Щодо відображення у Звіті з ЄСВ працівників, яким виплачується допомога по частковому безробіттю на період карантину
Підприємство отримало від центру зайнятості допомогу по частковому безробіттю на період карантину для її виплати працівникам. Чи сплачується з такого доходу працівника ЄСВ? Чи відображається такий дохід працівника у Звіті з ЄСВ?
Відповідно до статті 47-1 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, за зверненням роботодавця або фізичної особи – підприємця, який є застрахованою особою, для її виплати працівникам або фізичній особі – підприємцю, який є застрахованою особою.
Згідно з пунктом 2 Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 р. № 306, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 р. № 453 (далі — Порядок № 306), допомога по частковому безробіттю на період карантину — кошти, передбачені в бюджеті Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі — ФСС на випадок безробіття), що надаються міськими, районними і міськрайонними центрами зайнятості та філіями регіональних центрів зайнятості (далі — центри зайнятості) роботодавцям із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва, в тому числі фізичним особам – підприємцям (далі — роботодавці), для виплати допомоги працівникам у разі втрати ними частини заробітної плати, а також фізичним особам – підприємцям, які є застрахованими особами, — у разі втрати ними частини доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності внаслідок карантину.
Перерахування коштів роботодавцю для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину здійснюється центром зайнятості щомісяця протягом трьох робочих днів після зарахування відповідних коштів на рахунок центру зайнятості (п. 15 Порядку № 306).
Роботодавець виплачує допомогу працівникам у строк не більше ніж 3 робочих дні після надходження коштів на рахунок роботодавця за окремою платіжною відомістю для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину (відомістю на виплату грошей). Копія зазначеної відомості (відомості на виплату грошей) з підтвердженням перерахування коштів на рахунок працівника або виплати її у готівковій формі подається роботодавцем центру зайнятості не пізніше ніж протягом 5 календарних днів після виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину (п. 16 Порядку № 306).
Враховуючи вищевикладене, допомога по частковому безробіттю на період карантину надається працівникам за рахунок коштів ФСС на випадок безробіття, які перераховуються роботодавцям центрами зайнятості. Тобто роботодавці зазначену допомогу за власний кошт не нараховують, а лише виплачують її працівникам після отримання коштів від центрів зайнятості.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464) для роботодавців базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) є:
– сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці»;
– сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;
– суми грошового забезпечення кожної застрахованої особи;
– суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, що здійснюються за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (далі — ФССУ).
Таким чином, з виплат, які надаються працівникам за рахунок коштів фондів соціального страхування, роботодавці нараховують ЄСВ лише на допомогу по тимчасовій непрацездатності та допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, що виплачуються за рахунок ФССУ.
Що стосується включення допомоги по частковому безробіттю на період карантину до заробітної плати (фонду оплати праці), то згідно з підпунктом 5 пункту 3 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449, визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні ЄСВ передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5 (далі — Інструкція № 5).
Пунктом 3.2 Інструкції № 5 встановлено, що допомоги та інші виплати, що здійснюються за рахунок коштів фондів державного соціального страхування, зокрема допомога по частковому безробіттю, не належать до фонду оплати праці.
Отже, допомога по частковому безробіттю на період карантину не є заробітною платою (не належить до фонду оплати праці).
Таким чином, допомога по частковому безробіттю на період карантину, що надається за рахунок коштів ФСС на випадок безробіття, не є базою нарахування ЄСВ, яка чітко визначена статтею 7 Закону № 2464, тому роботодавці на цю допомогу ЄСВ не нараховують і у Звіті з ЄСВ її не відображають.