Щодо нарахування середнього заробітку працівнику за час проходження медичного огляду за викликом військкомату
Працівника підприємства, який є військовозобов’язаним, викликано військкоматом для проходження медичного огляду в період з 10 по 15 лютого 2020 року (понеділок – субота). Він працює позмінно з підсумованим обліком робочого часу, при цьому на дні проходження медогляду припадає 4 зміни по 8 годин за графіком роботи працівника, при цьому одна зміна припадає повністю на 10 лютого, друга зміна — на суміжні календарні дні — з 22.00 10 лютого до 6.00 11 лютого, третя зміна — повністю на 13 лютого, четверта зміна — на суміжні календарні дні — з 22.00 14 лютого до 6.00 15 лютого. Яким чином оплачувати працівнику період відсутності на роботі у зв’язку з проходженням медогляду за викликом військкомату?
Частиною другою статті 119 Кодексу законів про працю України встановлено, що працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу» і «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.
Відповідно до частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 р. № 2232-XII (далі — Закон № 2232) громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов’язані, зокрема:
– прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних;
– проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату.
Частиною 2 статті 21 Закону № 2232 встановлено, що особи, які направляються районними (міськими) військовими комісаріатами на медичний огляд (медичне обстеження в амбулаторних чи стаціонарних умовах), лікування, звільняються від роботи на час, необхідний для виконання зазначених обов’язків та перебування в лікувальному закладі охорони здоров’я, із збереженням за ними місця роботи, займаної посади і середньої заробітної плати.
Середня заробітна плата за період залучення працівників до виконання військових обов’язків обчислюється згідно з нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), про що зазначено в підпункті «ї» пункту 1 цього Порядку.
Абзацом третім пункту 2 Порядку № 100 встановлено, що у всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати (крім нарахування відпускних та відпускної компенсації) середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата (в нашому випадку — передують місяцю проходження медогляду).
Виплати, що включаються до розрахунку середньої заробітної плати, визначені у пункті 3 Порядку № 100, а виплати, які не включаються до розрахунку середньої заробітної плати, — у пункті 4 цього Порядку.
Згідно з пунктом 8 Порядку № 100 нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні 2 місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин) за цей період.
Зважаючи на зміст запитання, якщо працівник працює позмінно з тривалістю кожної зміни 8 годин, при цьому деякі зміни припадають на суміжні календарні дні, то для обчислення середньої заробітної плати за час проходження медогляду потрібно використовувати середньогодинну заробітну плату.
Оскільки працівник проходив медогляд у лютому 2020 року, середньогодинна заробітна плата обчислюється шляхом ділення заробітної плати, нарахованої за останні 2 місяці роботи (грудень 2019 року – січень 2020 року), на кількість відпрацьованих робочих годин в цьому періоді. Обчислена середньогодинна заробітна плата множиться на кількість робочих годин за графіком роботи працівника, що припадають на період проходження медогляду — з 10 по 15 лютого 2020 року. Якщо на цей період припадає 4 робочі зміни по 8 робочих годин кожна, то середньогодинна заробітна плата множиться на 32 робочі години (4 р. зм. х 8 р. г.).
Припустимо, що працівник в розрахунковому періоді (грудень 2019 року – січень 2020 року) відпрацював 336 годин (42 зміни по 8 годин) і отримав заробітну плату в сумі 14 500 грн.
Середньогодинна заробітна плата становить:
14 500 грн. : 336 відпрац. г. = 43,15 грн.
Середня заробітна плата за час проходження медогляду:
43,15 грн. х 32 р. г. = 1380,80 грн.