Щодо врахування «перехідних» відпускних, виплачених на початку розрахункового періоду, та «перехідних» лікарняних, виплачених в кінці розрахункового періоду, при обчисленні відпускних
Працівнику підприємства надається щорічна основна відпустка з 25 лютого 2020 року, тому розрахунковий період включає включає останні 12 календарних місяців: лютий 2019 року – січень 2020 року. На початок розрахункового періоду припала попередня щорічна основна відпустка, надана працівнику з 23 січня по 15 лютого 2019 року, за весь період якої працівнику в січні 2019 року були виплачені відпускні в сумі 7320 грн. (305 грн. х 24 к. д.). На кінець розрахункового періоду — з 27 січня по 7 лютого 2020 року припала хвороба, за весь період якої працівнику в лютому виплачені «лікарняні» в сумі 3552 грн. (296 грн. х 12 к. д.). Яким чином при нарахуванні працівнику відпускних у лютому 2020 року враховуються «перехідні» відпускні, нараховані в січні 2019 року, та «перехідні» лікарняні, нараховані в лютому 2020 року?
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. Працівникові, який пропрацював на підприємстві менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка.
Згідно з абзацом першим пункту 3 Порядку № 100 до складу виплат, які враховуються при обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу відпусток, включаються: основна заробітна плата, доплати і надбавки, премії, які мають постійний характер; індексація тощо.
Абзацом четвертим пункту 3 Порядку № 100 встановлено, що при обчисленні середньої заробітної плати для оплати за час щорічної відпустки, крім зазначених вище виплат, до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження тощо), та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (далі — «лікарняні»).
Отже, відпускні та «лікарняні», нараховані (виплачені) в розрахунковому періоді, враховуються при обчисленні відпускних в поточному місяці.
Водночас слід пам’ятати, що відпускні нараховуються за конкретні календарні дні відпустки, а «лікарняні» — за конкретні календарні дні тимчасової непрацездатності.
Згідно з підпунктом 1.6.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5, нарахування відображаються за календарний місяць (з першого до останнього числа місяця). Наприклад, суми нарахувань за час відпусток, на відміну від порядку їхньої фактичної виплати, розподіляються пропорційно часу, що припадає на дні відпустки у відповідному місяці.
Таким чином, оскільки «відпускні» та «лікарняні» нараховуються за конкретні календарні дні відповідно відпустки та тимчасової непрацездатності, то такі виплати потрібно відносити до відповідних календарних днів і місяців, за які вони нараховані, з метою визначення доходів у місяцях розрахункового періоду при обчисленні середньої заробітної плати для нарахуванні відпускних.
Відпускні та «лікарняні», нараховані за календарні дні відповідно відпустки та тимчасової непрацездатності, що припадають на місяці розрахункового періоду, враховуються в таких місяцях при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних.
Відпускні та «лікарняні», нараховані за календарні дні відповідно відпустки та тимчасової непрацездатності, що не припадають на місяці розрахункового періоду, не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних.
В запитанні зазначено, що працівнику надається щорічна відпустка з 25 лютого 2020 року, тому розрахунковий період включає останні 12 місяців, а саме період з 1 лютого 2019 року по 31 січня 2020 року.
Якщо на початок розрахункового періоду припала попередня щорічна відпустка, надана працівнику з 23 січня по 15 лютого 2019 року, за весь період якої працівнику в січні 2019 року були виплачені відпускні в сумі 7320 грн. (305 грн. х 24 к. д.), то до виплат розрахункового періоду включається лише частина зазначених відпускних, нарахованих за дні відпустки з 1 по 15 лютого 2019 року в сумі 4575 грн. (305 грн. х 15 к. д.), оскільки лютий 2019 року — перший місяць розрахункового періоду. Відпускні, нараховані за дні відпустки з 23 по 31 січня 2019 року, не включаються до розрахунку, оскільки вони припадають на місяць — січень 2019 року, що не включається до розрахункового періоду.
Якщо на кінець розрахункового періоду припала хвороба — з 27 січня по 7 лютого 2020 року, за весь період якої працівнику в лютому виплачені лікарняні в сумі 3552 грн. (296 грн. х 12 к. д.), то до виплат розрахункового періоду включається лише частина зазначених «лікарняних», нарахованих за дні хвороби з 27 по 31 січня 2020 року в сумі 1480 грн. (296 грн. х 5 к. д.), оскільки січень 2020 року — останній місяць розрахункового періоду. «Лікарняні», нараховані за дні хвороби з 1 по 7 лютого 2020 року, не включаються до розрахунку, оскільки вони припадають на місяць — лютий 2020 року, що не включається до розрахункового періоду.