Щодо донарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності у разі донарахування відпускних за місяць розрахункового періоду
ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 24.12.2019 р. № 2626-03-7
Щодо донарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності
у разі донарахування відпускних за місяць розрахункового періоду
Виконавча дирекція Фонду соціального страхування України розглянула звернення щодо донарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності та повідомляє.
Згідно зі ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105 (далі — Закон) допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати.
Обчислення допомоги по тимчасовій непрацездатності здійснюється відповідно до норм пунктів 2 і 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок), на підставі відомостей, що включаються до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що подаються до ДФС (п. 32 Порядку).
Середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати, на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок), на кількість календарних днів перебування у трудових відносинах (виконання робіт, надання послуг за цивільно-правовим договором) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, — тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати.
Враховуючи зазначене, а також те, що нормами Закону та Порядку не передбачено здійснення перерахунку вже обчисленої середньої заробітної плати, у зазначеному в листі випадку донарахована сума відпускних у листопаді 2019 року не є підставою для здійснення перерахунку середньоденної заробітної плати, яка була вже обчислена у жовтні 2019 року.
В. о. директора С. Нестеров
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Із вищенаведеного листа випливає, що якщо в розрахунковому періоді (в листі: жовтень 2018 року – вересень 2019 року) працівнику нарахували відпускні, які були враховані при обчисленні середньоденної заробітної плати для нарахування «лікарняних» (в листі «лікарняні» нараховані у жовтні 2019 року за дні хвороби у жовтні 2019 року), але згодом виявилось, що сума відпускних була занижена, внаслідок чого працівнику в місяці хвороби або місяці (місяцях), наступному (наступних) за місяцем хвороби (в листі — у листопаді 2019 року), донарахували відпускні, то таке донарахування не є підставою для перерахунку середньоденної заробітної плати і донарахування «лікарняних».
Це пояснюється тим, що при обчисленні середньоденної заробітної плати для нарахування «лікарняних» враховуються лише виплати, які нараховані в місяцях розрахункового періоду та/або припадають на місяці розрахункового періоду (це стосується «перехідних» відпускних) і відображені у Звітах з ЄСВ, поданих за місяці розрахункового періоду. Якщо відпускні (як і будь-які інші виплати) донараховано не в місяці розрахункового періоду, а в місяці хвороби або місяці (місяцях), наступному (наступних) за місяцем хвороби, то вони включаються до виплат такого (поточного) місяця (в якому донараховані) і відображаються у Звіті з ЄСВ, за такий (поточний) місяць.
Наприклад, працівник хворів з 4 по 15 лютого 2020 року. В розрахунковому періоді (лютий 2019 року – січень 2020 року) йому надавалась щорічна відпустка з 8 по 31 січня 2020 року (24 к. д.), за весь період якої виплачені відпускні в сумі 5640 грн. (235 грн. х 24 к. д.). Ці відпустка і відпускні повністю припадають на січень 2020 року — останній місяць розрахункового періоду і відображені у Звіті з ЄСВ за січень 2020 року, тому вони були враховані при обчисленні середньоденної заробітної плати для нарахування «лікарняних» у лютому 2020 року за дні хвороби в цьому місяці. В березні 2020 року була виявлена помилка в обчисленні суми відпускних за січень 2020 року, тому в березні 2020 року працівнику донараховані відпускні в сумі 315 грн. Ця сума донарахованих відпускних з метою нарахування «лікарняних» відноситься до місяця, в якому вона нарахована, — до березня 2020 року і відображається у Звіті з ЄСВ за березень 2020 року, тому немає підстав коригувати виплати розрахункового періоду (в тому числі доходи січня 2020 року), здійснювати перерахунок середньоденної заробітної плати і донараховувати «лікарняні» за дні хвороби з 4 по 15 лютого 2020 року.
Звертаємо увагу, що в таблиці 6 Звіту з ЄСВ відпускні (в т. ч. донараховані за попередні періоди) відображаються з кодом типу нарахувань 10 в розрізі місяців, за які вони нараховані. Отже, за даними прикладу в таблиці 6 Звіту з ЄСВ за березень 2020 року донараховані працівнику в березні відпускні в сумі 315 грн. за відпустку, що припадає на січень 2020 року, мають бути відображені із зазначенням в реквізиті 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування» січня 2020 року (01.2020). Але, на думку ФССУ, це не є підставою для віднесення до січня 2020 року донарахованих відпускних у березні 2020 року з метою нарахування «лікарняних». Такі донараховані відпускні відносяться до березня 2020 року і відображаються у Звіті з ЄСВ за березень 2020 року, тому будуть враховані лише при обчисленні середньоденної заробітної плати для нарахування «лікарняних», якщо березень 2020 року буде місяцем розрахункового періоду.
Те ж саме стосується і ситуації, коли сума відпускних була завищена, внаслідок чого в місяці хвороби працівника або місяці (місяцях), наступному (наступних) за місяцем його хвороби, здійснюється сторнування відпускних. Таке сторнування не є підставою для коригування виплат розрахункового періоду, перерахунку середньоденної заробітної плати і зменшення суми «лікарняних». Хоча в таблиці 6 Звіту з ЄСВ за поточний місяць (місяць виправлення помилки) сторновані відпускні за відпустку, що припадає на попередній місяць (місяць розрахункового періоду), відображаються з від’ємним значенням з кодом типу нарахувань 10 із зазначенням в реквізиті 11 такого попереднього місяця (на який припадають дні відпустки).