Щодо включення повністю відпрацьованого календарного місяця, в якому працівника звільняють з роботи в останній календарний день, до розрахункового періоду при нарахуванні «відпускної» компенсації та вихідної допомоги
Працівника звільняють 31 січня 2020 року у зв’язку із скороченням його посади (за п. 1 ст. 40 КЗпП), тому в цей день йому виплачують компенсацію за 14 календарних днів невикористаної щорічної відпустки та вихідну допомогу в розмірі середнього місячного заробітку. Працівник відпрацював всі робочі дні січня, в тому числі останній робочий (календарний) день цього місяця (п’ятниця 31 січня), який є днем звільнення. Чи включається січень 2020 року (місяць звільнення) до розрахункового періоду при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування «відпускної» компенсації та вихідної допомоги?
Ні, не включається.
Відповідно до статті 116 Кодексу законів про працю України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, провадиться в день звільнення.
Виплатами, що належать працівнику від підприємства і мають бути виплачені йому в день звільнення, зокрема, є:
– грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст. 83 КЗпП);
– вихідна допомога (ст. 44 КЗпП).
Обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки і вихідної допомоги здійснюється відповідно до норм Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 100 обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати компенсації за невикористані відпустки.
Отже, оскільки місяцем виплати компенсації за невикористані дні відпустки є січень 2020 року (місяць звільнення), то розрахунковий період включає 12 календарних місяців роботи, що передують січню 2020 року, тобто розрахунковим періодом є січень – грудень 2019 року.
У всіх інших випадках (крім оплати часу відпусток та виплати компенсації за невикористані відпустки), в тому числі для виплати вихідної допомоги, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата.
Отже, оскільки подія, з якою пов’язана виплата вихідної допомоги (тобто звільнення), відбулась у січні 2020 року, то розрахунковий період включає останні 2 календарні місяці роботи, що передують січню 2020 року, а саме: листопад – грудень 2019 року.
Таким чином, січень 2020 року (незважаючи на те, що він повністю відпрацьований працівником) не включається до розрахункового періоду при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування «відпускної» компенсації та вихідної допомоги, оскільки це місяць звільнення і виплати зазначених доходів.