На початку червня 2021 року Міністерство охорони здоров’я України видало наказ, яким затверджено декілька документів, що встановлюють порядок формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки. Сформований лікарем медичний висновок вноситься до Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я. З цього Реєстру інформація щодо сформованих медичних висновків передається до Електронного реєстру листків непрацездатності з метою формування листків непрацездатності та до Порталу «Дія». Коли всі заклади охорони здоров’я повинні припинити видачу паперового листка непрацездатності і перейти на формування електронних медичних висновків? Яким чином формується електронний листок непрацездатності (е-ЛН)? Яким чином працівник та його роботодавець отримують інформацію про сформований е-ЛН? Який порядок дій роботодавця для оплати е-ЛН?
Електронний листок непрацездатності: далі буде
У статті попереднього номеру журналу1 були розглянуті питання переходу лікарень на видачу громадянам електронних листків непрацездатності (далі — е-ЛН) замість паперових листків непрацездатності (далі — паперові ЛН) на підставі норм Порядку організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 р. № 328, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2021 р. № 323 (далі — Порядок № 328), норми якого застосовуються з 1 травня 2021 року. В тій статті, зокрема, повідомлялось, що 11 травня 2021 року Міністр охорони здоров’я на відповідній нараді доповів Президенту України про запровадження е-ЛН з 1 червня 2021 року в пілотному форматі у 200 лікарнях, а в повному обсязі всіма лікарнями видача е-ЛН буде здійснюватися з 1 вересня 2021 року.
Спочатку здавалося, що це знову лише обіцянки, однак, на диво, «крига зрушила» і 1 червня 2021 року Міністерство охорони здоров’я України (далі — МОЗ) видало наказ «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки» від 01.06.2021 р. № 1066 (далі — Наказ № 1066).
Наказом № 1066, який набрав чинності з дня його офіційного опублікування — 04.06.2021 р., затверджено:
1) Порядок формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я (далі — Порядок формування медичних висновків; Порядок ФМВ);
3) Інструкцію по роботі з медичними висновками про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я та листками непрацездатності на період дії перехідної моделі (далі — Інструкція № 1066).
У зв’язку із затвердженням Кабміном Порядку № 328 скасовано наказ МОЗ «Про затвердження Положення про Єдиний електронний реєстр листків непрацездатності» від 28.102011 р. № 716, яким було затверджено вказане в його назві Положення.
Крім того, Наказом № 1066 внесено зміни до наказу МОЗ «Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності» від 09.04.2008 р. № 189, якими Положення про експертизу тимчасової непрацездатності викладено в новій редакції і отримало іншу назву — Порядок організації експертизи тимчасової втрати працездатності.
Розглянемо детально норми вищезазначених нових документів, які потрібно враховувати страхувальникам (роботодавцям) при призначенні матеріального забезпечення застрахованим особам (працівникам).
Видача електронних та паперових листків непрацездатності в перехідний період
Як ми вже повідомляли2, підставою для створення е-ЛН в Електронному реєстрі листків непрацездатності (далі — ЕРЛН), який веде Пенсійний фонд України (далі — ПФУ), є медичний висновок про тимчасову непрацездатність, тобто електронний документ, що формується на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров’я та містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності, що засвідчує тимчасову непрацездатність (п. 2 Порядку № 328).
2 Див. статтю «Електронний листок непрацездатності: міф чи реальність» в журналі «Все про працю і зарплату» № 3/2021, стор. 113.
Отже, е-ЛН створюється в ЕРЛН на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність (далі — медичний висновок), внесеного лікуючим лікарем до Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я (далі — Реєстр медичних висновків; РМВ). Володільцем відомостей РМВ є МОЗ, а розпорядником РМВ є Національна служба здоров’я України (далі — НСЗУ).
Наказом № 1066 передбачено перехідну модель (перехідний період) — з 4 червня по 31 серпня 2021 року, коли лікарі матимуть право видавати паперові ЛН, а також формувати медичні висновки в РМВ, інформація з якого передається до ЕРЛН. Рішення про вид документу, який видається пацієнту для підтвердження факту його тимчасової непрацездатності, приймає лікар залежно від технічної можливості та вимог МОЗ.
Пунктом 5 Наказу № 1066 встановлено, що за умови наявності відповідної технічної можливості щодо функціонування медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я для закладів охорони здоров’я та фізичних осіб-підприємців, які в установленому законом порядку одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та здійснюють експертизу з тимчасової втрати працездатності, (далі разом — заклади охорони здоров’я; ЗОЗ) формування медичних висновків в РМВ є обов’язковим:
– із 04 червня 2021 року — на період дії перехідної моделі роботи з медичними висновками в РМВ та ЛН, виданими за формою, затвердженою наказом МОЗ, Міністерства праці та соціальної політики України (далі — Мінпраці), Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФСС з ТВП), Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі — ФСС від НВП) від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406 (далі — паперовий ЛН), що триває до 31 серпня 2021 року, для ЗОЗ, які в установленому порядку підключені до електронної системи охорони здоров’я;
– із 01 вересня 2021 року — для всіх ЗОЗ.
Згідно з пунктом 6 Наказу № 1066 до виникнення технічної можливості щодо формування та внесення медичних висновків до РМВ відповідно до Порядку ФМВ, а також для ЛН, що були видані до 01 вересня 2021 року, застосовуються вимоги, визначені в Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженій наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455 (далі — Інструкція № 455), Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженій наказом МОЗ, Мінпраці, ФСС з ТВП, ФСС від НВП від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406 (далі — Інструкція № 532, Наказ № 532), Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 036/о «Журнал реєстрації листків непрацездатності», затвердженої наказом МОЗ від 14.02.2012 р. № 110 (далі — Інструкція № 110), Положенні про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженому наказом МОЗ від 09.04.2008 р. № 189 (далі — Положення № 189).
Відповідно до пункту 8 Наказу № 1066 для всіх ЗОЗ, які розпочали формування медичних висновків в РМВ, із моменту формування першого медичного висновку, а також із 01 вересня 2021 року видача ЛН відповідно до вимог, визначених в Інструкції № 455, Інструкції № 532, Інструкції № 110, Положенні № 189, забороняється, окрім продовження та закриття ЛН, що були видані особам до 01 вересня 2021 року.
Технічна можливість в електронній системі охорони здоров’я, передбачена пунктами 5 і 6 Наказу № 1066, у ЗОЗ виникає з дати оприлюднення на веб-сайті електронної системи охорони здоров’я інформації про підключені до центральної бази даних електронні медичні інформаційні системи та відповідне розширення їх функціональних можливостей, які передбачені технічними вимогами до електронних медичних інформаційних систем, що визначаються НСЗУ відповідно до Положення про Національну службу здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 р. № 1101 (п. 9 Наказу № 1066).
У період дії перехідної моделі роботи з медичними висновками в РМВ в електронній системі охорони здоров’я та ЛН у процесі прийняття рішення щодо формування (видачі) документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, ЗОЗ керуються вимогами Інструкції № 1066 (п. 10 Наказу № 1066).
Категорія медичних висновків про тимчасову непрацездатність «Вагітність та пологи», передбачена Порядком ФМВ, застосовується з 01 вересня 2021 року. До 01 вересня 2021 року застрахованим особам, у яких встановлено факт тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, лікуючий лікар видає ЛН відповідно до вимог, визначених в Інструкції № 455 (п. 13 Наказу № 1066).
Тимчасова непрацездатність пацієнтів, яка виникла внаслідок захворювання на вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), що встановлюється відповідно до вимог Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ», або внаслідок психічного розладу, що встановлюється відповідно до вимог Закону України «Про психіатричну допомогу», до 01 вересня 2021 року оформлюється ЛН відповідно до вимог, визначених в Інструкції № 455 (п. 14 Наказу № 1066).
Враховуючи вищевикладене, можна зробити наступні висновки:
1. ЗОЗ, які за станом на 4 червня 2021 року підключені до електронної системи охорони здоров’я і мають технічну можливість формувати медичні висновки в РМВ, починаючи з 4 червня 2021 року при настанні у громадянина тимчасової непрацездатності не мають права видавати йому паперовий ЛН, а зобов’язані формувати медичний висновок в РМВ. Це не стосується випадків, коли до 1 вересня 2021 року в застрахованої особи встановлено факт тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, захворювання на ВІЛ та психічний розлад, коли лікуючий лікар видає паперовий ЛН відповідно до вимог Інструкції № 455.
2. Якщо у ЗОЗ в період з 4 червня по 31 серпня 2021 року з’явилася технічна можливість формувати медичні висновки в РМВ, при цьому інформація про підключення електронної медичної системи цього ЗОЗ до центральної бази даних (після успішного проходження тестування відповідного функціоналу) оприлюднена на веб-сайті електронної системи охорони здоров’я, то з моменту формування першого медичного висновку, а також з 1 вересня 2021 року видача таким ЗОЗ паперових ЛН забороняється, окрім продовження та закриття ЛН, що були видані особам до 01 вересня 2021 року.
3. Якщо у ЗОЗ за станом на 4 червня 2021 року, а також в період з 4 червня по 31 серпня 2021 року не з’явилася технічна можливість формувати медичні висновки в РМВ, то такий ЗОЗ в період з 4 червня по 31 серпня 2021 року видає лише паперові ЛН, а з 1 вересня 2021 року зобов’язаний формувати медичні висновки в РМВ, при цьому видача з цієї дати паперових ЛН забороняється, окрім продовження та закриття ЛН, що були видані особам до 1 вересня 2021 року.
Відповідно до пункту 5 Інструкції № 1066 якщо відкривається паперовий ЛН (за формою, затвердженою Наказом № 532) за одним випадком тимчасової непрацездатності, то його продовження до повного закриття незалежно від того, в якому ЗОЗ продовжує лікування пацієнт, відбувається виключно в паперовій формі, навіть якщо ЗОЗ протягом періоду непрацездатності особи, у якої є відкритий ЛН, перейшов на формування медичних висновків у РМВ.
У разі якщо особі, у якої відкритий паперовий ЛН, лікар ЗОЗ встановлює факт тимчасової непрацездатності за новим випадком тимчасової непрацездатності, і в цей період у ЗОЗ наявна технічна можливість формування медичних висновків у РМВ, то лікуючий лікар ЗОЗ за новим випадком тимчасової непрацездатності формує медичний висновок в РМВ (з подальшим формуванням е-ЛН).
Під час продовження паперових ЛН, виданих до 1 вересня 2021 року, ЗОЗ керуються вимогами Інструкції № 455, Положення № 189.
У разі якщо під час дії перехідної моделі (з 4 червня по 31 серпня 2021 року) особа, в якої сформовано медичний висновок в РМВ в одному ЗОЗ, звернулася для проходження обстеження, консультації, доліковування, проходження реабілітації тощо до іншого ЗОЗ, в якого ще відсутня технічна можливість формування медичних висновків у РМВ, то для такої особи відкривається паперовий ЛН як новий випадок тимчасової непрацездатності (п. 6 Інструкції № 1066).
Формування медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я
Механізм формування медичних висновків лікарями ЗОЗ детально викладений в Порядку ФМВ. Повний перелік відомостей, що містяться в медичному висновку, наведено в пункті 1 розділу II «Відомості, що містяться в медичному висновку» Порядку ФМВ.
Медичний висновок містить, зокрема, такі відомості:
1) дату та час формування і реєстрації медичного висновку в РМВ;
2) вид медичного висновку («медичний висновок про тимчасову непрацездатність»);
3) суть висновку лікуючого лікаря про тимчасову непрацездатність відповідно до медичного висновку, що містить:
– категорію медичного висновку (тобто причину непрацездатності): «Захворювання або травма загального характеру», «Догляд за хворою дитиною», «Догляд за хворим членом сім’ї», «Догляд за дитиною у разі хвороби особи, яка доглядає за дитиною», «Карантин», «Обсервація, самоізоляція під час дії карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», «Переведення особи на легшу роботу», «Лікування в санаторно-курортному закладі», «Ортопедичне протезування», «Вагітність та пологи»;
– відмітку про наявність алкогольного та/або наркотичного сп’яніння як причини виникнення тимчасової непрацездатності (за необхідності);
– відмітку про зв’язок випадку тимчасової непрацездатності з професійною діяльністю пацієнта (за необхідності та може застосовуватися тільки для медичних висновків категорій «Захворювання або травма загального характеру», «Переведення особи на легшу роботу»);
– дату порушення режиму лікування та вид порушення режиму лікування: «відмова від огляду МСЕК», «відмова від госпіталізації», «невиконання рекомендацій лікаря», «самовільне залишення суб’єкта господарювання», «навмисне заподіяння шкоди своєму здоров’ю або симуляція хвороби» (за умови, що таке порушення встановлено лікуючим лікарем);
– відмітку про тимчасову непрацездатність, що виникла за кордоном (за необхідності);
– період дії медичного висновку (дата початку періоду дії і дата завершення періоду дії);
– посилання на запис в РМВ про попередній медичний висновок про тимчасову непрацездатність (за наявності);
– відмітку про початок нового випадку тимчасової непрацездатності.
Медичні висновки будь-якої категорії вносяться до РМВ на підставі медичних записів про медичний огляд, надання консультації або лікування та медичних записів при виписці пацієнта зі стаціонару в Реєстрі медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я за результатами проведеної експертизи тимчасової непрацездатності та висновку лікуючого лікаря про тимчасову непрацездатність особи (п. 2 р. II Порядку ФМВ).
Особливості формування медичного висновку залежно від його категорії (причини непрацездатності) визначено в пунктах 3–12 розділу II, а період дії медичного висновку залежно від його категорії — в пунктах 4–14 розділу III «Період дії медичного висновку» Порядку ФМВ.
Період дії медичного висновку є періодом тимчасової непрацездатності (або періодом, на який непрацездатній особі рекомендовано переведення на легшу роботу) та визначається шляхом встановлення дати початку та дати завершення (п. 1 р. III Порядку ФМВ).
За результатом внесення відповідних даних до РМВ лікуючий лікар підписує сформований медичний висновок своїм кваліфікованим електронним підписом.
Порядок передачі відомостей з Реєстру медичних висновків
до Електронного реєстру листків непрацездатності та порталу «Дія»
Механізм та особливості передачі відомостей з РМВ до інших державних електронних інформаційних ресурсів визначено в розділі V Порядку ФМВ.
Відповідно до цього розділу надання інформації з РМВ щодо сформованих медичних висновків здійснюється до:
– ЕРЛН з метою формування е-ЛН відповідно до Порядку № 328;
– Єдиного державного веб-порталу електронних послуг «Портал Дія» (далі — Портал «Дія») за запитом із метою перевірки інформації про сформований медичний висновок особами, для яких він сформований, а також пред’явлення інформації про такий медичний висновок з використанням Порталу «Дія» за місцем вимоги.
Відповідно до пункту 4 розділу V Порядку ФМВ щодо сформованого медичного висновку в РМВ до ЕРЛН3 передаються наступні дані:
3 Докладно про інформацію, яку містить ЕРЛН, йдеться у статті «Електронний листок непрацездатності: міф чи реальність» журналу «Все про працю і зарплату» № 3/2021, стор. 113.
1) з Реєстру пацієнтів в електронній системі охорони здоров’я (далі — Реєстр пацієнтів) — про тимчасово непрацездатну особу, посилання на запис про яку міститься в медичному висновку: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності); дату народження; реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі — РНОКПП) за його наявності; стать; унікальний ідентифікатор пацієнта в Реєстрі пацієнтів; реквізити документа, що посвідчує особу;
2) з Реєстру пацієнтів — про пацієнта, посилання на запис про якого міститься в медичному висновку: дату народження; унікальний ідентифікатор пацієнта в Реєстрі пацієнтів;
3) з Реєстру медичних працівників в електронній системі охорони здоров’я — про медичного працівника, посилання на запис про якого міститься в медичному висновку: посаду; прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності); РНОКПП (за наявності); спеціальність за посадою;
4) з Реєстру суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я в електронній системі охорони здоров’я (далі — Реєстр СГ) — про суб’єкта господарювання (ЗОЗ), посилання на запис про якого міститься в медичному висновку: найменування суб’єкта господарювання та код ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) фізичної особи – підприємця та РНОКПП або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта); контактні дані суб’єкта господарювання (за наявності);
5) з РМВ — про медичний висновок, в тому числі про медичний висновок, посилання на запис про який міститься як посилання на запис про попередній медичний висновок у медичному висновку: номер запису в РМВ; дату та час формування і реєстрації медичного висновку в РМВ; вид медичного висновку («медичний висновок про тимчасову непрацездатність»); категорію медичного висновку (причину непрацездатності); період дії медичного висновку (дата початку періоду дії, дата завершення періоду дії); відмітку про тимчасову непрацездатність, що виникла за кордоном (за наявності); відмітку про зв’язок медичного висновку із професійною діяльністю працівника (за наявності); дату порушення режиму лікування та вид порушення режиму лікування (за наявності); відмітку про наявність алкогольного та/або наркотичного сп’яніння як причини виникнення тимчасової непрацездатності (за наявності).
Згідно з пунктом 7 розділу V Порядку ФМВ інформація про медичний висновок особи, що надається за запитом через Портал «Дія», містить такі дані:
1) номер запису в РМВ;
2) тип медичного висновку;
3) категорію медичного висновку;
5) дату та час формування медичного висновку;
6) відомості про назву суб’єкта господарювання (ЗОЗ) з Реєстру СГ, посилання на запис про який зазначене в медичному висновку;
7) період дії медичного висновку (дата початку періоду дії, дата завершення періоду дії).
Запит на отримання інформації про медичний висновок з РМВ повинен містити інформацію, достатню для пошуку в РМВ відповідного медичного висновку та однозначної ідентифікації системою особи, посилання на запис в Реєстрі пацієнтів про яку зазначені в такому медичному висновку (п. 8 р. V Порядку ФМВ).
Якщо при формуванні медичного висновку було допущено помилку, то для її виправлення лікарем створюється новий запис в РМВ з одночасним проставленням відмітки про скасування запису, до якого вносяться зміни. Початковий зміст інформації, що міститься у медичному висновку, зберігається у центральній базі даних електронної системи охорони здоров’я та не підлягає зміні чи видаленню.
Якщо виявлено технічну неточність у медичному висновку, внесеному до РМВ, лікар вносить відповідні зміни до запису, а також повідомляє про це пацієнта (його представника). Це можна зробити з використанням будь-якого засобу комунікації (телефоном, електронною поштою або іншим доступним засобом зв’язку). Технічну неточність або недостовірну інформацію в документі може виявити й сам пацієнт (його представник). Він має право попросити лікаря внести до медичного висновку відповідні зміни. Про те, що зміни внесені, лікар має повідомити пацієнта у термін до 3 днів.
У разі внесення змін до медичного висновку відповідно до пунктів 9, 10 Порядку ведення Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом МОЗ від 18.09.2020 р. № 2136, до ЕРЛН передається інформація щодо таких змін (п. 5 р. V Порядку ФМВ).
Передача відомостей до ЕРЛН здійснюється одразу з моменту формування медичного висновку в РМВ, після встановлення відмітки про відміну медичного висновку, а в разі недоступності центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я, системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів, ЕРЛН — одразу з моменту усунення відповідних несправностей (п. 6 р. V Порядку ФМВ).
На підставі інформації про сформований медичний висновок в РМВ в електронній системі охорони здоров’я шляхом автоматизованого обміну відомостями між інформаційними ресурсами НСЗУ та ПФУ в ЕРЛН формується е-ЛН у разі ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, який веде ПФУ (для незастрахованих осіб е-ЛН не формується).
Сформований е-ЛН у день створення стає доступним для перегляду в особистих кабінетах страхувальника та застрахованої особи на веб-порталі «Портал електронних послуг» ПФУ, але до дати закінчення періоду його дії (до дати закриття) не є підставою для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності (далі — «лікарняні»). Сформований е-ЛН з причиною непрацездатності «вагітність і пологи» передається страхувальнику як підстава для нарахування допомоги по вагітності та пологах (далі — «декретні») у день його створення.
Порядок проходження електронного листка непрацездатності у страхувальника
Після видання МОЗ Наказу № 1066 Фонд соціального страхування України (далі — ФССУ) щодо порядку проходження у страхувальника (роботодавця) е-ЛН і його оплати надав декілька роз’яснень4, з яких випливає наступне.
4 Див. роз’яснення ФССУ від 07.06.2021 р., від 07.06.2021 р., від 07.06.2021 р., від 07.06.2021 р., від 11.06.2021 р. та від 22.06.2021 р. відповідно на стор. 116, 118, 120, 122, 123 та 124 цього номера.
Якщо лікар повідомив працівника, що по ньому сформовано медичний висновок в РМВ, на підставі якого в ЕРЛН автоматично створено е-ЛН, то працівнику не потрібно роздруковувати е-ЛН і надавати роботодавцю будь-які паперові підтвердження тимчасової непрацездатності (тобто е-ЛН не потребує дублювання на бланку і наділений повним переліком функцій паперового ЛН). Працівнику достатньо лише повідомити роботодавця у будь-який доступний спосіб комунікації (наприклад, телефоном) про факт формування лікуючим лікарем медичного висновку про тимчасову непрацездатність такого працівника.
У випадку, коли громадянину, для якого сформовано медичний висновок, необхідно пред’явити інформацію про наявність такого медичного висновку (наприклад, роботодавцю), така інформація може надаватися (перевірятися) за місцем вимоги (зокрема, за місцем роботи) з використанням Портала «Дія» (п. 12 Наказу № 1066).
З моменту формування е-ЛН і працівник, і роботодавець матимуть інформацію щодо відкритого е-ЛН в особистих кабінетах працівника і роботодавця на порталі електронних послуг ПФУ. Інформацію по своїх ЛН (номер, дата відкриття, дата закриття, причина непрацездатності) працівник може отримати у пункті меню особистого кабінету громадянина «Мої листки непрацездатності», а роботодавець первинно має визначити параметри пошуку е-ЛН і за результатами пошуку отримати інформацію про е-ЛН працівника (номер; дата відкриття; дата закриття; РНОКПП ЗО; ПІБ ЗО), який працює у нього за основним місцем роботи, у пункті меню особистого кабінету страхувальника «Листки непрацездатності».
Після закриття е-ЛН стає підставою для призначення матеріального забезпечення і оформлення роботодавцем заяви-розрахунку (в разі вагітності та пологів — одразу після відкриття ЛН).
Сформований в ЕРЛН по працівнику е-ЛН є такою ж підставою для нарахування «лікарняних» та «декретних», як і паперовий ЛН. Отримання е-ЛН не впливає на процедуру призначення, розрахунку та виплати матеріального забезпечення. Комісія із соціального страхування підприємства (далі — комісія соцстраху) продовжує свою роботу та зберігає весь обсяг функцій, передбачених Положенням про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженим постановою правління ФССУ від 19.07.2018 р. № 13.
Після повідомлення працівником роботодавця про закриття е-ЛН та внесення інформації до ЕРЛН про закриття е-ЛН, про що роботодавець дізнається в особистому кабінеті страхувальника на веб-порталі електронних послуг ПФУ, комісія соцстраху протягом 10 днів призначає матеріальне забезпечення працівнику (ст. 32 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV). На підставі рішення комісії соцстраху бухгалтерія нараховує суми матеріального забезпечення працівнику.
Для призначення матеріального забезпечення працівнику відповідні служби (відділ кадрів, бухгалтерія тощо) та комісія соцстраху підприємства можуть е-ЛН роздрукувати або залишити в електронному вигляді (за рішенням роботодавця).5
5 Див. роз’яснення ФССУ від 07.06.2021 р. та від 11.06.2021 р. на стор. 122 та 123 цього номера.
Роботодавець оформлює заяву-розрахунок, яка повинна бути передана до робочого органу ФССУ не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття комісією соцстраху рішення про призначення матеріального забезпечення працівнику.
Випадки тимчасової непрацездатності, оформлені паперовим ЛН та е-ЛН, є різними страховими випадками, незалежно від черговості їх отримання працівником, тому роботодавець відокремлює їх під час призначення матеріального забезпечення.
Оскільки е-ЛН не мають серії (мають лише єдиний реєстраційний номер) та видаються за оновленими кодами причин непрацездатності6, заяви-розрахунки за е-ЛН подаються роботодавцями окремо від заяв-розрахунків, сформованих за паперовими ЛН.
6 Оновлені коди причин непрацездатності для е-ЛН наведено в роз’ясненні ФССУ від 22.06.2021 р. на стор. 124 цього номера.
Дата отримання коштів від ФССУ за е-ЛН, як і за паперовим ЛН, залежить від дати подання роботодавцем заяви-розрахунку за відповідним ЛН до ФССУ.