Щодо обов’язковості встановлення для прибиральниці доплати за використання в роботі дезінфекційних засобів та включення цієї доплати до мінімальної заробітної плати
На госпрозрахунковому підприємстві працює прибиральниця, яка обіймає 0,5 посади (працює на умовах неповного робочого дня — 4 години в день). «Повний» оклад за посадою прибиральниці — 4000 грн., а місячний оклад працівниці — 2000 грн. (4000 грн. х 0,5). При виконанні трудових обов’язків вона використовує дезінфекційні засоби. Чи зобов’язане підприємство встановлювати для прибиральниці доплату за використання в роботі дезінфекційних засобів? Чи включається така доплата до мінімальної заробітної плати?
Для госпрозрахункових підприємств чинне трудове законодавство не визначає конкретного переліку професій (посад) працівників, за якими має встановлюватися доплата за використання в роботі дезінфекційних засобів. Також не встановлено вичерпного переліку професій (посад), за якими працівники мають право або зобов’язані використовувати в роботі дезінфекційні засоби.
Основним локальним документом підприємства, яким регулюються виробничі, трудові і соціально-економічні відносини та узгоджуються інтереси працівників і роботодавців, є колективний договір (ст. 1 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.93 р. № 3356-XII; далі — Закон про колдоговори).
Згідно зі статтею 7 Закону про колдоговори та статтею 13 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) у колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема, встановлення трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.); гарантій, компенсацій, пільг; умов і охорони праці. Колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії.
Відповідно до статті 97 КЗпП та статті 15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці) умови запровадження та розміри доплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами. У разі, коли колективний договір на підприємстві не укладено, умови запровадження та розміри доплат встановлюються в іншому локальному документі, погодженому роботодавцем з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності — з іншим органом, уповноваженим на представництво трудовим колективом.
Враховуючи вищезазначене, перелік професій (посад) працівників, які використовують в роботі дезінфекційні засоби, а також можливість (обов’язковість) виплати та розміри доплати за використання в роботі дезінфекційних засобів встановлюються госпрозрахунковими підприємствами у колективному договорі, а в разі його відсутності — в іншому локальному документі, затвердженому наказом керівника підприємства.
Встановлення доплати за використання в роботі дезінфекційних засобів не залежить від часу роботи працівників з дезінфекційними засобами, а робочі місця цих працівників не потребують проведення атестації за умовами праці у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01.08.92 р. № 442.
Що стосується включення доплати за використання в роботі дезінфекційних засобів до мінімальної заробітної плати (далі — МЗП), то відповідно до частини другої статті 3-1 Закону про оплату праці при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.
До доплат за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, про які йдеться у вищенаведеній нормі, належить, зокрема, доплата за використання в роботі дезінфекційних засобів. Отже, така доплата не включається до складу заробітної плати для її порівняння з МЗП, а виплачується понад МЗП.
У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці МЗП виплачується пропорційно до виконаної норми праці (ч. п’ята ст. 3-1 Закону про оплату праці).
ПРИКЛАД
Нарахування заробітної плати працівниці, яка використовує в роботі дезінфекційні засоби
На госпрозрахунковому підприємстві, де встановлено 5-денний робочий тиждень (вихідні дні в суботу та неділю) і 8-годинний робочий день, працює прибиральниця, яка обіймає 0,5 посади (працює на умовах неповного робочого дня — 4 години в день). «Повний» оклад за посадою прибиральниці — 4000 грн., а місячний оклад працівниці, яка обіймає 0,5 посади прибиральниці, — 2000 грн. (4000 грн. х 0,5). При виконанні трудових обов’язків працівниця використовує дезінфекційні засоби. На підставі норм колективного договору їй нараховується доплата за використання в роботі дезінфекційних засобів в розмірі 10% окладу пропорційно до відпрацьованого часу. На підприємстві та для «повної» посади прибиральниці норма робочого часу у вересні 2020 року становить 176 робочих годин (22 р. д. х 8 р. г.), а для працівниці, яка обіймає 0,5 посади прибиральниці, — 88 робочих годин (22 р. д. х 4 р. г.).
У вересні 2020 року працівниця виконала індивідуальну норму робочого часу — відпрацювала 88 робочих годин, тому за відпрацьований час в цьому місяці їй нараховано заробітну плату в розмірі окладу пропорційно до відпрацьованого часу — 2000 грн. (4000 грн. х 0,5), а також доплату за використання в роботі дезінфекційних засобів в розмірі 10% окладу пропорційно до відпрацьованого часу — 200 грн. (2000 грн. х 10%).
Доплата за використання в роботі дезінфекційних засобів (як доплата за роботу із шкідливими умовами праці та в умовах підвищеного ризику для здоров’я) не включається до МЗП, а виплачується понад неї (ч. друга ст. 3-1 Закону про оплату праці).
Отже, з МЗП порівнюється лише нарахована працівниці заробітна плата в розмірі окладу пропорційно до відпрацьованого часу — 2000 грн.
Враховуючи, що працівниця працює на умовах неповного робочого часу, МЗП для неї обчислюється пропорційно до виконаної норми праці, тобто пропорційно до відпрацьованого часу (далі — «пропорційна» МЗП).
Оскільки працівниця у вересні не виконала місячну норму праці, встановлену для її «повної» посади (відпрацювала лише 88 з 176 робочих годин, передбачених графіком роботи на місяць), визначимо для неї «пропорційну» МЗП в цьому місяці:
5000 грн. : 176 р. г. х 88 відпрац. г. = 2500 грн.
Сума заробітної плати працівниці за відпрацьований час у вересні (без урахування доплати за використання в роботі дезінфекційних засобів) є нижчою за «пропорційну» МЗП (2000 грн. < 2500 грн.), тому визначимо суму доплати до «пропорційної» МЗП:
2500 – 2000 = 500 грн.
Загальна сума заробітної плати працівниці у вересні:
2000 грн. (оклад) + 500 грн. (доплата до «пропорційної» МЗП) + 200 грн. (доплата за використання в роботі дезінфекційних засобів) = 2700 грн.