У низці статей журналу за поточний і попередній роки були розглянуті особливості виконання роботи, в тому числі додаткової, особами, які працюють на умовах трудового договору. Крім укладення з працівниками трудових договорів, для виконання певних видів робіт (отримання окремих послуг) роботодавці укладають з фізичними особами, які не є підприємцями, цивільно-правові договори. Який порядок укладення та особливості виконання зазначених договорів? У чому схожість та відмінності трудового та цивільно-правового договорів? Які існують види цивільно-правових договорів, що найбільш подібні трудовому договору? Який порядок оподаткування доходів, отриманих за трудовим і цивільно-правовим договорами? Укладення якого виду договору вигідніше підприємству? Якими для роботодавця можуть бути наслідки підміни трудового договору цивільно-правовим?
Робота за трудовим і цивільно-правовим договорами: схожість та відмінності
Незважаючи на те, що головною метою при укладенні як трудового договору, так і договору цивільно-правового характеру є виконання громадянином певних робіт, сфера застосування зазначених видів договорів різна. Так, особливості укладення, виконання та розірвання трудового договору регулюються трудовим законодавством, зокрема Кодексом законів про працю України (далі — КЗпП), а порядок укладення та виконання договорів цивільно-правового характеру — Цивільним кодексом України.
Громадянин, який уклав з суб’єктом господарювання трудовий договір, розглядається законодавством про працю як працівник, а громадянин, який уклав з суб’єктом господарювання цивільно-правовий договір, — як фізична особа (підрядник, виконавець і т. п.).
Робота за трудовим договором
Робота за трудовим договором починається після прийняття працівника на роботу та укладення з ним зазначеного договору.
Укладення трудового договору
Згідно зі статтею 21 КЗпП працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях (далі — підприємства), якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.
Трудовий договір — це угода між працівником і роботодавецем (роботодавцем – фізичною особою), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець – фізична особа) зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Оскільки про різні аспекти роботи на умовах трудового договору йдеться в кожному номері нашого журналу, а детально про укладення трудового договору при прийнятті працівника на роботу з урахуванням останніх нововведень в законодавстві розказано у статті одного з попередніх номерів журналу1, то в рамках цієї статті зупинимося тільки на основних аспектах оформлення трудових відносин в частині, необхідній для їх порівняння з особливостями укладення цивільно-правового договору.