Врахування щомісячної премії при обчисленні відпускних, якщо здійснюється її сторнування в місяці розрахункового періоду
Працівниці надається щорічна відпустка з 1 по 24 листопада 2021 року (24 к. д.). В розрахунковому періоді (листопад 2020 року – жовтень 2021 року) працівниці за кожний місяць виплачувалася заробітна плата в розмірі окладу — 7500 грн. Крім того, починаючи з липня 2021 року, працівниці виплачується щомісячна виробнича премія в розмірі 15% окладу пропорційно відпрацьованому часу (в поточному місяці за поточний місяць). За липень, серпень, вересень і жовтень працівниці нараховано щомісячну премію в розмірі 1125 грн. (7500 грн. х 15%). Але наприкінці жовтня було виявлено, що у вересні працівниця хворіла в період з 27 по 30 вересня (не відпрацювала 4 робочі дні), тому в жовтні сторнуються заробітна плата за вересень, обчислена з окладу, в сумі 1363,64 грн. (7500 грн. : 22 р. д. х 4 р. д.) і премія за вересень в сумі 204,55 грн. (1125 грн. : 22 р. д. х 4 р. д.), а також нараховуються «лікарняні» за вересень в сумі 960 грн. Яким чином враховуються щомісячні премії при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних? Яким чином сторнування заробітної плати і премії за вересень впливає на обчислення середньої заробітної плати для нарахування відпускних за відпустку, що надається у листопаді?
Відповідно до абзацу першого пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100), обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток (далі — відпускні) проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.
Згідно з абзацом першим пункту 3 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у пункті 4 цього Порядку.
Порядок виплати премій та винагород зазвичай встановлюється в Положенні про преміювання, яке може бути додатком до колективного договору або затверджуватися наказом керівника підприємства. В Положенні про преміювання, як правило, зазначається, що виробничі премії та винагороди виплачуються за відпрацьований час у звітному періоді (місяць, квартал, півріччя, рік тощо), а за невідпрацьований час (період відпусток, хвороби, вихідні дні тощо) вони не нараховуються.
Виробничі премії та винагороди, що виплачуються за відпрацьований час, у складі додаткової заробітної плати враховуються при обчисленні середньої заробітної плати за Порядком № 100.
Премії та винагороди, які виплачуються за виконання окремих доручень, що не входять в обов’язки працівника, одноразові премії та винагороди, премії та винагороди, пов’язані з святковими та ювілейними датами, днем народження, за довголітню і бездоганну трудову діяльність, активну громадську роботу тощо, премії за результатами щорічного оцінювання службової діяльності, за винаходи та раціоналізаторські пропозиції, за сприяння впровадженню винаходів і раціоналізаторських пропозицій, за впровадження нової техніки і технології, за збирання і здавання брухту чорних, кольорових і дорогоцінних металів, збирання і здавання на відновлення відпрацьованих деталей машин, автомобільних шин, введення в дію виробничих потужностей та об’єктів будівництва (за винятком цих премій працівникам будівельних організацій, що виплачуються у складі премій за результати господарської діяльності) не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати за Порядком № 100 (пп. «а», «б», «г», «и» п. 4 Порядку № 100).
Абзацом другим пункту 3 Порядку № 100 у редакції, що діє з 04 вересня 2021 року, встановлено, що суми нарахованої заробітної плати враховуються у тому місяці, за який вони нараховані, та у розмірах, в яких вони нараховані.
Отже, якщо працівнику було нараховано заробітну плату за місяць, який включається до розрахункового періоду (в запитанні — за вересень), а через деякий час — в наступному місяці (в запитанні — у жовтні) або наступних місяцях внаслідок виявленої помилки здійснюється сторнування нарахованої заробітної плати за цей місяць (за вересень), то для цілей обчислення середньої заробітної плати потрібно зменшити суму заробітної плати за такий місяць (за вересень) на сторновану суму.
Відповідно до абзацу третього пункту 3 Порядку № 100 у редакції, що діє з 04 вересня 2021 року, премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані. Для цього до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додається частина, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період.
Враховуючи вищевикладене, місячні премії, які нараховуються в поточному місяці за поточний місяць, при обчисленні середньої заробітної плати враховуються в повному обсязі, оскільки кількість відпрацьованих днів місяця, за який нарахована премія, співпадає з кількістю відпрацьованих днів місяця, в якому вона нарахована.
Якщо місячна премія нараховується в поточному місяці за попередній місяць, то вона включається до заробітку поточного місяця (в якому вона нарахована). Для того щоб визначити частину місячної премії, яка включається до заробітку поточного місяця, потрібно суму такої премії розділити на кількість відпрацьованих робочих днів у попередньому місяці (за який премія нарахована) та отриману суму помножити на кількість відпрацьованих робочих днів у поточному місяці (в якому премія нарахована).
Якщо працівнику було нараховано місячну премію в поточному місяці за поточний місяць, який включається до розрахункового періоду (в запитанні — за вересень), а через деякий час в наступному місяці (в запитанні — в жовтні) або наступних місяцях внаслідок виявленої помилки на підставі наказу керівника підприємства помилка виправляється — відраховується частина надміру виплаченої премії і здійснюється сторнування нарахованої премії за місяць, за який вона нарахована (в запитанні — за вересень), то для цілей обчислення середньої заробітної плати потрібно зменшити суму премії за цей місяць (за вересень) на сторновану суму, при цьому дохід місяця, в якому виправляється помилка (жовтня), не зменшується.
Якщо сторнування заробітної плати і місячної премії здійснюється в місяці розрахункового періоду після того, як була нарахована «середньозарплатна» виплата, що обчислюється за Порядком № 100, то потрібно здійснити перерахунок такої «середньозарплатної» виплати. В цьому випадку зменшується заробітна плата розрахункового періоду на сторновану суму, відповідно, зменшуються середньоденна заробітна плата і сума «середньозарплатної» виплати.
Водночас якщо внаслідок виявленої помилки здійснюється сторнування заробітної плати і місячної премії через те, що працівник не працював, а хворів, і за час хвороби (в запитанні — з 27 по 30 вересня) йому нараховуються «лікарняні», які враховуються при обчисленні відпускних (абз. четвертий п. 3 Порядку № 100) і включаються до місяця, за який вони нараховані (до вересня), то на суму нарахованих «лікарняних» збільшується заробітна плата розрахункового періоду, відповідно, збільшуються середньоденна заробітна плата і сума відпускних.
Зважаючи на зміст запитання, якщо працівниці за вересень було нараховано заробітну плату в розмірі окладу — 7500 грн. і місячну премію в сумі 1125 грн. (7500 грн. х 15%), яка згідно з Положенням про преміювання (колективним договором, наказом керівника підприємства) виплачується в поточному місяці за поточний місяць пропорційно відпрацьованому часу в такому місяці, а наприкінці жовтня було виявлено, що у вересні працівниця хворіла в період з 27 по 30 вересня (не відпрацювала 4 робочі дні), внаслідок чого в жовтні сторнуються заробітна плата, нарахована за 4 робочі дні з 27 по 30 вересня в сумі 1363,64 грн. (7500 грн. : 22 р. д. х 4 р. д.), і премія, нарахована за 4 робочі дні з 27 по 30 вересня в сумі 204,55 грн. (1125 грн. : 22 р. д. х 4 р. д.), а також нараховуються «лікарняні» за вересень в сумі 960 грн., то дохід вересня, який враховується при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних, становить:
7500 грн. – 1363,64 грн. (сторнована зарплата за вересень, обчислена з окладу) + 1125 грн. – 204,55 грн. (сторнована премія за вересень) + 960 грн. («лікарняні» за вересень) = 8016,81 грн.