Щодо включення робочих днів відрядження, оплачених за середнім заробітком, до кількості відпрацьованих робочих днів в місяці відрядження з метою врахування премій при обчисленні середньої заробітної плати
Чи потрібно включати робочі дні відрядження, оплачені за середнім заробітком, до кількості відпрацьованих робочих днів в місяці відрядження з метою врахування премій при обчисленні середньої заробітної плати за механізмом, наведеним в абзаці третьому пункту 3 Порядку № 100?
Відповідно до абзацу третього пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100 (далі — Порядок № 100), премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані. Для цього до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додається частина, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період.
Якщо за період (робочі дні) відрядження працівнику був нарахований середній заробіток у відповідності з частиною четвертою статті 121 Кодексу законів про працю України, то при визначенні кількості відпрацьованих робочих днів в місяці відрядження у разі застосування механізму врахування премій, наведеного в абзаці третьому пункту 3 Порядку № 100, під час обчислення середньої заробітної плати за Порядком № 100 слід враховувати таке.
Згідно з абзацом четвертим пункту 3 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати для оплати за час відпусток або компенсації за невикористані відпустки (далі разом — відпускні) до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження, вимушеного прогулу тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
Отже, якщо працівнику за період (робочі дні) відрядження нараховано середній заробіток, то останній враховується при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних, при цьому період відрядження не виключається з розрахункового періоду, а робочі дні відрядження вважаються відпрацьованими днями і включаються до кількості відпрацьованих робочих днів в місяці відрядження з метою врахування премій та інших заохочувальних виплат за механізмом, наведеним в абзаці третьому пункту 3 Порядку № 100.
Наприклад, якщо працівник перебував у відрядженні з 06 по 24 грудня 2021 року (на період відрядження припало 15 робочих днів; далі — р. д.), яке оплачено за середнім заробітком, а в жовтні йому виплачено премію за ІІІ квартал (липень, серпень, вересень) в сумі 5000 грн., при цьому він відпрацював у ІІІ кварталі всі 65 р. д., передбачених графіком роботи, а також відпрацював у жовтні — 20 р. д., у листопаді — 22 р. д, у грудні — 22 р. д., включаючи 7 р. д. за основним місцем роботи та 15 р. д. у відрядженні, то з метою нарахування відпускних за щорічну відпустку, яка надається працівнику в січні 2022 року, частини премії за ІІІ квартал відносяться до місяців наступним чином:
– до жовтня: 5000 грн. : 65 відпрац. д. х 20 відпрац. д. = 1538,46 грн.;
– до листопада: 5000 грн. : 65 відпрац. д. х 22 відпрац. д. = 1692,31 грн.;
– до грудня: 5000 грн. : 65 відпрац. д. х 22 відпрац. д. = 1692,31 грн.
Оскільки при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних всі три вищезазначені місяці включаються до розрахункового періоду (останні 12 календарних місяців: січень – грудень 2021 року), то до розрахунку включається частина премії за ІІІ квартал у загальній сумі 4923,08 грн. (1538,46 + 1692,31 + 1692,31).
Зовсім інший підхід застосовується при нарахуванні «середньозарплатних» виплат, які обчислюються за останні 2 календарні місяці роботи (абз. третій п. 2 Порядку № 100).
Так, відповідно до абзацу другого пункту 4 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження, вимушеного прогулу тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
Отже, якщо працівнику за період (робочі дні) відрядження нараховано середній заробіток, то останній не враховується при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування «середньозарплатних» виплат, які обчислюються за останні 2 місяці роботи. При цьому, оскільки період відрядження, оплачений за середнім заробітком, виключається з розрахункового періоду при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці роботи, то і сума премії, яка припадає на дні такого відрядження, не враховується при визначенні частини премії, що відноситься до заробітку місяців розрахункового періоду.
За умовами вищенаведеного прикладу (відрядження з 06 по 24 грудня 2021 року), коли працівник у грудні відпрацював 7 р. д. у звичайному режимі (за основним місцем роботи), а за 15 р. д. відрядження йому нараховано середній заробіток, то з метою нарахування в січні 2022 року «середньозарплатної» виплати, яка обчислюється за останні 2 місяці (наприклад, за час виконання державних і громадських обов’язків, відрядження, дні звільнення працівників-донорів від роботи, дні проходження медичного огляду, вихідна допомога), частини премії за ІІІ квартал відносяться до місяців наступним чином:
– до жовтня: 5000 грн. : 65 відпрац. д. х 20 відпрац. д. = 1538,46 грн.;
– до листопада: 5000 грн. : 65 відпрац. д. х 22 відпрац. д. = 1692,31 грн.;
– до грудня: 5000 грн. : 65 відпрац. д. х 7 відпрац. д. = 538,46 грн.
Оскільки при нарахуванні в січні 2022 року «середньозарплатної» виплати, яка обчислюється за останні 2 місяці, з вищезазначених трьох місяців до розрахункового періоду включаються лише два місяці — листопад і грудень, то враховується частина премії за ІІІ квартал, яка відноситься до цих двох місяців, у загальній сумі 2230,77 грн. (1692,31 + 538,46).