Врахування квартальних премій, нарахованих у липні та жовтні, при обчисленні середньої заробітної плати для виплати вихідної допомоги, якщо працівника звільняють у листопаді
Працівника, оклад якого 6500 грн., звільняють 30 листопада 2021 року за пунктом 1 статті 40 КЗпП у зв’язку із скороченням його посади. При звільненні йому виплачується вихідна допомога в розмірі двомісячного середнього заробітку. Згідно з Положенням про преміювання працівнику виплачуються премії за квартал в першому місяці наступного кварталу в розмірі окладу пропорційно відпрацьованому часу в кварталі. В розрахунковому періоді (вересень – жовтень) працівнику в жовтні нараховано виробничу премію за ІІІ квартал в сумі 4400 грн. (6500 грн. : 65 р. д. х 44 відпрац. д.). У ІІІ кварталі працівник весь серпень (21 р. д.) не працював, оскільки перебував у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину. В липні 2021 року працівнику нараховано виробничу премію за ІІ квартал виходячи з окладу пропорційно відпрацьованому часу у ІІ кварталі в сумі 5416,67 грн. (6500 грн. : 60 р. д. х 50 відпрац. д.). У ІІ кварталі (у травні) працівник не відпрацював 10 робочих днів, а у жовтні — 6 робочих днів через хворобу. Яким чином потрібно враховувати квартальні премії при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування вихідної допомоги? Як визначити суму вихідної допомоги?
Обчислення середньої заробітної плати для нарахування вихідної допомоги при звільненні працівника здійснюється згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100 (далі — Порядок № 100), про що зазначено в підпункті «є» пункту 1 цього документа.
Відповідно до абзацу третього пункту 2 Порядку № 100 у всіх інших випадках (крім нарахування оплати за час відпусток та виплати компенсації за невикористані відпустки), в тому числі для розрахунку вихідної допомоги при звільненні, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата (в нашому випадку — передують місяцю, в якому відбувається звільнення працівника).
Згідно з абзацом першим пункту 3 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у пункті 4 цього Порядку.
Виробничі премії та винагороди, що виплачуються за відпрацьований час, у складі додаткової заробітної плати враховуються при обчисленні середньої заробітної плати за Порядком № 100.
Абзацом другим пункту 3 Порядку № 100 у редакції, що діє з 04 вересня 2021 року, встановлено, що суми нарахованої заробітної плати, крім премій (в тому числі за місяць) та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період, враховуються у тому місяці, за який вони нараховані, та у розмірах, в яких вони нараховані.
Відповідно до абзацу третього пункту 3 Порядку № 100 у редакції, що діє з 04 вересня 2021 року, премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані. Для цього до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додається частина, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період.
Таким чином, якщо виробнича премія за ІІ квартал, що включає 3 місяці — квітень, травень і червень, нарахована в першому місяці наступного кварталу — липні, то така премія включається до заробітку 3 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — липня, а саме включається до заробітку липня, серпня і вересня.
Якщо виробнича премія за ІІІ квартал, що включає 3 місяці — липень, серпень і вересень, нарахована в першому місяці наступного кварталу — жовтні, то така премія включається до заробітку 3 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — жовтня, а саме включається до заробітку жовтня, листопада і грудня.
Якщо у ІІІ кварталі працівник весь серпень не працював (перебував у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину), відповідно, за серпень виробнича премія йому не нараховувалась (в цьому місяці немає відпрацьованих днів), а фактично премія нараховувалась за 2 місяці ІІІ кварталу — липень і вересень, то така квартальна премія все одно включається до заробітку 3 місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована, — жовтня, а саме включається до заробітку жовтня, листопада і грудня.
При розподілі квартальної премії по місяцях до заробітку відповідних місяців додається частина, яка визначається діленням суми премії на кількість відпрацьованих робочих днів у кварталі, за який нарахована премія, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період.
Згідно з пунктом 8 Порядку № 100 у разі коли середня місячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги (в тому числі вихідної допомоги), вона обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.
Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом 2 місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів за цей період.
Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні 2 календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, встановленим з дотриманням вимог законодавства.
Зауважимо, що якщо наказом керівника підприємства працівникові встановлено індивідуальний режим роботи (наприклад, неповний робочий тиждень), то при визначенні середньомісячного числа робочих днів необхідно враховувати індивідуальний режим роботи працівника.1
1 Див. лист Мінекономіки від 05.01.2021 № 4709-06/235-07 в журналі «Все про працю і зарплату» № 2/2021, стор. 125. (Ред.)
Розглянемо застосування вищенаведених норм на прикладі з урахуванням даних, зазначених в запитанні.
ПРИКЛАД
Нарахування вихідної допомоги працівнику, якщо в розрахунковому періоді
та за його межами працівнику виплачувалися квартальні премії
Умови як в запитанні: працівника звільняють 30 листопада 2021 року у зв’язку із скороченням його посади. При звільненні йому виплачується вихідна допомога в розмірі двомісячного середнього заробітку. Оклад працівника — 6500 грн.
В розрахунковому періоді (вересень – жовтень) працівник відпрацював у вересні всі 22 робочі дні, передбачені графіком роботи на цей місяць, тому отримав заробітну плату в розмірі окладу — 6500 грн. У жовтні працівник хворів з 18 по 23 жовтня (на період хвороби припадає 6 робочих днів), тому відпрацював лише 14 з 20 робочих днів, за що отримав заробітну плату, обчислену з окладу, в сумі 4550 грн. (6500 грн. : 20 р. д. х 14 відпрац. д.), а за дні хвороби йому нараховано «лікарняні» в сумі 1282,19 грн.
Крім того, згідно з Положенням про преміювання працівнику виплачуються премії за квартал в першому місяці наступного кварталу в розмірі окладу пропорційно відпрацьованому часу в кварталі. В розрахунковому періоді працівнику в жовтні нараховано виробничу премію за ІІІ квартал в сумі 4400 грн. (6500 грн. : 65 р. д. х 44 відпрац. д.). У ІІІ кварталі працівник весь серпень (21 р. д.) не працював, оскільки перебував у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину. В липні 2021 року працівнику нараховано виробничу премію за ІІ квартал виходячи з окладу пропорційно відпрацьованому часу у ІІ кварталі в сумі 5416,67 грн. (6500 грн. : 60 р. д. х 50 відпрац. д.). У ІІ кварталі працівник у травні не відпрацював 10 робочих днів через хворобу.
При обчисленні середньої заробітної плати для нарахування вихідної допомоги включається обчислена з окладу заробітна плата за вересень — 6500 грн. і за жовтень — 4550 грн.
Враховуючи, що працівнику в липні виплачено премію за ІІ квартал (квітень, травень, червень) в сумі 5416,67 грн., при цьому він відпрацював у ІІ кварталі 50 робочих днів, в липні та вересні — по 22 робочих дні, а в серпні не працював через перебування у відпустці без збереження заробітної плати, то частини премії за ІІ квартал відносяться до місяців наступним чином:
– до липня: 5416,67 грн. : 50 відпрац. д. х 22 відпрац. д. = 2383,33 грн.;
– до серпня: 5416,67 грн. : 50 відпрац. д. х 0 відпрац. д. = 0 грн.;
– до вересня: 5416,67 грн. : 50 відпрац. д. х 22 відпрац. д. = 2383,33 грн.
Оскільки з вищезазначених трьох місяців до розрахункового періоду включається лише вересень, то при обчисленні середньої заробітної плати враховується лише частина премії за ІІ квартал, яка відноситься до вересня, — 2383,33 грн.
Враховуючи, що працівнику в жовтні виплачено премію за ІІІ квартал (липень, серпень, вересень) в сумі 4400 грн., при цьому він відпрацював у ІІІ кварталі 44 робочих дні, в жовтні — 14 робочих днів, в листопаді — 22 робочих дні, а в грудні вже не працював через звільнення, то частини премії за ІІІ квартал відносяться до місяців наступним чином:
– до жовтня: 4400 грн. : 44 відпрац. д. х 14 відпрац. д. = 1400 грн.;
– до листопада: 4400 грн. : 44 відпрац. д. х 22 відпрац. д. = 2200 грн.;
– до грудня: 4400 грн. : 44 відпрац. д. х 0 відпрац. д. = 0 грн.
Оскільки з вищезазначених трьох місяців до розрахункового періоду включається лише жовтень, то при обчисленні середньої заробітної плати враховується лише частина премії за ІІІ квартал, яка відноситься до жовтня, — 1400 грн.
«Лікарняні», нараховані за дні хвороби у жовтні, не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування вихідної допомоги (абз. другий п. 4 Порядку № 100).
Сума виплат, які враховуються в розрахунковому періоді при обчисленні середньої заробітної плати:
6500 грн. (зарплата за вересень) + 2383,33 грн. (частина премії за ІІ квартал, яка відноситься до вересня) + 4550 грн. (зарплата за жовтень) + 1400 грн. (частина премії за ІІІ квартал, яка відноситься до жовтня) = 14 833,33 грн.
Кількість відпрацьованих днів у розрахунковому періоді:
22 відпрац. д. (вересень) + 14 відпрац. д. (жовтень) = 36 відпрац. д.
Середньоденна заробітна плата:
14 833,33 грн. : 36 відпрац. д. = 412,04 грн.
Середньомісячне число робочих днів:
(22 р. д. (вересень) + 20 р. д. (жовтень)) : 2 = 21 р. д.
Середня місячна заробітна плата:
412,04 грн. х 21 р. д. = 8652,84 грн.
Сума вихідної допомоги, яка становить двомісячний середній заробіток:
8652,84 грн. х 2 міс. = 17 305,68 грн.
Отже, розмір вихідної допомоги, яку потрібно виплатити працівнику при звільненні, становить 17 305,68 грн.