то така премія включається до заробітку 3 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — жовтня, а саме включається до заробітку жовтня, листопада і грудня.
Якщо виробничу премію за ІІІ квартал, який включає 3 місяці — липень, серпень і вересень, нараховано в жовтні, але працівник весь липень (перший місяць ІІІ кварталу) був у щорічній відпустці та в цьому місяці не має відпрацьованих днів, відповідно, за липень квартальна премія не нараховувалась, тобто фактично премія нараховувалась за 2 місяці ІІІ кварталу — серпень і вересень, то така квартальна премія все одно включається до заробітку 3 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — жовтня, а саме включається до заробітку жовтня, листопада і грудня.
Якщо виробничу премію за І півріччя, яке включає 6 місяців з січня по червень, нараховано в червні (останній місяць І півріччя), то така премія включається до заробітку 6 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — червня, а саме включається до заробітку червня, липня, серпня, вересня, жовтня і листопада.
Якщо виробничу премію за І півріччя, яке включає 6 місяців з січня по червень, нараховано в липні (перший місяць ІІ півріччя), то така премія включається до заробітку 6 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — липня, а саме включається до заробітку липня, серпня, вересня, жовтня, листопада і грудня.
Якщо виробничу премію за І півріччя, яке включає 6 місяців з січня по червень, нараховано в липні (перший місяць ІІ півріччя), але працівник весь березень і весь квітень хворів та в цих місяцях не має відпрацьованих днів, відповідно, за березень і квітень піврічна премія не нараховувалась, а фактично вона нараховувалась за 4 місяці І півріччя — січень, лютий, травень і червень, то така піврічна премія все одно включається до заробітку 6 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — липня, а саме включається до заробітку липня, серпня, вересня, жовтня, листопада і грудня.
Якщо річну винагороду за 2020 рік, який включає 12 місяців з січня по грудень 2020 року, нараховано в березні 2021 року, то така річна винагорода включається до заробітку 12 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — березня 2021 року, а саме включається до заробітку березня 2021 року – лютого 2022 року.
Якщо річну винагороду за 2019 рік, який включає 12 місяців з січня по грудень 2019 року, нараховано в травні 2020 року, то така річна винагорода включається до заробітку 12 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — травня 2020 року, а саме включається до заробітку травня 2020 року – квітня 2021 року.
Якщо виробнича місячна премія нараховується в поточному місяці за поточний місяць, то вона включається до заробітку поточного місяця. Якщо виробнича місячна премія нараховується в поточному місяці за попередній місяць, то вона включається до заробітку поточного місяця (в якому нарахована).
Наприклад, якщо виробничу місячну премію за вересень нараховано у вересні, то така премія включається до заробітку вересня. Якщо виробничу місячну премію за вересень нараховано в жовтні, то така премія включається до заробітку жовтня.
4. Для того щоб визначити, яка частина премії (заохочувальної виплати) відноситься до відповідного місяця розрахункового періоду, потрібно суму такої премії (заохочувальної виплати) розділити на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вона нарахована (місяць, квартал, півріччя, рік тощо), після чого отриману суму помножити на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період.
Таким чином, спочатку потрібно обчислити суму премії (заохочувальної виплати), яка припадає на один відпрацьований день в періоді, за який премія (заохочувальна виплата) нарахована (місяць, квартал, півріччя, рік тощо), а потім така денна премія (заохочувальна виплата) множиться на кількість відпрацьованих робочих днів в місяці, який включається до розрахункового періоду, починаючи з місяця нарахування премії (заохочувальної виплати).
Звертаємо увагу, що для врахування премій (заохочувальних виплат) беруться відпрацьовані робочі дні, а не години, тому для працівників, які працюють по змінах, що припадають на суміжні дні (наприклад, зміна починається о 22 годині, а закінчується о 6 годині наступного дня), відпрацьованими є одна зміна, але два робочі дні.
Розглянемо на конкретних прикладах, погоджених з «зарплатним» Департаментом Мінекономіки, порядок врахування премій (заохочувальних виплат) при обчисленні середньої заробітної плати.
ПРИКЛАД 1
Врахування місячних премій при обчисленні середньої заробітної плати
На підприємстві встановлено 5-денний 40-годинний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю. Працівнику, оклад якого становить 8000 грн., згідно з нормами колективного договору нараховуються щомісяця виробничі премії в розмірі 20% окладу за звітний місяць в наступному місяці пропорційно відпрацьованому часу у звітному місяці.
В червні працівник відпрацював всі 20 робочих днів, передбачених графіком роботи на цей місяць, тому в липні йому нарахували премію за червень в сумі 1600 грн. (8000 грн. х 20%).
В липні працівник відпрацював 5 із 22 робочих днів, передбачених графіком роботи на цей місяць, оскільки з 8 по 30 липня (24 к. д.) перебував у щорічній відпустці, тому в серпні йому нарахували премію за липень в сумі 363,64 грн. (8000 грн. х 20% : 22 р. д. х 5 відпрац. д.).
В серпні працівник відпрацював 11 із 21 робочого дня, передбаченого графіком роботи на цей місяць, оскільки з 9 по 20 серпня (10 р. д.) хворів, тому у вересні йому нарахували премію за серпень в сумі 838,10 грн. (8000 грн. х 20% : 21 р. д. х 11 відпрац. д.).
Місячні премії включаються до місяця, в якому вони нараховані, тому місячні премії, нараховані в поточному місяці за попередній місяць, включаються до заробітку поточного місяця (в якому вони нараховані).
Отже, місячна премія за червень, нарахована в липні, включається до заробітку липня, місячна премія за липень, нарахована в серпні, включається до заробітку серпня, місячна премія за серпень, нарахована у вересні, включається до заробітку вересня.
Для того щоб визначити суму місячної премії, яка відноситься до відповідного місяця розрахункового періоду, потрібно суму такої премії розділити на кількість відпрацьованих робочих днів в місяці, за який вона нарахована, після чого отриману суму помножити на кількість відпрацьованих робочих днів місяця, що припадає на розрахунковий період.
Таким чином, якщо липень включається до розрахункового періоду, то нарахована в цьому місяці премія за червень враховується таким чином: сума цієї премії (1600 грн.) ділиться на кількість відпрацьованих робочих днів у червні (20 відпрац. д.), після чого отримана сума множиться на кількість відпрацьованих робочих днів липня (5 відпрац. д.):
1600 грн. : 20 відпрац. д. (червень) х 5 відпрац. д. (липень) = 400 грн.
Якщо серпень включається до розрахункового періоду, то нарахована в цьому місяці премія за липень враховується таким чином: сума цієї премії (363,64 грн.) ділиться на кількість відпрацьованих робочих днів в липні (5 відпрац. д.), після чого отримана сума множиться на кількість відпрацьованих робочих днів серпня (11 відпрац. д.):
363,64 грн. : 5 відпрац. д. (липень) х 11 відпрац. д. (серпень) = 800,01 грн.
Якщо вересень включається до розрахункового періоду, і в цьому місяці працівник відпрацював 22 робочих дні, то нарахована у вересні місячна премія за серпень враховується таким чином: сума цієї премії (838,10 грн.) ділиться на кількість відпрацьованих робочих днів у серпні (11 відпрац. д.), після чого отримана сума множиться на кількість відпрацьованих робочих днів вересня (22 відпрац. д.):
838,10 грн. : 11 відпрац. д. (серпень) х 22 відпрац. д. (вересень) = 1676,20 грн.
Враховуючи вищевикладене, якщо у працівника у вересні відбудеться подія, за період якої за працівником зберігатиметься середній заробіток, що обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи (відрядження, виконання державних і громадських обов’язків, медичний огляд, здавання крові, звільнення з виплатою вихідної допомоги тощо), то до заробітку розрахункового періоду (липень – серпень) включатимуться частина премії, нарахованої в липні за червень в сумі 400 грн., та частина премії, нарахованої в серпні за липень в сумі 800,01 грн.
Якщо у працівника в жовтні відбудеться подія, за період якої за працівником зберігатиметься середній заробіток, що обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, то до заробітку розрахункового періоду (серпень – вересень) включатимуться частина премії, нарахованої в серпні за липень в сумі 800,01 грн., та частина премії, нарахованої у вересні за серпень в сумі 1676,20 грн.
Якщо працівнику в жовтні буде надано щорічну відпустку, то до заробітку розрахункового періоду, який включає останні 12 календарних місяців (жовтень 2020 року – вересень 2021 року), включатимуться частини премій за місяці, які відносяться до місяців розрахункового періоду, а саме частина премії, нарахованої в липні за червень в сумі 400 грн., частина премії, нарахованої в серпні за липень в сумі 800,01 грн., та частина премії, нарахованої у вересні за серпень в сумі 1676,20 грн. При цьому загальна сума вказаних частин премій, яка становить 2876,21 грн. (400 + 800,01 + 1676,20), не дорівнює загальній сумі фактично нарахованих премій в липні, серпні та вересні відповідно за червень, липень і серпень, яка становить 2801,74 грн. (1600 + 363,64 + 838,10).
ПРИКЛАД 2
Врахування квартальної премії при обчисленні середньої заробітної плати
На підприємстві встановлено 5-денний 40-годинний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю. Працівнику підприємства встановлено оклад в розмірі 7800 грн. Згідно з нормами колективного договору працівнику нараховуються щокварталу виробничі премії за звітний квартал у першому місяці наступного кварталу в розмірі окладу пропорційно відпрацьованому часу у звітному кварталі (дні оплачуваної тимчасової непрацездатності, дні перебування в оплачуваних відпустках не включаються до відпрацьованого часу).
В ІІІ кварталі 2021 року норма робочого часу становить 65 робочих днів (далі — р. д.), в тому числі в липні — 22 р. д., серпні — 21 р. д., вересні — 22 р. д.
Фактично працівник у ІІІ кварталі відпрацював 60 днів (далі — відпрац. д.), в тому числі має в липні — 22 відпрац. д., серпні — 21 відпрац. д., вересні — 17 відпрац. д. (в період з 6 по 10 вересня працівник хворів, тому не відпрацював 5 р. д.).
Працівнику в жовтні 2021 року нарахували виробничу премію за ІІІ квартал 2021 року в сумі 7200 грн. (7800 грн. : 65 р. д. х 60 відпрац. д.).
Оскільки премію за ІІІ квартал, який включає 3 місяці — липень, серпень і вересень, працівнику нараховано і виплачено в жовтні, то така премія з метою обчислення середньої заробітної плати включається до заробітку 3 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — жовтня, а саме включається до заробітку жовтня, листопада і грудня.
Для визначення частин квартальної премії, що включаються до заробітку жовтня, листопада і грудня, потрібно спочатку суму квартальної премії розділити на кількість відпрацьованих робочих днів у ІІІ кварталі:
7200 грн. : (22 відпрац. д. (липень) + 21 відпрац. д. (серпень) + 17 відпрац. д. (вересень)) = 7200 грн. : 60 відпрац. д. = 120 грн.
Тепер цю суму (далі — денна премія) — 120 грн. потрібно помножити на кількість відпрацьованих робочих днів окремо у жовтні, листопаді та грудні, якщо ці місяці включаються до розрахункового періоду.
Припустимо, що у працівника буде: у жовтні — 20 відпрац. д., листопаді — 22 відпрац. д., грудні — 12 відпрац. д. (з 17 по 31 грудня (14 к. д.) працівник перебуватиме у щорічній відпустці).
Виходячи з розміру денної премії (120 грн.) та відпрацьованого часу працівником у жовтні, листопаді та грудні, квартальна премія відноситься до вказаних місяців наступним чином:
– до жовтня: 120 грн. х 20 відпрац. д. = 2400 грн.;
– до листопада: 120 грн. х 22 відпрац. д. = 2640 грн.;
– до грудня: 120 грн. х 12 відпрац. д. = 1440 грн.
Таким чином, якщо у працівника в листопаді відбудеться подія, за період якої за працівником зберігатиметься середній заробіток, що обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи (відрядження, виконання державних і громадських обов’язків, медичний огляд, здавання крові, звільнення з виплатою вихідної допомоги тощо), то до заробітку розрахункового періоду (вересень – жовтень) включатиметься лише частина премії за ІІІ квартал, яка відноситься до жовтня — 2400 грн.
Якщо подія, за період якої за працівником зберігається середній заробіток, що обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, відбудеться у працівника в грудні, то до заробітку розрахункового періоду (жовтень – листопад) включатимуться лише частини премії за ІІІ квартал, які відносяться до жовтня — 2400 грн. і листопада — 2640 грн., тобто включатиметься частина квартальної премії в загальній сумі 5040 грн. (2400 + 2640).
Якщо подія, за період якої за працівником зберігається середній заробіток, що обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, відбудеться у працівника в січні 2022 року, то до заробітку розрахункового періоду (листопад – грудень) включатимуться лише частини премії за ІІІ квартал, які відносяться до листопада — 2640 грн. і грудня — 1440 грн., тобто включатиметься частина квартальної премії в загальній сумі 4080 грн. (2640 + 1440).
Якщо подія, за період якої за працівником зберігається середній заробіток, що обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, відбудеться у працівника в лютому 2022 року, то до заробітку розрахункового періоду (грудень – січень) включатиметься лише частина премії за ІІІ квартал, що відноситься до грудня — 1440 грн.
Якщо працівнику в грудні 2021 року буде надано щорічну відпустку, то до заробітку розрахункового періоду, який включає останні 12 календарних місяців (грудень 2020 року – листопад 2021 року), включатимуться лише частини премії за ІІІ квартал, які відносяться до місяців розрахункового періоду, а саме до жовтня — 2400 грн. і листопада — 2640 грн., тобто включатиметься частина квартальної премії в загальній сумі 5040 грн. (2400 + 2640).
Якщо працівнику в січні 2022 року буде надано щорічну відпустку, то до заробітку розрахункового періоду, який включає останні 12 календарних місяців (січень – грудень 2021 року), включатимуться частини премії за ІІІ квартал, які відносяться до місяців розрахункового періоду, а саме до жовтня — 2400 грн., до листопада — 2640 грн. і до грудня — 1440 грн., тобто включатиметься частина квартальної премії в загальній сумі 6480 грн. (2400 + 2640 + 1440). При цьому загальна сума вказаних частин премій, яка становить 6480 грн., не дорівнює загальній сумі фактично нарахованої премії за ІІІ квартал, яка становить 7200 грн.
ПРИКЛАД 3
Врахування квартальної премії при нарахуванні середнього заробітку за час перебування
на військових зборах, якщо протягом останніх 2 місяців працівник не працював
Працівника підприємства, який є військовозобов’язаним, призвали на військові збори з 10 по 30 вересня 2021 року. За цей період за ним зберігається середній заробіток, що передбачено частиною 11 статті 29 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII. Середній заробіток за час військових зборів обчислюється за Порядком № 100 (пп. «ї» п. 1 Порядку № 100). Оклад працівника — 7500 грн.
Обчислення середнього заробітку за час перебування на військових зборах здійснюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю призову на військові збори. Якщо протягом останніх 2 календарних місяців, що передують місяцю призову на військові збори, працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні 2 місяці роботи (абз. третій, четвертий п. 2 Порядку № 100).
У квітні 2021 року працівник відпрацював всі 22 робочих дні, передбачених графіком роботи на цей місяць, тому отримав заробітну плату за квітень в розмірі окладу — 7500 грн.
У травні він відпрацював всі 18 робочих днів, передбачених графіком роботи на цей місяць, тому отримав заробітну плату за травень в розмірі окладу — 7500 грн.
У червні працівник відпрацював лише 15 з 20 робочих днів, передбачених графіком роботи на цей місяць, оскільки в період з 23 червня по 19 липня хворів, тому отримав заробітну плату за червень в сумі 5625 грн. (7500 грн. : 20 р. д. х 15 відпрац. д.).
Всього у ІІ кварталі 2021 року норма робочого часу становила 60 робочих днів (22 + 18 + 20), а фактично працівник в цьому кварталі відпрацював 55 робочих днів (22 + 18 + 15).
Крім основної заробітної плати, в червні працівнику була нарахована і виплачена виробнича премія за ІІ квартал. Оскільки згідно з колективним договором квартальні премії виплачуються в останньому місяці звітного кварталу в розмірі окладу пропорційно відпрацьованому часу в кварталі, то сума премії за ІІ квартал у працівника становила 6875 грн. (7500 грн. : 60 р. д. х 55 відпрац. д.).
Після одужання з 20 липня по 31 серпня працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину (ч. третя ст. 26 Закону України «Про відпустки»).
Враховуючи, що протягом останніх 2 календарних місяців (липень – серпень), що передують місяцю призову на військові збори (вересень), працівник не працював (через хворобу і перебування у відпустці), середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні 2 місяці роботи: травень – червень (абз. четвертий п. 2 Порядку № 100).
До заробітку розрахункового періоду (травень – червень) включається заробітна плата, нарахована працівнику за травень (7500 грн.) і червень (5625 грн.).
«Лікарняні», нараховані за дні хвороби з 23 червня по 19 липня, не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці, в тому числі за час перебування на військових зборах (абз. другий п. 4 Порядку № 100).
Оскільки премію за ІІ квартал, який включає 3 місяці — квітень, травень і червень, працівнику нараховано і виплачено в червні (останній місяць ІІ кварталу), то така премія з метою обчислення середньої заробітної плати включається до заробітку 3 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — червня, а саме включається до заробітку червня, липня і серпня пропорційно відпрацьованим робочим дням в цих місяцях.
Для визначення частин квартальної премії, що включаються до заробітку червня, липня і серпня, обчислимо розмір денної премії шляхом ділення суми квартальної премії на кількість відпрацьованих робочих днів у ІІ кварталі:
6875 грн. : (22 відпрац. д. (квітень) + 18 відпрац. д. (травень) + 15 відпрац. д. (червень)) = 6875 грн. : 55 відпрац. д. = 125 грн.
Виходячи з розміру денної премії (125 грн.) та відпрацьованого часу працівником у червні, липні та серпні квартальна премія відноситься до вказаних місяців наступним чином:
– до червня: 125 грн. х 15 відпрац. д. = 1875 грн.;
– до липня: 125 грн. х 0 відпрац. д. = 0 грн.;
– до серпня: 125 грн. х 0 відпрац. д. = 0 грн.
Враховуючи, що до розрахункового періоду (травень – червень) включається червень, до заробітку розрахункового періоду включається частина премії за ІІ квартал, що відноситься до червня — 1875 грн.
Сумарна заробітна плата в розрахунковому періоді, яка враховується при обчисленні середньої заробітної плати:
7500 грн. (зарплата за травень) + 5625 грн. (зарплата за червень) + 1875 грн. (частина премії за ІІ квартал) = 15 000 грн.
Кількість відпрацьованих робочих днів в розрахунковому періоді:
18 відпрац. д. (травень) + 15 відпрац. д. (червень) = 33 відпрац. д.
Середньоденна заробітна плата в розрахунковому періоді:
15 000 грн. : 33 відпрац. д. = 454,55 грн.
Середній заробіток за час перебування на військових зборах з 10 по 30 вересня 2021 року, на який припадає 15 робочих днів:
454,55 грн. х 15 р. д. = 6818,25 грн.
Цей середній заробіток, виплачений працівнику за час перебування на військових зборах, відшкодовується підприємству Міністерством оборони за рахунок коштів державного бюджету (п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок і розміри грошового забезпечення та заохочення військовозобов’язаних та резервістів, грошової виплати резервістам» від 23.11.2006 № 1644).
ПРИКЛАД 4
Врахування піврічної премії при обчисленні середньої заробітної плати
На підприємстві встановлено 5-денний 40-годинний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю. Працівнику, оклад якого становить 8300 грн., згідно з нормами колективного договору нараховуються за кожне півріччя виробничі премії в першому місяці наступного півріччя в розмірі окладу пропорційно відпрацьованому часу у звітному півріччі.
У І півріччі 2021 року норма робочого часу становила 121 робочий день (далі — р. д.), в тому числі в січні — 19 р. д., лютому — 20 р. д., березні — 22 р. д., квітні — 22 р. д., травні — 18 р. д., червні — 20 р. д.
Фактично у І півріччі працівник відпрацював 88 днів (далі — відпрац. д.), в тому числі має в січні — 8 відпрац. д. (з 8 по 24 січня працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину), в лютому — 20 відпрац. д., березні — 22 відпрац. д., квітні — 0 відпрац. д. (весь квітень працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину), травні — 18 відпрац. д., червні — 20 відпрац. д.
В липні працівнику була нарахована і виплачена виробнича премія за І півріччя пропорційно відпрацьованому часу в цьому півріччі в сумі 6036,36 грн. (8300 грн. : 121 р. д. х 88 відпрац. д.).
Оскільки премію за І півріччя, яке включає 6 місяців — з січня по червень, працівнику нараховано і виплачено в липні, то така премія з метою обчислення середньої заробітної плати включається до заробітку 6 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — липня, а саме включається до заробітку липня, серпня, вересня, жовтня, листопада і грудня, якщо такі місяці включаються до розрахункового періоду.
Для визначення частин піврічної премії, що включаються до заробітку липня, серпня, вересня, жовтня, листопада і грудня, потрібно спочатку суму піврічної премії розділити на кількість відпрацьованих робочих днів у І півріччі:
6036,36 грн. : 88 відпрац. д. = 68,60 грн.
Тепер цю суму (далі — денна премія) потрібно помножити на кількість відпрацьованих робочих днів окремо у липні, серпні, вересні, жовтні, листопаді та грудні, якщо ці місяці включаються до розрахункового періоду.
Припустимо, що працівник має і матиме: в липні — 22 відпрац. д., серпні — 21 відпрац. д., вересні — 12 відпрац. д. (в період з 13 по 24 вересня працівник хворів), жовтні — 20 відпрац. д., листопаді — 14 відпрац. д. (з 10 по 19 листопада (10 к. д.) працівник перебуватиме у додатковій відпустці працівникам, які мають дітей), грудні — 22 відпрац. д.
Виходячи з розміру денної премії (68,60 грн.) та відпрацьованого часу працівником у липні – грудні, піврічна премія відноситься до вказаних місяців наступним чином:
– до липня: 68,60 грн. х 22 відпрац. д. = 1509,20 грн.;
– до серпня: 68,60 грн. х 21 відпрац. д. = 1440,60 грн.;
– до вересня: 68,60 грн. х 12 відпрац. д. = 823,20 грн.;
– до жовтня: 68,60 грн. х 20 відпрац. д. = 1372 грн.;
– до листопада: 68,60 грн. х 14 відпрац. д. = 960,40 грн.;
– до грудня: 68,60 грн. х 22 відпрац. д. = 1509,20 грн.
Таким чином, якщо у працівника у вересні відбудеться подія, за період якої за працівником зберігатиметься середній заробіток, що обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, то до заробітку розрахункового періоду (липень – серпень) включатимуться лише частини премії за І півріччя, які відносяться до липня — 1509,20 грн. і серпня — 1440,60 грн., тобто включатиметься частина піврічної премії в загальній сумі 2949,80 грн. (1509,20 + 1440,60).
Якщо подія, за період якої за працівником зберігається середній заробіток, що обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, відбудеться у працівника в грудні, то до заробітку розрахункового періоду (жовтень – листопад) включатимуться лише частини премії за І півріччя, які відносяться до жовтня — 1372 грн. і листопада — 960,40 грн., тобто включатиметься частина піврічної премії в загальній сумі 2332,40 грн. (1372 + 960,40).
При обчисленні відпускних в листопаді 2021 року за додаткову відпустку працівникам, які мають дітей, надану працівнику з 10 по 19 листопада (10 к. д.), до заробітку розрахункового періоду, який включає останні 12 календарних місяців (листопад 2020 року – жовтень 2021 року), включатимуться лише частини премії за І півріччя, які відносяться до місяців розрахункового періоду, а саме до липня — 1509,20 грн., до серпня — 1440,60 грн., до вересня — 823,20 грн. і до жовтня — 1372 грн., тобто включатиметься частина піврічної премії в загальній сумі 5145 грн. (1509,20 + 1440,60 + 823,20 + 1372).
Якщо працівнику в січні 2022 року буде надано щорічну відпустку, то до заробітку розрахункового періоду, який включає останні 12 календарних місяців (січень – грудень 2021 року), включатимуться частини премії за І півріччя, які відносяться до місяців розрахункового періоду, а саме до липня — 1509,20 грн., серпня — 1440,60 грн., вересня — 823,20 грн., жовтня — 1372 грн., листопада — 960,40 грн. і грудня — 1509,20 грн., тобто включатиметься частина піврічної премії в загальній сумі 7614,60 грн. (1509,20 + 1440,60 + 823,20 + 1372 + 960,40 + 1509,20). При цьому загальна сума вказаних частин премій, яка становить 7614,60 грн., не дорівнює загальній сумі фактично нарахованої премії за І півріччя, яка становить 6036,36 грн.
ПРИКЛАД 5
Врахування річної винагороди при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних
На підприємстві встановлено 5-денний 40-годинний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю. Працівнику, оклад якого у 2020–2021 роках становить 9000 грн., а у 2019 році становив 8500 грн., з 04 жовтня 2021 року надається щорічна відпустка тривалістю 24 к. д., тому перед її наданням йому нараховуються і виплачуються відпускні. В розрахунковому періоді (жовтень 2020 року – вересень 2021 року) працівнику нараховано дохід (заробітна плата, відпускні, «лікарняні») в сумі 105 800 грн., який враховується при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних.
Крім того, у березні 2021 року працівнику нараховано і виплачено річну винагороду за 2020 рік, в якому він відпрацював 233 з 251 робочого дня за графіком роботи підприємства (у 2020 році не відпрацьовано 18 робочих днів, оскільки працівнику з 1 по 24 липня 2020 року надавалася щорічна відпустка тривалістю 24 к. д.). Оскільки згідно з колективним договором річна винагорода виплачується в поточному році за підсумками роботи в попередньому році в розмірі окладу пропорційно відпрацьованому часу у звітному році, то працівнику за 2020 рік виплачено річну винагороду в сумі 8354,58 грн. (9000 грн. : 251 р. д. х 233 відпрац. д.).
Також у травні 2020 року працівнику нараховано і виплачено річну винагороду за 2019 рік, в якому працівник відпрацював 232 з 250 робочих днів за графіком роботи підприємства (у 2019 році не відпрацьовано 18 робочих днів, оскільки працівнику з 5 по 29 серпня 2019 року надавалася щорічна відпустка тривалістю 24 к. д.). Сума річної винагороди, виплаченої працівнику за 2019 рік, становить 7888 грн. (8500 грн. : 250 р. д. х 232 відпрац. д.).
Оскільки річну винагороду за 2020 рік, який включає 12 місяців з січня по грудень 2020 року, працівнику нараховано і виплачено в березні 2021 року, то така річна винагорода з метою обчислення середньої заробітної плати включається до заробітку 12 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — березня 2021 року, а саме включається до заробітку березня 2021 року – лютого 2022 року.
Оскільки річну винагороду за 2019 рік, який включає 12 місяців з січня по грудень 2019 року, працівнику нараховано і виплачено у травні 2020 року, то така річна винагорода з метою обчислення середньої заробітної плати включається до заробітку 12 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — травня 2020 року, а саме включається до заробітку травня 2020 року – квітня 2021 року.
Отже, до заробітку розрахункового періоду (жовтень 2020 року – вересень 2021 року) включаються:
– частини річної винагороди за 2020 рік, які відносяться до березня – вересня 2021 року;
– частини річної винагороди за 2019 рік, які відносяться до жовтня 2020 року – квітня 2021 року.
Обчислимо частини річних винагород за 2020 та 2019 роки, які включаються до заробітку розрахункового періоду, а потім визначимо суму відпускних.
1. Врахування річної винагороди за 2020 рік.
Для визначення частин річної винагороди за 2020 рік, які включаються до заробітку березня – вересня 2021 року, потрібно спочатку суму цієї винагороди розділити на кількість відпрацьованих робочих днів у 2020 році:
8354,58 грн. : 233 відпрац. д. = 35,86 грн.
Тепер цю суму (далі — денна винагорода) потрібно помножити на кількість відпрацьованих робочих днів окремо у березні, квітні, травні, червні, липні, серпні, вересні 2021 року, оскільки ці місяці включаються до розрахункового періоду.
Працівник має: в березні, квітні, липні — по 22 відпрац. д., травні — 18 відпрац. д., червні — 20 відпрац. д., серпні — 5 відпрац. д. (з 2 по 26 серпня він перебував у щорічній відпустці за попередній робочий рік), вересні — 16 відпрац. д. (з 13 по 20 вересня працівник хворів).
Виходячи з розміру денної винагороди (35,86 грн.) та відпрацьованого часу працівником у березні – вересні 2021 року, річна винагорода за 2020 рік відноситься до вказаних місяців наступним чином:
– до березня, квітня і липня окремо: 35,86 грн. х 22 відпрац. д. = 788,92 грн.;
– до травня: 35,86 грн. х 18 відпрац. д. = 645,48 грн.;
– до червня: 35,86 грн. х 20 відпрац. д. = 717,20 грн.;
– до серпня: 35,86 грн. х 5 відпрац. д. = 179,30 грн.;
– до вересня: 35,86 грн. х 16 відпрац. д. = 573,76 грн.
Загальна сума частин річної винагороди за 2020 рік, які відносяться до березня – вересня 2021 року та включаються до заробітку розрахункового періоду:
788,92 грн. х 3 міс. + 645,48 + 717,20 + 179,30 + 573,76 = 4482,50 грн.
2. Врахування річної винагороди за 2019 рік.
Для визначення частин річної винагороди за 2019 рік, які включаються до заробітку жовтня 2020 року – квітня 2021 року, потрібно спочатку суму цієї винагороди розділити на кількість відпрацьованих робочих днів у 2019 році:
7888 грн. : 232 відпрац. д. = 34 грн.
Тепер цю суму денної винагороди потрібно помножити на кількість відпрацьованих робочих днів окремо у жовтні, листопаді, грудні 2020 року, січні, лютому, березні, квітні 2021 року, оскільки ці місяці включаються до розрахункового періоду.
Працівник має: в жовтні, листопаді 2020 року — по 21 відпрац. д., грудні 2020 року, березні, квітні 2021 року — по 22 відпрац. д., січні 2021 року — 8 відпрац. д. (з 8 по 24 січня працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину), лютому 2021 року — 12 відпрац. д. (з 17 по 26 лютого працівник хворів).
Виходячи з розміру денної винагороди (34 грн.) та відпрацьованого часу працівником у жовтні 2020 року – квітні 2021 року, річна винагорода за 2019 рік відноситься до вказаних місяців наступним чином:
– до жовтня, листопада 2020 року окремо: 34 грн. х 21 відпрац. д. = 714 грн.;
– до грудня 2020 року, березня і квітня 2021 року окремо: 34 грн. х 22 відпрац. д. = 748 грн.;
– до січня: 34 грн. х 8 відпрац. д. = 272 грн.;
– до лютого: 34 грн. х 12 відпрац. д. = 408 грн.
Загальна сума частин річної винагороди за 2019 рік, які відносяться до жовтня 2020 року – квітня 2021 року та включаються до заробітку розрахункового періоду:
714 грн. х 2 міс. + 748 грн. х 3 міс. + 272 + 408 = 4352 грн.
3. Розрахунок суми відпускних.
Загальна сума заробітної плати розрахункового періоду, яка враховується при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних:
105 800 грн. + 4482,50 грн. (частина річної винагороди за 2020 рік) + 4352 грн. (частина річної винагороди за 2019 рік) = 114 634,50 грн.
Кількість календарних днів розрахункового періоду, які враховуються при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних:
365 к. д. – 11 святк. д. – 17 к. д. (відпустка без збереження заробітної плати на період карантину з 8 по 24 січня) = 337 к. д.
Середньоденна заробітна плата:
114 634,50 грн. : 337 к. д. = 340,16 грн.
Сума відпускних:
340,16 грн. х 24 к. д. = 8163,84 грн.
ПРИКЛАД 6
Перерахунок відпускних, виплачених у березні 2021 року, якщо у травні 2021 року
працівнику виплачено річну винагороду за 2020 рік, яку не враховано
при обчисленні зазначених відпускних за станом на 04 вересня 2021 року
Працівнику, оклад якого становить 10 000 грн., з 5 по 28 квітня 2021 року надавалася щорічна відпустка тривалістю 24 к. д. На момент нарахування відпускних для оплати цієї відпустки в розрахунковому періоді (квітень 2020 року – березень 2021 року) загальна заробітна плата працівника, що враховується при обчисленні середньої заробітної плати, становила 108 470 грн., середньоденна заробітна плата — 306,41 грн. (108 470 грн. : 354 к. д.), а сума відпускних — 7353,84 грн. (306,41 грн. х 24 к. д.).
Після закінчення щорічної відпустки працівнику в травні 2021 року виплатили річну винагороду за 2020 рік. Згідно з колективним договором річна винагорода виплачується в поточному році за підсумками роботи в попередньому році в розмірі окладу пропорційно відпрацьованому часу у звітному році. Працівник у 2020 році з 251 робочого дня (далі — р. д.), передбаченого графіком роботи підприємства на цей рік, відпрацював 225 днів (далі — відпрац. д.), тому сума нарахованої та виплаченої йому у травні 2021 року річної винагороди становила 8964,14 грн. (10 000 грн. : 251 р. д. х 225 відпрац. д.). Цю річну винагороду за 2020 рік для цілей нарахування «середньозарплатних» виплат потрібно було віднести до місяців 2020 року, оскільки це передбачалось абзацами другим і третім пункту 3 Порядку № 100 у редакції, що діяла з 12 грудня 2020 року по 03 вересня 2021 року.
Після віднесення річної винагороди до місяців 2020 року загальна заробітна плата працівника в розрахунковому періоді, в якому обчислюється середньоденна заробітна плата для нарахування відпускних (квітень 2020 року – березень 2021 року), зросла, а, відповідно, збільшилась середньоденна заробітна плата, тому роботодавцю потрібно було зробити перерахунок відпускних за відпустку, надану з 5 по 28 квітня 2021 року, та доплатити працівнику відпускні. Однак через брак коштів підприємство ані в місяці нарахування річної винагороди — травні, ані пізніше перерахунок відпускних не зробило.
На виконання пункту 2 Постанови № 917 підприємство наприкінці вересня 2021 року здійснює перерахунок відпускних (середньої заробітної плати) за відпустку, надану працівнику з 5 по 28 квітня 2021 року, з урахуванням норм абзаців другого і третього пункту 3 Порядку № 100 у редакції, що діяла з 12 грудня 2020 року по 03 вересня 2021 року.
Для проведення зазначеного перерахунку спочатку потрібно визначити частину річної винагороди за 2020 рік, що відноситься до місяців, які включаються до розрахункового періоду при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних.
З місяців 2020 року, за які виплачено річну винагороду, до розрахункового періоду (квітень 2020 року – березень 2021 року) включаються лише квітень – грудень 2020 року.
У 2020 році з 251 робочого дня працівник відпрацював 225 днів, в тому числі має:
– в січні – березні 2020 року — 62 відпрац. д.;
– в квітні – грудні 2020 року — 163 відпрац. д.
Оскільки сума виплаченої працівнику річної винагороди за 2020 рік становить 8964,14 грн., обчислимо частину цієї річної винагороди, яка відноситься до квітня – грудня 2020 року, з метою її включення до заробітної плати розрахункового періоду:
8964,14 грн. : 251 р. д. х 163 відпрац. д. = 5821,33 грн.
Нова загальна заробітна плата розрахункового періоду, яка враховується при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних у квітні 2021 року:
108 470 грн. (зарплата) + 5821,33 грн. (річна винагорода) = 114 291,33 грн.
Кількість календарних днів розрахункового періоду, які враховуються при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних (не враховуються святкові та неробочі дні, передбачені статтею 73 КЗпП):
365 к. д. – 11 святк. д. = 354 к. д.
Нова середньоденна заробітна плата:
114 291,33 грн. : 354 к. д. = 322,86 грн.
Нова сума відпускних:
322,86 грн. х 24 к. д. відпустки = 7748,64 грн.
Різниця між новою і старою сумою відпускних:
7748,64 – 7353,84 = 394,80 грн.
Таким чином, внаслідок проведеного перерахунку підприємство повинно донарахувати та виплатити працівнику відпускні в сумі 394,80 грн.
__________________________________________________________________________
Також Постановою № 917 внесено доповнення до абзацу третього пункту 8 Порядку № 100, який тепер має таку редакцію:
«У разі коли середня місячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги, вона обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати, розрахованої згідно з абзацом першим або другим цього пункту, на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді».
Доповнення пояснюється тим, що з 12 грудня 2020 року Постановою № 1213 пункт 8 Порядку № 100 був доповнений новим абзацом другим, який встановлює порядок обчислення середньоденної заробітної плати за 2 місяці виходячи з посадового окладу чи мінімальної заробітної плати.