Оподаткування та відображення у формі № 1ДФ вартості лікування працівника, оплаченої роботодавцем шляхом перерахування коштів медичному закладу
Підприємство на прохання працівника перерахувало на рахунок медичного закладу кошти за його лікування, пов’язане із захворюванням COVID-19. Чи оподатковується ПДФО та військовим збором дохід працівника у вигляді вартості його лікування, оплаченої роботодавцем? Чи потрібно такий дохід працівника відображати у формі № 1ДФ?
Для цілей оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) та військовим збором (далі — ВЗ) перераховані роботодавцем безпосередньо медичному закладу кошти за лікування працівника є благодійною допомогою, особливості оподаткування якої визначено пунктом 170.7 Податкового кодексу України (далі — ПКУ).
Відповідно до підпункту 170.7.1 пункту 170.7 ПКУ не оподатковується та не включається до загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку благодійна, у тому числі гуманітарна, допомога (далі — благодійна допомога), яка надходить на його користь у вигляді коштів або майна (безоплатно виконаної роботи, наданої послуги) та відповідає вимогам, визначеним цим пунктом.
Для цілей оподаткування благодійна допомога поділяється на цільову та нецільову.
Цільовою є благодійна допомога, що надається під визначені умови та напрями її витрачання, а нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів.
Згідно з підпунктом «а» пп. 170.7.4 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу цільова благодійна допомога, що надається резидентами – юридичними чи фізичними особами у будь-якій сумі (вартості) закладу охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю або дитини, в якої хоча б один із батьків є особою з інвалідністю; дитини-сироти, напівсироти; дитини з багатодітної чи малозабезпеченої родини; дитини, батьки якої позбавлені батьківських прав, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю) у розмірах, що не перекриваються виплатами з фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування, крім витрат на косметичне лікування або косметичну хірургію (включаючи косметичне протезування, не пов’язане з медичними показаннями), водолікування та геліотерапію, не пов’язані з хронічними захворюваннями, лікування та протезування зубів з використанням дорогоцінних металів, гальванопластики та порцеляни, аборти (крім абортів, які проводяться за медичними показаннями, або якщо вагітність стала наслідком зґвалтування), операції з переміни статі; лікування венеричних захворювань (крім СНІДу та венеричних захворювань, причиною яких стало нестатеве зараження або зґвалтування), лікування тютюнової чи алкогольної залежності; придбання ліків, медичних засобів та пристосувань, які не включені до переліку життєво необхідних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 р. № 333 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2017 р. № 1081).
До запровадження системи загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування норми підпункту «а» підпункту 170.7.4 ПКУ поширюються на загальну суму (вартість) благодійної допомоги, отриманої набувачем на такі цілі (з урахуванням зазначених у цьому пункті обмежень).
Перерахування роботодавцем коштів на поточний рахунок закладу охорони здоров’я здійснюється на підставі, зокрема:
- заяви працівника про перерахування коштів медичному закладу для його лікування (із зазначенням медичного закладу, його розрахункового рахунку, суми платежу тощо);
- договору з медичним закладом про надання необхідного лікування працівнику підприємства;
- рахунку на оплату послуг з лікування працівника, наданого медичним закладом відповідно до укладеного договору;
- наказу керівника підприємства про перерахування коштів медичному закладу для лікування працівника.
Крім того, для уникнення оподаткування ПДФО і ВЗ доходу працівника у вигляді вартості лікування у підприємства повинен бути платіжний документ, що підтверджує сплату відповідної суми медичному закладу.
Факт надання медичним закладом послуг з лікування працівника має бути підтверджений актом наданих послуг.
Таким чином, перерахована роботодавцем (юридичною або фізичною особою) безпосередньо медичному закладу сума коштів (незалежно від її розміру) за лікування працівника як цільова благодійна допомога не оподатковується ПДФО і ВЗ за умови належного документального оформлення її надання.
У Податковому розрахунку ф. № 1ДФ цільова благодійна допомога, надана роботодавцем працівнику у вигляді оплати вартості його лікування, перерахованої безпосередньо медичному закладу, відображається за ознакою доходу «169».