Лист Мінекономіки «Щодо порядку розрахунку частини квартальної премії, яка враховується при обчисленні середньої заробітної плати за час перебування працівника на військовій службі» від 02.02.2021 р. № 4708-06/6450-07
МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ, ТОРГІВЛІ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 02.02.2021 р. № 4708-06/6450-07
Щодо порядку розрахунку частини квартальної премії, яка враховується при обчисленні
середньої заробітної плати за час перебування працівника на військовій службі
(Витяг)
Мінекономіки розглянуто лист <…> щодо застосування положень Порядку обчислення середньої заробітної плати (далі — Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.95 р. (зі змінами), та в межах компетенції повідомляється.
Статтею 119 Кодексу законів про працю України встановлено, що за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Обчислення середньої заробітної плати таким працівникам проводиться відповідно до норм Порядку, виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю призову (прийняття) працівника на військову службу.
Абзацом першим пункту 3 Порядку встановлено, що при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у пункті 4 Порядку.
Згідно з абзацом другим пункту 3 Порядку суми нарахованої заробітної плати враховуються у тому місяці, за який вони нараховані, та у розмірах, в яких вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.
Абзацом третім пункту 3 Порядку передбачено, що премії та інші виплати, які виплачуються за два місяці або більш тривалий період, при обчисленні середньої заробітної плати включаються шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду частини, що відповідає кількості відпрацьованих робочих днів періоду (місяців), за які такі премії та інші виплати нараховані. Така частина визначається діленням суми нарахованих премій та інших виплат на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів кожного місяця, що відноситься до розрахункового періоду для обчислення середньої заробітної плати.
Тобто у зазначеному в листі випадку для визначення частини премії, яка буде врахована при обчисленні середньої заробітної плати працівнику, необхідно суму премії за четвертий квартал 2020 року розділити на кількість відпрацьованих працівником робочих днів у четвертому кварталі 2020 року, потім отриманий результат помножити на кількість відпрацьованих працівником робочих днів у листопаді та у грудні 2020 року.
Щодо округлення частин премії, які додаються до заробітку місяців розрахункового періоду, то, як правило, при розрахунку проміжковий показник не округлюється.
Разом з тим, оскільки відповідно до пункту 2 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» відображення та облік зазначених операцій належить до питань організації бухгалтерського обліку на підприємстві і є компетенцією його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів, то для уникнення непорозумінь правила округлення доцільно прописати в колективному договорі або іншому локальному акті підприємства, установи, організації.
Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.
<…>
Заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації – Ігор ДЯДЮРА
__________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Розглянемо ситуацію щодо врахування премії при обчисленні середньої заробітної плати, про яку йдеться у вищенаведеному листі, на конкретному прикладі.
ПРИКЛАД
Врахування квартальної премії при обчисленні середньої заробітної плати
за час перебування працівника на військовій службі
На підприємстві з 5-денним робочим тижнем та вихідними днями в суботу і неділю працівника з 25 січня 2021 року прийнято на військову службу за контрактом в особливий період, тому за ним на підставі частини третьої статті 119 КЗпП зберігається середній заробіток на підприємстві до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення з військової служби. В розрахунковому періоді (листопад – грудень 2020 року) працівник відпрацював всі робочі дні за графіком роботи: в листопаді — 21 робочий день (далі — р. д.), в грудні — 22 р. д., тому в кожному місяці отримав заробітну плату в розмірі окладу — 7000 грн. Крім того, працівнику в січні 2021 року нараховано виробничу премію за IV квартал 2020 року в розмірі окладу пропорційно відпрацьованому часу в цьому кварталі (згідно з колективним договором за період хвороби премія не нараховується), а саме в сумі 6453,15 грн. (7000 грн. : 64 р. д. х 59 відпрац. д.). В першому місяці IV кварталу — жовтні працівник з 21 р. д., передбаченого графіком роботи на цей місяць, відпрацював лише 16 р. д., оскільки хворів в період з 25 по 29 жовтня.
Обчислимо середньоденний заробіток працівника в розрахунковому періоді та його середній заробіток в січні за час проходження військової служби.
До виплат розрахункового періоду, які враховуються при обчисленні середнього заробітку за час проходження військової служби, включається нарахована працівнику заробітна плата в листопаді та грудні в розмірі окладу — по 7000 грн.
Виробнича премія за IV квартал 2020 року враховується шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду (листопада і грудня) частини, що відповідає кількості відпрацьованих робочих днів в цих місяцях. Така частина визначається діленням суми премії на кількість відпрацьованих робочих днів у IV кварталі, та множенням отриманого результату на кількість відпрацьованих робочих днів у кожному місяці розрахункового періоду (листопаді та грудні).
Всього у IV кварталі у працівника за графіком роботи було 64 р. д. (21 + 21 + 22), з яких він відпрацював 59 р. д. (16 + 21 + 22).
Враховуючи кількість відпрацьованих днів (далі — відпрац. д.) працівником в місяцях IV кварталу, премія за цей квартал відноситься до місяців IV кварталу наступним чином:
– до жовтня: 6453,15 грн. : 59 відпрац. д. х 16 відпрац. д. = 1750,01 грн.;
– до листопада: 6453,15 грн. : 59 відпрац. д. х 21 відпрац. д. = 2296,88 грн.;
– до грудня: 6453,15 грн. : 59 відпрац. д. х 22 відпрац. д. = 2406,26 грн.
При обчисленні середнього заробітку враховується частина премії за IV квартал, що припадає на 2 місяці розрахункового періоду — листопад і грудень, а саме:
2296,88 грн. (листопад) + 2406,26 грн. (грудень) = 4703,14 грн.
Загальна заробітна плата розрахункового періоду, яка враховується при обчисленні середнього заробітку:
7000 грн. (зарплата за листопад) + 7000 грн. (зарплата за грудень) + 4703,14 грн. (частина премії за IV квартал) = 18 703,14 грн.
Кількість відпрацьованих днів у розрахунковому періоді:
21 відпрац. д. (листопад) + 22 відпрац. д. (грудень) = 43 відпрац. д.
Середньоденний заробіток:
18 703,14 грн. : 43 відпрац. д. = 434,96 грн.
Середній заробіток працівника за час проходження військової служби з 25 по 31 січня 2021 року, на який припадає 5 робочих днів:
434,96 грн. х 5 р. д. = 2174,80 грн.