Щодо можливості повернення працівнику суми переплати ПДФО, яка виявлена за результатами остаточного розрахунку з ним при звільненні
Працівник звільняється 30 вересня 2020 року. При проведенні перерахунку доходів і ПСП під час звільнення працівника за результатами остаточного розрахунку з ним виявлена переплата ПДФО. Яким чином повернути працівнику суму надміру сплаченого ПДФО з його доходу? Як у формі № 1ДФ відобразити суму переплати ПДФО по працівнику, який звільняється?
Згідно з підпунктом «в» підпункту 169.4.2 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) роботодавець платника податку зобов’язаний здійснити, у тому числі за місцем застосування податкової соціальної пільги (далі — ПСП), перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої ПСП під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з таким роботодавцем.
Відповідно до підпункту 169.4.4 ПКУ якщо внаслідок проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з роботодавцем, виникає сума недоплати податку на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО), що перевищує суму оподатковуваного доходу платника податку за останній звітний період, то непогашена частина такої недоплати ПДФО включається до складу податкового зобов’язання платника податку за наслідками звітного податкового року та сплачується самим платником.
Підпунктом «а» пункту 176.2 ПКУ встановлено, що особи, які мають статус податкових агентів, зобов’язані, зокрема:
а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету ПДФО з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;
б) подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку (далі — Податковий розрахунок ф. № 1ДФ) до контролюючого органу за місцем свого розташування.
Враховуючи вищезазначене, якщо внаслідок здійсненого остаточного розрахунку з платником податку (працівником) виникає переплата ПДФО, то на її суму податковий агент (роботодавець) зменшує суму нарахованого податкового зобов’язання платника податку (працівника) за місяць такого остаточного розрахунку (в запитанні — за вересень) та відображає цю різницю у графах 4а «Сума нарахованого податку» та 4 «Сума перерахованого податку» розділу І Податкового розрахунку ф. № 1ДФ. Відповідно, на суму переплати ПДФО зменшуються зобов’язання податкового агента зі сплати ПДФО до бюджету в податковому періоді (місяці) остаточного розрахунку з працівником.
Якщо сума переплати ПДФО, яка виникла за результатами остаточного розрахунку з платником податку (працівником), перевищує суму податкового зобов’язання платника податку (працівника) в податковому періоді (місяці) остаточного розрахунку, то ПКУ не передбачено повернення суми такого перевищення, крім випадків, коли переплата ПДФО виникла в результаті допущення податковим агентом помилки при нарахуванні (утриманні) ПДФО за будь-який період (місяць) звітного року.
У графах 4а «Сума нарахованого податку» та 4 «Сума перерахованого податку» розділу І Податкового розрахунку ф. № 1ДФ за квартал, в якому здійснюється остаточний розрахунок (в запитанні — за ІІІ квартал), по працівнику відображається фактична сума нарахованого і перерахованого ПДФО за квартал. При цьому за наявності суми переплати ПДФО, повернення якої ПКУ не передбачено, сума нарахованого і перерахованого ПДФО в місяці остаточного розрахунку (місяці звільнення) становить 0 грн.