Щодо оплати праці керівників державних та приватних підприємств
В якому максимальному розмірі керівникам державних та приватних підприємств може встановлюватися посадовий оклад? На які надбавки, доплати та премії мають право керівники зазначених підприємств? Які максимальні розміри таких виплат?
Законом України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці) розмежовано сферу державного та договірного регулювання оплати праці.
Встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, належить до сфери державного регулювання оплати праці (ст. 8 Закону про оплату праці).
Умови оплати праці керівників державних підприємств визначаються виключно в контракті з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про умови і розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та об’єднань державних підприємств» від 19.05.99 р. № 859 (далі — Постанова № 859).
Відповідно до пункту 1 Постанови № 859 розмір посадового окладу керівника державного підприємства встановлюється залежно від середньооблікової чисельності працівників в еквіваленті повної зайнятості за рік, вартості активів підприємства або чистого доходу від реалізації товарів (робіт, послуг), за даними останньої річної фінансової звітності, у кратності до мінімального посадового окладу (ставки) працівника основної професії згідно з додатком до Постанови № 859. У разі наявності можливості застосування двох і більше максимально допустимих розмірів посадового окладу керівника державного підприємства використовується найвищий із максимально допустимих розмірів посадових окладів.
Зокрема, на державному підприємстві, де вартість активів становить менш як 1 млрд. грн. або річний чистий дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) становить менш як 200 млн. грн., або середньооблікова чисельність працівників — менш як 500 осіб, розмір окладу керівника становить до 10 мінімальних посадових окладів (ставок) працівника основної професії.
На державному підприємстві, де вартість активів становить більш як 30 млрд. грн. або річний чистий дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) становить більш як 10 млрд. грн., або середньооблікова чисельність працівників — більш як 20 тис. осіб, розмір окладу керівника становить до 200 мінімальних посадових окладів (ставок) працівника основної професії.
Розмір посадового окладу керівників об’єднань державних підприємств встановлюється на рівні посадового окладу керівника найбільшого за чисельністю працюючих підприємства, що входить до складу цього об’єднання, який може підвищуватись до 10%.
Що стосується премій керівників державних підприємств, то вони виплачуються за підсумками роботи за:
– квартал — у розмірі до 3 місячних посадових окладів керівника підприємства;
– рік — у розмірі до 24 місячних посадових окладів керівника підприємства.
При цьому в разі:
– наявності заборгованості підприємства з виплати заробітної плати у відповідному квартальному або річному звітному періоді розмір премії за такий період повинен становити не більше 20% максимально дозволеного розміру премії відповідно до Постанови № 859;
– збільшення розміру заборгованості підприємства з виплати заробітної плати у поточному квартальному або річному звітному періоді порівняно з попереднім аналогічним звітним періодом премія за такий поточний звітний період не нараховується;
– погіршення якості роботи, невиконання умов контракту, порушення трудової дисципліни премія зменшується або не нараховується у тому звітному періоді, коли виявлено відповідне порушення (за окремим рішенням);
– незатвердження (непогодження) в установленому законодавством порядку річного фінансового плану винагорода (премія) не нараховується (аналогічну норму містить підпункт 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок здійснення витрат суб’єктами господарювання державного сектору економіки у разі незатвердження (непогодження) річних фінансових планів у встановленому порядку» від 03.10.2012 р. № 899).
Крім премій, керівникам державних підприємств можуть виплачуватися:
– доплати до посадового окладу за науковий ступінь кандидата або доктора наук у розмірі відповідно 15% і 20%, за вчене звання старшого наукового співробітника у розмірі 25% та професора 33%, якщо підприємство здійснює науково-дослідну, науково-виробничу та науково-технічну діяльність. Ці доплати провадяться у разі, коли діяльність керівника за профілем збігається з наявним науковим ступенем, вченим званням;
– щомісячна надбавка за стаж наукової діяльності для працівників, робота яких пов’язана з науковою, науково-технічною діяльністю, у таких розмірах: понад 3 роки — 10%, понад 10 років — 20%, понад 20 років — 30%.
Керівникові державного підприємства (об’єднання державних підприємств) може виплачуватися також грошова допомога у розмірі не більш як 6 посадових окладів у разі виходу на пенсію.
Інші заохочувальні виплати, що не відносяться до оплати праці, керівнику державного підприємства не надаються.
Пунктом 4 Постанови № 859 встановлено, що керівники центральних і місцевих органів виконавчої влади, наглядова рада суб’єктів господарювання державного сектору економіки, а також керівник уповноваженого суб’єкта господарювання з управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі несуть персональну відповідальність за встановлення розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, в тому числі казенних, об’єднань державних підприємств, утворених центральними органами виконавчої влади відповідно до законодавства, з якими укладаються контракти, згідно з Постановою № 859.
Типову форму контракту з керівником підприємства, що є у державній власності, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.95 р. № 597.
Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Питання умов і розмірів оплати праці керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки» від 05.02.2020 р. № 141 (далі — Постанова № 141) місячний розмір заробітної плати керівника суб’єкта господарювання державного сектору економіки, що визначається в контракті, не повинен перевищувати 1 250 000 грн.
Водночас пунктом 10 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік»» від 13.04.2020 р. № 553-IX встановлено, що у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, місячна винагорода і заробітна плата керівникам, членам виконавчих органів та наглядових рад суб’єктів господарювання державного сектора економіки (включаючи державні банки), управління якими здійснюється відповідно до законодавства про управління об’єктами державної власності (включаючи Закон України «Про банки і банківську діяльність»), визначається у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року (тобто у розмірі, що не перевищує 47 230 грн.). При цьому в зазначеному максимальному розмірі не враховуються суми допомоги по тимчасовій непрацездатності та оплата щорічної відпустки.
Отже, дію вище процитованого пункту 2 Постанови № 141 в частині максимального місячного розміру заробітної плати керівника суб’єкта господарювання державного сектору економіки зупинено у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин. В цей період місячна заробітна плата керівнику державного підприємства виплачується у розмірі, що не перевищує 47 230 грн. (в зазначеному максимальному розмірі не враховуються «лікарняні» та відпускні за щорічну відпустку).
Що стосується оплати праці керівників підприємств приватної (недержавної) форми власності, то законодавство не встановлює верхніх обмежень в розмірах посадових окладів, премій, винагород, надбавок, доплат та інших виплат для таких керівників. Усі аспекти оплати праці (складові заробітної плати, їх розміри та умови виплати) для зазначеної категорії керівників встановлюються у контракті (трудовому договорі), укладеному з роботодавцем, з урахуванням мінімальних державних гарантій в оплаті праці.
Відповідно до статті 97 Кодексу законів про працю України та статті 15 Закону про оплату праці розміри посадових окладів, надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються госпрозрахунковими підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами.
На госпрозрахункових підприємствах здійснюється договірне регулювання оплати праці працівників (в т. ч. керівників) підприємств на основі системи угод, що укладаються на національному (генеральна угода), галузевому (галузева (міжгалузева) угода), територіальному (територіальна угода) та локальному (колективний договір) рівнях відповідно до законів (ст. 14 Закону про оплату праці).