Начисление выходного пособия, если в течение последних четырех месяцев у работника нет отработанных дней из-за болезни, но выплачена квартальная производственная премияНарахування вихідної допомоги, якщо протягом останніх чотирьох місяців у працівника немає відпрацьованих днів через хворобу, але виплачена квартальна виробнича премія
Работника увольняют 15 октября 2020 года в связи с сокращением его должности. При увольнении ему выплачивается выходное пособие в размере трехмесячного среднего заработка, что предусмотрено коллективным договором предприятия. Работник в период с 25 мая по 2 октября болел, поэтому за этот период ему начислены «больничные». Кроме того, в июле работнику, оклад которого составляет 7500 грн., начислили производственную премию за ІІ квартал пропорционально отработанному времени в этом квартале в сумме 4375 грн. (7500 грн. : 60 р. д. х 35 отраб. д.). Каким образом исчислить сумму среднемесячного заработка для начисления выходного пособия, если в течение последних 4 месяцев (июнь – сентябрь) работник не отработал ни одного рабочего дня, но получил в июле производственную премию?Працівника звільняють 15 жовтня 2020 року у зв’язку із скороченням його посади. При звільненні йому виплачується вихідна допомога у розмірі тримісячного середнього заробітку, що передбачено колективним договором підприємства. Працівник в період з 25 травня по 2 жовтня хворів, тому за цей період йому нараховані «лікарняні». Крім того, у липні працівнику, оклад якого становить 7500 грн., нарахували виробничу премію за ІІ квартал пропорційно відпрацьованому часу в цьому кварталі в сумі 4375 грн. (7500 грн. : 60 р. д. х 35 відпрац. д.). Яким чином обчислити суму середньомісячного заробітку для нарахування вихідної допомоги, якщо протягом останніх 4 місяців (червень – вересень) працівник не відпрацював жодного робочого дня, але отримав у липні виробничу премію?
Исчисление среднемесячной заработной платы для начисления суммы выходного пособия при увольнении работника осуществляется согласно Порядку исчисления средней заработной платы, утвержденному постановлением Кабинета Министров Украины от 08.02.95 г. № 100 (далее — Порядок № 100).
В соответствии с абзацем третьим пункта 2 Порядка № 100 во всех случаях сохранения средней заработной платы (кроме начисления отпускных и отпускной компенсации), в том числе для расчета выходного пособия при увольнении, среднемесячная заработная плата исчисляется исходя из выплат за последние 2 календарных месяца работы, предшествующих событию, с которым связана соответствующая выплата (в нашем случае — предшествующих месяцу, в котором увольняется работник).
Если в течение последних 2 календарных месяцев работник не работал, средняя заработная плата исчисляется исходя из выплат за предыдущие 2 месяца работы. Если и в течение этих месяцев работник не отработал ни одного рабочего дня, средняя заработная плата исчисляется исходя из установленных ему в трудовом договоре тарифной ставки, должностного (месячного) оклада (абз. четвертый п. 2, абз. третий п. 4 Порядка № 100).
При исчислении средней заработной платы за последние 2 месяца (в том числе для начисления выходного пособия), не учитываются выплаты за время, в течение которого сохраняется средний заработок работника (за время выполнения государственных и общественных обязанностей, ежегодного и дополнительного отпусков, командировки и т. п.) и пособие в связи с временной нетрудоспособностью (абз. второй п. 4 Порядка № 100).
Следовательно, «больничные», начисленные работнику за последние 4 календарных месяца (июнь – сентябрь), не учитываются при исчислении средней заработной платы для начисления выходного пособия.
Учитывая вышеизложенное и содержание вопроса, поскольку в течение последних 4 месяцев (август – сентябрь и июнь – июль) перед месяцем увольнения (октябрь) работник болел и не отработал ни одного рабочего дня, среднемесячная заработная плата для начисления выходного пособия исчисляется исходя из установленного ему должностного оклада (7500 грн.). Тот факт, что в одном из последних 4 неотработанных месяцев работнику начислена (выплачена) производственная премия, не дает оснований исчислять среднемесячную заработную плату как-то иначе, чем исходя из должностного оклада.
Согласно пункту 8 Порядка № 100 в случае если среднемесячная заработная плата определена законодательством как расчетная величина для начисления выплат и пособия (помощи), она исчисляется путем умножения среднедневной заработной платы на среднемесячное число рабочих дней в расчетном периоде.
Среднедневная заработная плата определяется делением заработной платы за фактически отработанные в течение 2 месяцев рабочие дни на число отработанных рабочих дней.
Среднемесячное число рабочих дней рассчитывается делением на 2 суммарного числа рабочих дней за последние 2 календарных месяца согласно графику работы предприятия, установленному с соблюдением требований законодательства.
Учитывая содержание вопроса, поскольку работник в течение последних 2 календарных месяцев не работал и у него нет в этом периоде отработанных рабочих дней, для расчета берется количество рабочих дней, установленных по графику работы работника.
Предположим, что работник работает с 5-дневной рабочей неделей (выходные дни: суббота и воскресенье), поэтому в течение последних 2 календарных месяцев (август – сентябрь) перед месяцем увольнения (октябрь) по графику работы у работника: в августе — 20 рабочих дней в сентябре — 22 рабочих дня.
Среднедневная заработная плата в условном расчетном периоде:
(7500 грн. х 2 мес.) : (20 р. д. + 22 р. д.) = 357,14 грн.
Среднемесячное число рабочих дней за последние 2 календарных месяца:
(20 р. д. (август) + 22 р. д. (сентябрь)) : 2 = 21 р. д.
Средняя месячная заработная плата:
357,14 грн. х 21 р. д. = 7499,94 грн.
Сумма выходного пособия (трехмесячный средний заработок):
7499,94 грн. х 3 = 22 499,82 грн.
Обчислення середньомісячної заробітної плати для нарахування суми вихідної допомоги при звільненні працівника здійснюється згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).
Відповідно до абзацу третього пункту 2 Порядку № 100 у всіх випадках збереження середньої заробітної плати (крім нарахування відпускних та відпускної компенсації), в тому числі для розрахунку вихідної допомоги при звільненні, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата (в нашому випадку — передують місяцю, в якому відбувається звільнення працівника).
Якщо протягом останніх 2 календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні 2 місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу (абз. четвертий п. 2, абз. третій п. 4 Порядку № 100).
При обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці (в тому числі для нарахування вихідної допомоги при звільненні), не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (абз. другий п. 4 Порядку № 100).
Отже, «лікарняні», нараховані працівнику за останні 4 календарні місяці (червень – вересень), не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування вихідної допомоги при звільненні.
Враховуючи вищевикладене та зважаючи на зміст запитання, оскільки протягом останніх 4 місяців (серпень – вересень і червень – липень) перед місяцем звільнення (жовтень) працівник хворів і не відпрацював жодного робочого дня, середньомісячна заробітна плата для нарахування вихідної допомоги обчислюється виходячи з установленого йому посадового окладу (7500 грн.). При цьому той факт, що в одному з останніх 4 невідпрацьованих місяців працівнику нарахована (виплачена) виробнича премія, не дає підстав обчислювати середньомісячну заробітну плату якось інакше, ніж виходячи з посадового окладу.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 100 у разі коли середня місячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги, вона обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.
Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом 2 місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів.
Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні 2 календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, встановленим з дотриманням вимог законодавства.
Зважаючи на зміст запитання, оскільки працівник протягом останніх 2 календарних місяців не працював і в нього немає в цьому періоді відпрацьованих робочих днів, для розрахунку береться кількість робочих днів, встановлених за графіком роботи працівника.
Припустимо, що працівник працює з 5-денним робочим тижнем (вихідні дні: субота та неділя), тому протягом останніх 2 календарних місяців (серпень – вересень) перед місяцем звільнення (жовтень) за графіком роботи у працівника: в серпні — 20 робочих днів; у вересні — 22 робочі дні.
Середньоденна заробітна плата в умовному розрахунковому періоді:
(7500 грн. х 2 міс.) : (20 р. д. + 22 р. д.) = 357,14 грн.
Середньомісячне число робочих днів за останні 2 календарні місяці:
(20 р. д. (серпень) + 22 р. д. (вересень)) : 2 = 21 р. д.
Середня місячна заробітна плата:
357,14 грн. х 21 р. д. = 7499,94 грн.
Розмір вихідної допомоги, що становить тримісячний середній заробіток:
7499,94 грн. х 3 = 22 499,82 грн.