Исчисление среднего заработка за время командировки, если в одном месяце расчетного периода работник из-за болезни не работал, но ему в этом месяце выплачено годовое вознаграждениеОбчислення середнього заробітку за час відрядження, якщо в одному місяці розрахункового періоду працівник через хворобу не працював, але йому в цьому місяці виплачена річна винагорода
Работник, оклад которого составляет 8000 грн., с 2 по 6 марта 2020 года направлен в командировку. В расчетном периоде (январь – февраль 2020 года) он болел в период с 26 декабря 2019 года по 3 февраля 2020 года, поэтому в январе у него нет отработанных дней, но в этом месяце ему выплачено годовое вознаграждение за 2019 год в сумме 5650 грн., а в феврале начислены «больничные» за время болезни. В феврале работник отработал 19 из 20 рабочих дней, за которые ему начислена зарплата в сумме 7600 грн. (8000 грн. : 20 р. д. х 19 отраб. д.). Учитываются ли годовое вознаграждение, начисленное в январе (месяце, в котором у работника нет отработанных дней), и «больничные», начисленные в феврале, при исчислении среднего заработка за время командировки (если да, то каким образом)? Как определить оплату за время командировки?Працівника, оклад якого становить 8000 грн., з 2 по 6 березня 2020 року направлено у відрядження. В розрахунковому періоді (січень – лютий 2020 року) він хворів в період з 26 грудня 2019 року по 3 лютого 2020 року, тому в січні у нього немає відпрацьованих днів, але в цьому місяці йому виплачена річна винагорода за 2019 рік в сумі 5650 грн., а в лютому нараховані «лікарняні» за час хвороби. В лютому працівник відпрацював 19 з 20 робочих днів, за які йому нарахована заробітна плата в сумі 7600 грн. (8000 грн. : 20 р. д. х 19 відпрац. д.). Чи враховуються річна винагорода, нарахована в січні (місяці, в якому у працівника немає відпрацьованих днів), та «лікарняні», нараховані в лютому, при обчисленні середнього заробітку за час відрядження (якщо так, то яким чином)? Як визначити оплату за час відрядження?
Работникам, направленным в служебную командировку, оплата труда за выполненную работу осуществляется в соответствии с условиями, определенными трудовым или коллективным договором, и размер такой оплаты труда не может быть ниже среднего заработка (ч. четвертая ст. 121 Кодекса законов о труде Украины).
Средний заработок за время командировки исчисляется согласно нормам Порядка исчисления средней заработной платы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Украины от 08.02.95 г. № 100 (далее — Порядок № 100), о чем указано в подпункте «ж» пункта 1 этого Порядка.
Согласно абзацу третьему пункта 2 Порядка № 100 во всех других случаях сохранения средней заработной платы (кроме выплаты отпускных и «отпускной» компенсации) среднемесячная заработная плата исчисляется исходя из выплат за последние 2 календарных месяца работы, предшествующих событию, с которым связана соответствующая выплата (в нашем случае — предшествующих месяцу направления в командировку).
Выплаты, включаемые в расчет средней заработной платы, определены в пункте 3 Порядка № 100, а выплаты, которые не включаются в расчет средней заработной платы — в пункте 4 этого Порядка.
Абзацем вторым пункта 4 Порядка № 100 установлено, что при исчислении средней заработной платы за последние 2 месяца не учитываются выплаты за время, в течение которого сохраняется средний заработок работника (за время выполнения государственных и общественных обязанностей, ежегодного и дополнительного отпусков, командировки и т. д.) и пособие по временной нетрудоспособности (далее — «больничные»).
Следовательно, при исчислении среднего заработка за время командировки не учитываются «больничные», начисленные работнику в расчетном периоде.
В соответствии с пунктом 3 Порядка № 100 при исчислении средней заработной платы во всех случаях ее сохранения включаются, в частности: основная заработная плата; постоянные доплаты и надбавки; производственные премии и премии за экономию конкретных видов топлива, электроэнергии и тепловой энергии; вознаграждение по итогам годовой работы и выслугу лет и т. д. В случае если число рабочих дней в расчетном периоде отработано не полностью, премии, вознаграждения и другие поощрительные выплаты при исчислении средней заработной платы за последние 2 календарных месяца учитываются пропорционально времени, отработанному в расчетном периоде.
Одноразовое вознаграждение по итогам работы за год включается в средний заработок путем прибавления к заработку каждого месяца расчетного периода 1/12 вознаграждения, начисленного в текущем году за предыдущий календарный год.
Таким образом, вознаграждение по итогам работы за год, которое начислялось (выплачивалось) работнику в январе 2020 года (текущий год) по итогам работы за 2019 год (предыдущий год), учитывается при исчислении среднего заработка за время командировки в марте путем прибавления 1/12 вознаграждения к заработку каждого месяца расчетного периода (январь – февраль 2020 года), в том числе к доходу месяца расчетного периода, в котором работник болел (январь 2020 года) и не имеет из-за этого ни одного отработанного дня.
Следовательно, сначала в расчет включается 2/12 годового вознаграждения, но поскольку работник в расчетном периоде отработал не все рабочие дни, указанная часть годового вознаграждения учитывается пропорционально времени, отработанному в расчетном периоде.
ПРИМЕР
Исчисление среднего заработка за время командировки,
если в неотработанном месяце расчетного периода работнику выплачено годовое вознаграждение
Условия как в вопросе: на предприятии, работающем с 5-дневной рабочей неделей с выходными днями в субботу и воскресенье, работник направлен в командировку с 2 по 6 марта 2020 года (понедельник – пятница: 5 рабочих дней). Оклад работника — 8000 грн. В период с 30 декабря 2019 года по 3 февраля 2020 года (в том числе весь январь) работник болел. В расчетном периоде (январь – февраль 2020 года) работнику в январе (месяце, в котором нет отработанных дней) выплачено годовое вознаграждение за 2019 год в сумме 5650 грн., в феврале начислены «больничные» за время болезни, а также заработная плата за отработанное время в сумме 7600 грн. (8000 грн. : 20 р. д. х 19 отраб. д.).
Норма рабочего времени составляет: в январе — 21 рабочий день, в феврале — 20 рабочих дней, в марте — 21 рабочий день.
Количество рабочих дней в расчетном периоде:
21 р. д. (январь) + 20 р. д. (февраль) = 41 р. д.
Количество отработанных работником рабочих дней в расчетном периоде:
0 отраб. д. (январь) + 19 отраб. д. (февраль) = 19 отраб. д.
Что касается выплат расчетного периода, то при исчислении среднего заработка за время командировки не учитываются «больничные», начисленные работнику в расчетном периоде (абз. второй п. 4 Порядка № 100).
В выплаты расчетного периода включается начисленная работнику заработная плата за отработанное время в феврале в сумме 7600 грн. (8000 грн. : 20 р. д. х 19 отраб. д.).
Годовое вознаграждение, начисленное в текущем (2020) году за предыдущий (2019) год в сумме 5650 грн., сначала учитывается путем прибавления к заработку каждого месяца расчетного периода 1/12 вознаграждения (абз. второй п. 3 Порядка № 100). Поскольку расчетный период включает 2 месяца (январь – февраль), в заработок расчетного периода сначала включается 2/12 годового вознаграждения. Затем в связи с тем, что работник в расчетном периоде отработал не все рабочие дни января и февраля, 2/12 годового вознаграждения учитывается пропорционально времени, отработанному в расчетном периоде (абз. первый п. 3 Порядка № 100).
Сумма годового вознаграждения, которая учитывается при исчислении среднего заработка:
5650 грн. х 2/12 : 41 р. д. х 19 отраб. д. = 436,38 грн.
Суммарный заработок работника в расчетном периоде, который учитывается при исчислении среднего заработка:
7600 грн. (зарплата за февраль) + 436,38 грн. (годовое вознаграждение) = 8036,38 грн.
Среднедневной заработок работника в расчетном периоде:
8036,38 грн. : 19 отраб. д. = 422,97 грн.
Дневной заработок работника в месяце командировки (марте):
8000 грн. : 21 р. д. = 380,95 грн.
Среднедневной заработок в расчетном периоде выше дневного заработка работника в марте (422,97 грн. > 380,95 грн.), поэтому за 5 рабочих дней командировки (с 2 по 6 марта) работнику выплачивается средний заработок в сумме:
422,97 грн. х 5 р. д. команд. = 2114,85 грн.
Як зазначалося у відповіді на попереднє запитання, працівникам, які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку (ч. четверта ст. 121 Кодексу законів про працю України).
Середній заробіток за час відрядження обчислюється згідно з нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), про що зазначено в підпункті «ж» пункту 1 цього Порядку.
Згідно з абзацом третім пункту 2 Порядку № 100 у всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати (крім нарахування відпускних та відпускної компенсації) середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата (в нашому випадку — передують місяцю направлення у відрядження).
Виплати, що включаються до розрахунку середньої заробітної плати, визначені у пункті 3 Порядку № 100, а виплати, які не включаються до розрахунку середньої заробітної плати, — у пункті 4 цього Порядку.
Абзацом другим пункту 4 Порядку № 100 встановлено, що при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (далі — «лікарняні»).
Отже, при обчисленні середнього заробітку за час відрядження не враховуються «лікарняні», нараховані працівнику в розрахунковому періоді.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються, зокрема: основна заробітна плата; постійні доплати і надбавки; виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. У разі коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю, премії, винагороди та інші заохочувальні виплати під час обчислення середньої заробітної плати за останні 2 календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді.
Одноразова винагорода за підсумками роботи за рік включається до середнього заробітку шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 винагороди, нарахованої в поточному році за попередній календарний рік.
Таким чином, винагорода за підсумками роботи за рік, що нараховувалась (виплачувалась) працівнику в січні 2020 року (поточний календарний рік) за підсумками роботи у 2019 році (попередній календарний рік), враховується при обчисленні середнього заробітку за час відрядження у березні шляхом додавання 1/12 винагороди до заробітку кожного місяця розрахункового періоду (січень – лютий 2020 року), в тому числі до місяця розрахункового періоду, в якому працівник хворів (до січня 2020 року) і через це не має жодного відпрацьованого робочого дня.
Отже, спочатку до розрахунку включається 2/12 річної винагороди, але оскільки працівник в розрахунковому періоді відпрацював не всі робочі дні, зазначена частина річної винагороди враховується пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді.
ПРИКЛАД
Обчислення середнього заробітку за час відрядження,
якщо в невідпрацьованому місяці розрахункового періоду працівнику виплачена річна винагорода
Умови як в запитанні: на підприємстві, що працює з 5-денним робочим тижнем з вихідними днями в суботу і неділю, працівника направлено у відрядження з 2 по 6 березня 2020 року (понеділок – п’ятниця: 5 робочих днів). Оклад працівника — 8000 грн. В період з 30 грудня 2019 року по 3 лютого 2020 року (в тому числі весь січень) працівник хворів. В розрахунковому періоді (січень – лютий 2020 року) працівнику в січні (місяці, в якому немає відпрацьованих днів) виплачена річна винагорода за 2019 рік в сумі 5650 грн., в лютому нараховані «лікарняні» за час хвороби і заробітна плата за відпрацьований час в сумі 7600 грн. (8000 грн. : 20 р. д. х 19 відпрац. д.).
Норма робочого часу становить: в січні — 21 робочий день, в лютому — 20 робочих днів, в березні — 21 робочий день.
Кількість робочих днів в розрахунковому періоді:
21 р. д. (січень) + 20 р. д. (лютий) = 41 р. д.
Кількість відпрацьованих працівником робочих днів в розрахунковому періоді:
0 відпрац. д. (січень) + 19 відпрац. д. (лютий) = 19 відпрац. д.
Що стосується виплат розрахункового періоду, то при обчисленні середнього заробітку за час відрядження не враховуються «лікарняні», нараховані працівнику в розрахунковому періоді (абз. другий п. 4 Порядку № 100).
До виплат розрахункового періоду включається нарахована працівнику заробітна плата за відпрацьований час у лютому в сумі 7600 грн. (8000 грн. : 20 р. д. х 19 відпрац. д.).
Річна винагорода, нарахована в поточному (2020) році за попередній (2019) рік в сумі 5650 грн., спочатку враховується шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 винагороди (абз. другий п. 3 Порядку № 100). Оскільки розрахунковий період включає 2 місяці (січень – лютий), до заробітку розрахункового періоду спочатку включається 2/12 річної винагороди. Потім у зв’язку з тим, що працівник в розрахунковому періоді відпрацював не всі робочі дні січня і лютого, 2/12 річної винагороди враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді (абз. перший п. 3 Порядку № 100).
Сума річної винагороди, яка враховується при обчисленні середнього заробітку:
5650 грн. х 2/12 : 41 р. д. х 19 відпрац. д. = 436,38 грн.
Сумарний заробіток працівника в розрахунковому періоді, який враховується при обчисленні середнього заробітку:
7600 грн. (зарплата за лютий) + 436,38 грн. (річна винагорода) = 8036,38 грн.
Середньоденний заробіток працівника в розрахунковому періоді:
8036,38 грн. : 19 відпрац. д. = 422,97 грн.
Денний заробіток працівника в місяці відрядження (березні):
8000 грн. : 21 р. д. = 380,95 грн.
Середньоденний заробіток в розрахунковому періоді вищий денного заробітку працівника в березні (422,97 грн. > 380,95 грн.), тому за 5 робочих днів відрядження (з 2 по 6 березня) працівнику виплачується середній заробіток в сумі:
422,97 грн. х 5 р. д. відр. = 2114,85 грн.