Середньоденна заробітна плата для донарахування «декретних» у разі продовження «декретної» відпустки через виникнення ускладнень під час пологів
Працівниці підприємства на підставі листка непрацездатності, виданого у зв’язку з вагітністю та пологами, було надано «декретну» відпустку на 126 календарних днів (з 12.09.2019 р. по 15.01.2020 р.) з виплатою «декретних». Після закінчення цієї відпустки працівниця надала підприємству листок непрацездатності про продовження тимчасової непрацездатності по вагітності та пологах через виникнення ускладнень під час пологів на 14 календарних днів (з 16.01.2020 р. по 29.01.2020 р.). Яким чином нараховувати «декретні» за 14 календарних днів продовженої тимчасової непрацездатності по вагітності та пологах: за новою чи «старою» середньоденною заробітною платою?
Згідно з пунктом 1.3 Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 09.04.2008 р. № 189, тимчасова непрацездатність — це непрацездатність особи внаслідок захворювання, травми або з інших причин, що не залежить від факту втрати працездатності (пологи, карантин, догляд за хворим тощо), яка має тимчасовий зворотний характер під впливом лікування та реабілітаційних заходів, триває до відновлення працездатності або встановлення групи інвалідності, а в разі інших причин — до закінчення причин відсторонення від роботи. Тимчасова непрацездатність застрахованих осіб засвідчується листком непрацездатності (далі — ЛН).
Випадок тимчасової непрацездатності — тимчасова непрацездатність, яка триває безперервно від початку визначеного захворювання, травми тощо, підтверджується видачею ЛН з можливим продовженням лікування в одному або декількох закладах охорони здоров’я до відновлення працездатності, що підтверджується закриттям ЛН — «стати до роботи». У разі, якщо особа стала непрацездатною з приводу того самого захворювання, травми до виходу на роботу або відпрацювала неповний робочий день, випадок тимчасової непрацездатності не переривається. При виникненні іншого захворювання, травми, відпустки у зв’язку з вагітністю випадок тимчасової непрацездатності вважається новим.
Пунктами 6.1 та 6.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455, встановлено, що ЛН у зв’язку з вагітністю і пологами видається за місцем спостереження за вагітною з 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів (70 календарних днів до передбачуваного дня пологів і 56 — після). У разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді, на підставі запису в історії пологів та обмінній карті вагітної, засвідченого підписом головного лікаря та печаткою лікувально-профілактичного закладу, де відбувались пологи, за місцем спостереження за вагітною додатково видається листок непрацездатності на 14 календарних днів, крім жінок, яких віднесено до I – IV категорій постраждалих унаслідок аварії на ЧАЕС.
Таким чином, якщо у жінки виникли ускладнення під час пологів або в післяпологовому періоді, то їй додатково видається ЛН на 14 календарних днів, який є продовженням попереднього ЛН, оскільки випадок тимчасової непрацездатності (пологи) є той самий.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) страховий випадок за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності — це подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи, членів її сім’ї або іншої особи на отримання відповідно до цього Закону матеріального забезпечення або соціальних послуг.
Одним із страхових випадків є вагітність та пологи застрахованої особи, а видом матеріального забезпечення за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності є допомога по вагітності та пологах (п. 2 ч. 1 ст. 20 Закону № 1105).
Згідно з частиною 1 статті 31 Закону № 1105 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку ЛН.
Відповідно до частини 1 статті 25 Закону № 1105 допомога по вагітності та пологах (далі — «декретні») застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (далі — «декретна» відпустка), тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей — 70) календарних днів після пологів.
Отже, якщо працівниці видано другий ЛН у зв’язку з вагітністю і пологами і в ньому зазначено, що він є продовженням попереднього ЛН (працівниця продовжує хворіти — код-2), то обидва ЛН видані за одним страховим випадком (вагітність та пологи). Тому для нарахування «декретних» по другому ЛН береться той самий розрахунковий період, за яким обчислювалась середня заробітна плата для нарахування «декретних» по першому ЛН.
Таким чином, для нарахування «декретних» за 14 календарних днів продовженої тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами (продовженої «декретної» відпустки) потрібно використовувати ту ж саму середньоденну заробітну плату, за якою нараховувались «декретні» за першим (первинним) ЛН.
Наприклад, якщо середньоденна заробітна плата для нарахування «декретних» за першим ЛН (за період «декретної» відпустки з 12.09.2019 р. по 15.01.2020 р. — 126 к. д.) становила 190 грн., а сума «декретних» дорівнювала 23 940 грн. (190 грн. х 126 к. д.), то середньоденна заробітна плата для нарахування «декретних» за другим ЛН (за період «декретної» відпустки з 16.01.2020 р. по 29.01.2020 р. — 14 к. д.) також становить 190 грн., а сума «декретних» дорівнює 2660 грн. (190 грн. х 14 к. д.).