Роз’яснення ГУ Держпраці у Дніпропетровській області «Щодо можливості залучення жінок до роботи у нічний час» від 03.06.2021 р.
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 03.06.2021 р.
Щодо можливості залучення жінок до роботи у нічний час
(Витяг)
До Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області за консультацією звернулась жінка з питання можливого залучення жінок до роботи у нічний час. <…>
Згідно зі статтею 55 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП України) забороняється залучення до роботи у нічний час жінок, визначених в статті 176 КЗпП України, а саме: вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років, до нічних, надурочних робіт, робіт у вихідні дні і направлення їх у відрядження.
Залучення жінок до робіт у нічний час не допускається, за винятком тих галузей народного господарства, де це викликається особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід. Перелік цих галузей і видів робіт із зазначенням максимальних термінів застосування праці жінок у нічний час затверджується Кабінетом Міністрів України (ст. 175 КЗпП України). Зазначені у частині першій цієї статті обмеження не поширюються на жінок, які працюють на підприємствах, де зайняті лише члени однієї сім’ї.
Тобто можливо зробити висновок, що допускається праця жінок у нічний час тільки за спільною згодою між працівником та роботодавцем.
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Проблема, яка розглянута в роз’ясненні органу Держпраці, непроста та існує вже не один десяток років. Справа в тому, що у частинах першій та другій статті 175 КЗпП, яка згадується у вищенаведеному роз’ясненні, чітко встановлено, що Перелік галузей народного господарства і видів робіт із зазначенням максимальних термінів, в яких дозволяється як тимчасовий захід застосування праці жінок у нічний час, (далі — Перелік) затверджується Кабінетом Міністрів України.
Однак донині Кабміном зазначений Перелік не затверджений, тому не існують (не визначені) галузі народного господарства, де дозволяється робота жінок у нічний час як тимчасовий захід. Тому виходить, що залучати жінок до роботи в нічний час у всіх галузях народного господарства наразі не можна. Але історично так склалося, що праця жінок у нічний час в нашій країні (як і в колишньому СРСР) застосовується в багатьох галузях народного господарства (зокрема, жінки — основний персонал закладів охорони здоров’я (лікарень, санаторіїв, профілакторіїв), аптек, торгових мереж тощо, які працюють цілодобово). Крім того, Україна не приєднувалася до Конвенцій Міжнародної організації праці № 4, № 41, № 89 про нічну працю жінок у промисловості, якими забороняється застосування праці жінок у нічний час в будь-якому промисловому секторі, в приватних і державних господарствах.
Отже, маємо ситуацію, коли нормативно залучати жінок до роботи в нічний час у всіх галузях народного господарства наразі не можна, але на практиці жінки працюють вночі в багатьох галузях народного господарства. Саме тому в останньому абзаці вищенаведеного роз’яснення регіональний орган Держпраці зробив обережний висновок, що праця жінок у нічний час допускається тільки за спільною згодою між працівником та роботодавцем. Тобто якщо жінка не бажає працювати у нічний час, то роботодавець не має права примушувати її працювати вночі.
Але найкращий варіант — виконати Кабміну свій обов’язок і нарешті затвердити Перелік, який буде включати вичерпний список галузей (видів робіт), де дозволена нічна робота жінок, або ініціювати прийняття закону про скасування фактично не діючих наразі норм частин першої та другої статті 175 КЗпП, де йдеться про Перелік.