На порозі зима, яка є тією порою року, коли, на жаль, збільшується кількість громадян, в тому числі працівників, хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції. Самий надійний засіб від таких інфекцій — вакцинація. Також є категорії працівників, які зобов’язані мати щеплення проти певних хвороб. Вакцинацію (щеплення) зазвичай проводять в закладах охорони здоров’я, але роботодавці можуть провести її і в своєму медпункті. Як в першому, так і в другому випадку витрати на вакцинацію працівників може оплатити роботодавець, що буде його внеском у зміцнення здоров’я працівників. Чи є вартість вакцинації оподатковуваним доходом працівника? Чи сплачується з вартості вакцинації єдиний соціальний внесок? Як в бухгалтерському (податковому) обліку підприємства відображаються витрати на вакцинацію працівників?
Вакцинація працівників за рахунок підприємства
Основними нормативно-правовими документами, що встановлюють порядок проведення протиепідемічних (профілактичних) заходів в Україні, є Закон України «Про систему громадського здоров’я» від 06.09.2022 № 2573-IX (далі — Закон про систему здоров’я) та Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-III (далі — Закон про захист від хвороб).
Статтею 25 Закону про систему здоров’я встановлено, що захист здоров’я населення охоплює комплекс заходів, спрямованих на забезпечення, зокрема, охорони праці. Реалізація захисту здоров’я населення у відповідних сферах забезпечується, зокрема, проведенням профілактичних заходів, одним з яких є профілактичні щеплення.
Згідно з пунктом 29 частини 1 статті 1 Закону про систему здоров’я профілактичне щеплення — це введення в організм людини медичного імунобіологічного препарату для створення специфічної несприйнятливості до інфекційних хвороб, яке проводиться відповідно до календаря профілактичних щеплень, який затверджується Міністерством охорони здоров’я України (далі — МОЗ).
Календар профілактичних щеплень в Україні (далі — Календар щеплень) затверджено наказом МОЗ від 16.09.2011 № 595 (далі — Наказ № 595).
Календарем щеплень та Порядком здійснення фармаконагляду, затвердженим наказом МОЗ від 27.12.2006 № 898, встановлено, що вакцинація (щеплення, імунізація) — це створення штучного імунітету в людини до певних інфекційних хвороб шляхом введення вакцини або імуноглобуліну.
Вакцини — це гетерогенний клас антибактеріальних лікарських засобів, що містять антигенні речовини, здатні до стимулювання активного імунітету проти збудника інфекційної хвороби або токсину, або інших важливих антигенних речовин, створених цим збудником (стандарт Європейської фармакопеї 1998:0153).
Щеплення бувають обов’язковими і необов’язковими (рекомендованими).
Відповідно до статті 12 Закону про захист від хвороб профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов’язковими і включаються до Календаря щеплень.
Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб.1 У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт (тобто не допускаються до роботи). Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється МОЗ.
1 Визначення термінів «інфекційні хвороби», «небезпечні інфекційні хвороби», «особливо небезпечні інфекційні хвороби», «епідемія», «епідемічна ситуація», «карантин» наведено у статті 1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-III.
Види обов’язкових і рекомендованих щеплень, порядок і строки їх проведення, групи населення (категорії працівників), що підлягають обов’язковим щепленням, визначені в Календарі щеплень.
Згідно з Календарем щеплень до числа обов’язкових щеплень, крім перерахованих вище, відносяться також інші обов’язкові щеплення для груп населення, зокрема: за віком; щеплення ВІЛ-інфікованих осіб; за станом здоров’я; щеплення, які проводяться на ендемічних територіях (тобто у межах яких протягом тривалого часу реєструються непоодинокі випадки захворювання населення певною інфекційною хворобою) і ензоотичних територіях (тобто у межах яких протягом тривалого часу реєструються непоодинокі випадки захворювання населення певною інфекційною хворобою, переносником якої є тварина) та за епідемічними показаннями (показання до проведення активної імунопрофілактики, що не передбачена вакцинацією за віком, у разі виникнення неблагополучної епідемічної ситуації або загрози її виникнення, а також при можливому ризику інфікування у випадку контакту особи з джерелом інфекції).
Обов’язковим профілактичним щепленням для запобігання поширенню інших інфекційних захворювань підлягають окремі категорії працівників у зв’язку з особливостями виробництва або виконуваної ними роботи.
У разі загрози виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби або масового поширення небезпечної інфекційної хвороби1 на відповідних територіях та об’єктах можуть проводитися обов’язкові профілактичні щеплення проти цієї інфекційної хвороби за епідемічними показаннями (п. 3 Календаря щеплень).
До переліку обов’язкових щеплень, наведених у розділі ІІ Календаря щеплень, крім щеплень від вищевказаних хвороб, включено, зокрема, щеплення за станом здоров’я проти грипу, пневмококової та менінгококової інфекцій, Hib-інфекції, гепатиту А і В.
До розділу IV Календаря щеплень, в якому наведені щеплення, які проводяться на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями, включено щеплення для профілактики грипу, чуми, сибірської виразки, кліщового енцефаліту, краснухи, вітряної віспи, епідемічного паротиту, черевного тифу тощо, які є обов’язковими, зокрема, для осіб групи епідемічного ризику (з високою ймовірністю інфікування, наприклад, грипом). До них належать, зокрема, працівники сфери послуг, торгівлі, транспорту, військові, особи, які перебувають у контакті з великою кількістю людей, персонал підприємств, установ, організацій (з метою запобігання спалахам інфекційних захворювань). Перелік ендемічних та ензоотичних територій визначається МОЗ.
Наказом МОЗ від 08.11.2023 № 1925 затверджено Перелік виробництв, професій, організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені особи, яким не зроблено щеплення проти визначених інфекційних хвороб (а саме проти дифтерії та правця — розділ V Календаря щеплень).
Перелік рекомендованих (необов’язкових) щеплень і групи ризику для таких щеплень наведені в розділі ІІІ Календаря щеплень. До цього переліку включено, зокрема, щеплення для профілактики:
- вітряної віспи (група ризику: працівники охорони здоров’я та освіти, які мають високий ризик інфікування і не хворіли на вітряну віспу);
- гепатиту A (група ризику: персонал установ громадського харчування та підприємств харчової промисловості, який бере участь в приготуванні (виробництві), транспортуванні та реалізації продуктів харчування; військовослужбовці, співробітники МВС України, пожежники, персонал служб спеціального призначення (оперативні служби); персонал з обслуговування водоочисних споруд, водопровідних мереж, з обслуговування каналізаційних систем та очисних споруд; інші особи);
- гепатиту B (група ризику: медичні працівники; військовослужбовці, співробітники МВС, пожежники, персонал служб соціального призначення (оперативні служби); персонал сфери послуг, який за специфікою своєї професійної діяльності може мати контакт з біологічними рідинами людини (перукарі, персонал салонів краси, масажисти тощо), а також особи, які навчаються за цими спеціальностями; спортсмени; молоді люди віком 20 – 40 років, в першу чергу жінки; інші особи);
- грипу (група ризику: трудові колективи підприємств, установ, організацій; військовослужбовці, будівельники; медичні працівники; інші особи).
З метою специфічної профілактики інфекційних хвороб особи, які хочуть зробити щеплення, для яких є медичні імунобіологічні препарати, зареєстровані в Україні, можуть зробити щеплення за направленням лікаря.
Як проводиться вакцинація
Порядок проведення профілактичних щеплень визначений в Положенні про організацію і проведення профілактичних щеплень, затвердженому Наказом № 595 (далі — Положення № 595).
Згідно з пунктом 3 цього Положення профілактичні щеплення здійснюються в пунктах щеплень, які можуть бути постійними або тимчасовими (місце, де щеплення проводяться лише впродовж 24 годин), та в медичних кабінетах аптечних закладів.
Вакцинацію дозволяється проводити тільки зареєстрованими в Україні вакцинами/анатоксинами згідно з Календарем щеплень та інструкціями із застосування вакцини або анатоксину, затвердженими в установленому порядку. Вакцинацію можуть проводити лише лікарі (фахівці з фаховою передвищою, початковим рівнем (короткий цикл) та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної освіти та магістри з медсестринства) та фармацевтичні працівники, які пройшли спеціальні щорічні навчання з питань вакцинації, правил організації і техніки проведення щеплень, а також набуття навичок надання домедичної допомог при невідкладних станах (п. 4 Положення № 595).
Тимчасовий пункт щеплення може бути створений на підприємстві на період проведення вакцінації, а вимоги до нього визначено в пункті 10 Положення № 595. У разі проведення вакцинації працівників у лікувально-профілактичному закладі підприємству необхідно укласти з ним відповідний договір. Перед вакцинацією потрібно отримати заяви від працівників про необхідність її проведення. Рішення про вакцинацію працівників підприємства і порядок її проведення оформляються відповідним наказом керівника підприємства. У такому наказі визначаються строки і місце проведення вакцинації (на території підприємства або в медичному закладі), відповідальні особи.
Медичний огляд осіб перед щепленням є обов’язковим. При виявленні негативних змін у стані здоров’я особи призначається додаткове медичне обстеження згідно з чинними протоколами надання медичної допомоги особам відповідно до медичних показань (п. 8 Положення № 595).
Профілактичні щеплення проводять тільки одноразовими або самоблокувальними шприцами (п. 11 Положення № 595).
Після проведення профілактичного щеплення повинно бути забезпечене медичне спостереження (нагляд за особою протягом певного часу після введення вакцини/анатоксину) протягом терміну, визначеного інструкцією про застосування відповідної/го вакцини/анатоксину. Якщо в інструкції про застосування вакцини/анатоксину не вказано термін спостереження, особа, якій було проведено щеплення, повинна перебувати під наглядом медичного або фармацевтичного працівника не менше 30 хвилин після вакцинації (п. 13 Положення № 595).
Інформація про вакцинацію громадян заноситься у відповідні медичні форми (медичні карти громадян) із зазначенням, зокрема, торговельної назви вакцини/анатоксину, назви виробника, дози, серії, терміну придатності вакцини/анатоксину. У разі використання імпортної вакцини/анатоксину зазначається його оригінальне найменування українською мовою. Внесені до медичної облікової документації дані щодо щеплення засвідчуються підписом лікаря (п. 12 Положення № 595).
Хто може оплачувати вакцинацію
Відповідно до статті 8 Закону про захист від хвороб фінансування профілактичних і протиепідемічних заходів здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та місцевих бюджетів, а у випадках, передбачених законом, — за рахунок коштів підприємств установ і організацій незалежно від форм власності, а також коштів фізичних осіб.
Профілактичні щеплення проти інфекційних хвороб, включених до Календаря щеплень, та профілактичні щеплення за епідемічними показаннями проводяться для громадян безоплатно за рахунок коштів місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Поставки медичних імунобіологічних препаратів для проведення профілактичних щеплень, включених до Календаря щеплень, здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, а для проведення щеплень за епідемічними показаннями — за рахунок коштів місцевих бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.
Вищевикладені норми дозволяють зробити висновок, що профілактична вакцинація працівників може проводитися за рахунок коштів роботодавців, якщо, звичайно, самі працівники не проти такої вакцинації. Це, в першу чергу, стосується необов’язкової (рекомендованої) вакцинації працівників.
Бухгалтерський і податковий облік витрат на вакцинацію працівників
Статтею 1 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.92 № 2694-XII встановлено, що охорона праці — це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров’я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Оскільки вакцинація працівників є не чим іншим, як профілактичним заходом, спрямованим на збереження здоров’я і працездатності людини в процесі трудової діяльності, то можна зробити висновок, що витрати на вакцинацію є витратами на охорону праці.
У пункті 15.8 НП(С)БО 16 «Витрати» зазначено, що витрати на охорону праці включаються до складу загальновиробничих витрат. Тому витрати на вакцинацію працівників відображаються на рахунку 91 «Загальновиробничі витрати» і списуються в кінці місяця на рахунок 23 «Виробництво» і 90 «Собівартість реалізації» відповідно до встановленого на підприємстві розподілу. Підприємства, які рахунок 91 в обліку не використовують, витрати на вакцинацію працівників відображають на рахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності».
Оскільки податковий облік ведеться за правилами, встановленими для бухгалтерського обліку, з коригуванням на різниці (пп. 134.1.1 Податкового кодексу України; далі — ПКУ), то витрати на вакцинацію, включені до витрат в бухгалтерському обліку, потрапляють до витрат і в податковому обліку (різниць за такими витратами немає), зменшуючи фінансовий результат.
Для того щоб витрати на вакцинацію працівників можна було включити до витрат, підприємство повинно мати документи, що підтверджують необхідність і факт проведення вакцинації. Від працівників слід отримати заяви про необхідність проведення вакцинації (надання допомоги на медичне обслуговування шляхом оплати вакцинації медичному закладу), наприклад, проти грипу, а керівнику підприємства — видати відповідний наказ. Підтверджуючими документами можуть бути також довідки, виписки з амбулаторних карт працівників, рецепти, договори на проведення вакцинації з медичними закладами, їхні рахунки на оплату медичних послуг з вакцинації працівників, рахунки на придбання вакцини, акт наданих медичних послуг, документи, що підтверджують оплату вакцинації тощо.
Що стосується податку на додану вартість (далі — ПДВ), то згідно з підпунктом 197.1.5 ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг з медичного обслуговування населення (медичних послуг) закладами охорони здоров’я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, крім деяких послуг, вичерпний перелік яких наведено в цьому підпункті. До цього переліку послуг, що обкладаються ПДВ, вакцинація громадян не включена, крім зазначеного в підпункті «й» проведення профілактичних щеплень громадянам, які від’їжджають за кордон за викликом, для оздоровлення в зарубіжних лікувальних або санаторних закладах за власним бажанням, а також у туристичні подорожі (крім тих, що від’їжджають на лікування та в службові відрядження).
Отже, вишерозглянуті послуги закладів охорони здоров’я з профілактичної вакцинації працівників не обкладаються ПДВ.
Оподаткування доходу працівника у вигляді вартості вакцинації
Податок на доходи фізичних осіб та військовий збір
Порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) і військовим збором (далі — ВЗ) доходу працівників у вигляді вартості вакцинації за рахунок роботодавця регулюється підпунктом 165.1.19 ПКУ, яким встановлено, що не обкладаються ПДФО (ВЗ), зокрема, кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення за рахунок коштів його роботодавця, в тому числі в частині витрат роботодавця на обов’язковий профілактичний огляд працівника згідно із Законом про захист від хвороб та на вакцинацію працівника, спрямовану на профілактику захворювань в період загрози епідемій відповідно до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», за наявності відповідних підтвердних документів, крім витрат, що компенсуються виплатами з фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування.
Таким чином, якщо вакцинація (як обов’язкова, так і рекомендована) здійснюється відповідно до Календаря щеплень, то витрачені роботодавцем кошти на проведення такої вакцинації не включаються до оподатковуваного доходу працівника за наявності відповідних підтвердних документів.2 Неоподатковуваний дохід працівників у вигляді вартості вакцинації, оплаченої за рахунок роботодавця, відображається у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку за ознакою доходу «143» (ця ознака доходу відповідає доходам, зазначеним у пп. 165.1.19 ПКУ, хоча в описі ознаки доходу «143» дохід у вигляді вартості вакцинації прямо не зазначено).
2 Див. також лист Головного управління ДФС у Харківській області від 03.11.2015 № 3718/10/20-40-17-02-14 в журналі «Все про працю і зарплату» № 1/2016, стор. 120.
Якщо підприємство оплачує вакцинацію працівників, яка не зазначена у Календарі щеплень, то вартість такої вакцинації є додатковим благом працівників, що підлягає обкладенню ПДФО і ВЗ на підставі підпункту «е» пп. 164.2.17 ПКУ (вартість безоплатно отриманих працівником від роботодавця послуг). Оскільки працівник отримує дохід у негрошовій формі, об’єкт оподаткування ПДФО збільшується на «натуральний» коефіцієнт (п. 164.5 ПКУ).
У додатку 4ДФ до Податкового розрахунку такий оподатковуваний дохід працівника відображається за ознакою доходу «126».
Єдиний соціальний внесок
Згідно з пунктами 3.27, 3.30 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, витрати на проведення оздоровчих заходів та витрати на оплату послуг з лікування працівників, які були надані установами охорони здоров’я, не включаються до фонду оплати праці.
Також зазначені витрати відображені в пунктах 10, 13 розділу ІІ Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 № 1170.
Отже, єдиний соціальний внесок на вартість вакцинації працівників, оплачену роботодавцем, не нараховується.
ПРИКЛАД 1
Підприємство проводить вакцинацію самостійно
Виробниче підприємство для запобігання спалахам захворювання на грип придбало 150 упаковок вакцини на загальну суму 9000 грн (без ПДВ). Вакцина була використана на проведення рекомендованої Календарем щеплень профілактичної вакцинації своїх працівників у медичному пункті підприємства (тимчасовий пункт щеплення).
В бухгалтерському обліку підприємства операції з придбання вакцини та проведення щеплень відображаються таким чином:
№ з/п |
Зміст операції |
Бухгалтерський облік |
Сума, грн |
|
Д-т |
К-т |
|||
1 |
Перераховано кошти постачальнику за вакцину |
371 |
311 |
9000,00 |
2 |
Отримано вакцину |
209 |
631 |
9000,00 |
3 |
Відображено залік заборгованостей |
631 |
371 |
9000,00 |
4 |
Проведено вакцинацію працівників |
91 |
209 |
9000,00 |
5 |
Розподілено загальновиробничі витрати в кінці місяця |
23, 90 |
91 |
9000,00 |
ПРИКЛАД 2
Підприємство оплачує вакцинацію працівників, що проводиться закладом охорони здоров’я
Торгівельне підприємство згідно з укладеним договором перерахувало медичному закладу передоплату в сумі 8000 грн (без ПДВ) за проведення обов’язкової вакцинації працівників, після чого вакцинація була проведена в строки, обумовлені в договорі.
В бухгалтерському обліку підприємства операція проведення вакцинації працівників в медичному закладі відображається таким чином:
№ з/п |
Зміст операції |
Бухгалтерський облік |
Сума, грн |
|
Д-т |
К-т |
|||
1 |
Перераховано передоплату медичному закладу за проведення вакцинації працівників |
371 |
311 |
8000,00 |
2 |
Проведено вакцинацію працівників в медичному закладі |
949 |
631 |
8000,00 |
3 |
Відображено залік заборгованостей |
631 |
371 |
8000,00 |
_____________________________________________________________________________