Лист Міністерства економіки України «Щодо подання повідомлення про укладення ЦПД та відповідальності за невчинення таких дій» від 21.01.2022 № 4711-06/3082-07
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 21.01.2022 № 4711-06/3082-07
Щодо подання повідомлення про укладення ЦПД
та відповідальності за невчинення таких дій
(Витяг)
Міністерство економіки України розглянуло лист <…> щодо надання роз’яснень деяких норм законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 413 (зі змінами) затверджено порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу / укладення гіг-контракту.
Виходячи зі змісту преамбули вказаного нормативно-правового акта цей документ розроблено відповідно до частини третьої статті 24 Кодексу законів про працю України та частини першої статті 23 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».
Відповідно до частини четвертої статті 24 Кодексу законів про працю України працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною першою статті 23 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидент Дія Сіті повідомляє про укладення гіг-контракту центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим вказаними законодавчими актами, а також цивільним законодавством не передбачено обов’язку будь-якої із сторін цивільно-правового договору інформувати Державну податкову службу та її територіальні органи про його укладення, а також відповідальності за невчинення таких дій.
При цьому виходячи зі змісту абзаців другого, третього пункту 1 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» юридичні особи, фізичні особи – підприємці, які використовують працю інших осіб за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою – підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань), є платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок).
З огляду на вищевикладене вважаємо, що повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про укладення цивільно-правових договорів доцільно подавати особам, які використовують працю інших осіб на підставі цих договорів та є платниками єдиного внеску.
Принагідно інформуємо, що зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2021 № 1392 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 413 і від 17 квітня 2019 р. № 328», розроблені з метою забезпечення оперативного надходження відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а на етапі розроблення зазначеної постанови розробником проекту було Міністерство соціальної політики України, яке відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423, також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Враховуючи наведене, для отримання додаткових роз’яснень щодо повідомлення про прийняття працівника на роботу / укладення гіг-контракту рекомендуємо звернутися до Міністерства соціальної політики України.
Додатково зазначаємо, що виходячи зі змісту частини третьої статті 1 Закону України «Про охорону праці», працівником є особа, яка працює згідно з трудовим договором (контрактом).
Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.
<…>
Заступник Міністраекономіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації – Ігор ДЯДЮРА
_________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Як ми вже повідомляли1, з 05 січня 2022 року постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2021 № 1392 були внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17.06.2015 № 413 (далі — Постанова № 413).2 Зокрема, в новій редакції було викладено додаток до Постанови № 413 — форму Повідомлення, яке отримало нову назву «Повідомлення про прийняття працівника на роботу / укладення гіг-контракту» (далі — Повідомлення).
1 Див. статтю «Подаємо повідомлення про прийняття працівника на роботу за новою формою» в журналі «Все про працю і зарплату» № 9/2021, стор. 56.
2 Ця постанова з урахуванням змін, внесених до неї з 05 січня 2022 року, опублікована в журналі «Все про працю і зарплату» № 9/2021, стор. 102.
В переліку категорій осіб, які зазначаються у графі 5 «Категорія особи» Повідомлення і які деталізовано у виносці до цієї графи, з’явилися нові категорії осіб «3 – гіг-спеціалісти за гіг-контрактом» та «4 – працівники на підставі цивільно-правових договорів». Хоча останній термін відсутній в законодавстві (до того ж він абсурдний), ми вважаємо, що з категорію осіб 4 потрібно відображати фахівців, з якими резидент Дія Сіті укладає цивільно-правові договори (далі — ЦПД). Такий самий висновок зробив і регіональний орган Держпраці (див. в цьому номері).
Але деякі «розумники» наявність у виносці до графи 5 нової категорії осіб 4 розтлумачили як обов’язок всіх роботодавців подавати Повідомлення про укладення з фізичними особами ЦПД. Хоча жодної норми про це в чинних нормативно-правових актах немає.
У вищенаведеному листі Мінекономіки висловило свою думку з питання, чи потрібно подавати Повідомлення у разі укладення звичайним роботодавцем (не резидентом Дія Сіті) з фізичною особою ЦПД. Відповідь Мінекономіки така: законодавчими актами, а також цивільним законодавством не передбачено обов’язку будь-якої із сторін ЦПД інформувати ДПС про його укладення, а також відповідальності за невчинення таких дій.
На цьому можна було б поставити крапку, але після вищенаведеного висновку Мінекономіки почало цитувати норми Закону про ЄСВ, які не мають прямого відношення до подання Повідомлення, та зробило висновок, що Повідомлення про укладення ЦПД доцільно подавати особам, які використовують працю інших осіб на підставі цих договорів та є платниками єдиного внеску.
Одразу зазначимо, що будь-яке законодавство (трудове, цивільне, соціальне-страхове, податкове), яке передбачає виконання особами певних обов’язків та встановлює відповідальність за їхнє невиконання, не містить таких слів (термінів) як «доцільно» або «доцільність», а встановлює конкретні обов’язки осіб (сторін трудових відносин, суб’єктів господарювання, страхувальників, застрахованих осіб, платників податків, податкових агентів тощо). Тому вжитий Мінекономіки термін «доцільно» в питанні подання Повідомлення про укладення ЦПД рівнозначний фразі «бажано, але не обов’язково».
Теоретично подання роботодавцем Повідомлення про укладення з фізичною особою ЦПД на виконання робіт (надання послуг) було б вигідно фізичній особі, оскільки під час дії такого ЦПД фізична особа стає застрахованою особою, а з винагороди за виконану роботу (надану послугу) за ЦПД роботодавцем сплачується ЄСВ, що в кінцевому рахунку збільшує страховий стаж застрахованої особи, який відображається в реєстрі застрахованих осіб. В останньому по застрахованій особі в разі подання Повідомлення про укладення ЦПД було б відображено інформацію про день початку дії ЦПД, і фактично з цього дня така особа мала б право на отримання матеріального забезпечення («лікарняних», «декретних»). Але для цього потрібні зміни до Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) та Постанови № 413.
Таким чином, якщо Мінекономіки дійсно турбується про матеріальне забезпечення фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за ЦПД, і вважає, що доцільно подавати роботодавцями Повідомлення про укладення таких ЦПД, то воно (як головний орган у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері праці, зайнятості населення, трудової міграції, трудових відносин, соціального діалогу) може ініціювати внесення відповідних змін до ЦКУ та Постанови № 413. А поки цього не зроблено, для звичайних роботодавців все залишається як і було — вони подають Повідомлення лише у разі прийняття на роботу працівників, з якими укладається трудовий договір. Резиденти Дія Сіті подають Повідомлення у разі укладення гіг-контракту з гіг-спеціалістом, який зазначається з категорію осіб 3, та у разі укладення ЦПД з фахівцем, який зазначається з категорію осіб 4.
Нагадаємо, що про укладення з фізичними особами ЦПД на виконання робіт (надання послуг) роботодавець повідомляє ДПСУ і Пенсійний фонд шляхом заповнення і подання додатка Д5 до Податкового розрахунку, який подається за звітний квартал.
Якщо роботодавець підтримує Мінекономіки в питанні доцільності подання Повідомлення про укладення з фізичними особами ЦПД на виконання робіт (надання послуг) і необхідності оперативного надходження відомостей про укладення ЦПД до реєстру застрахованих осіб, то він може за власною ініциативою подавати Повідомлення про укладення з фізичними особами ЦПД. В цьому випадку в графах 9 і 10 Повідомлення зазначаються відповідно номер ЦПД і дата укладення ЦПД (по аналогії із зазначенням в цих графах номеру і дати видання наказу про прийняття на роботу), а в графі 11 — дата початку роботи за ЦПД.
Зауважимо, що питання стосовно обов’язковості подання Повідомлення у разі укладення звичайним роботодавцем з фізичною особою ЦПД було поставлено також Мінсоцполітики, Держпраці та ДПСУ.
Мінсоцполітики по суті порушеного питання нічого не роз’яснило, а лише повідомило, що питання трудових відносин належать до компетенції Мінекономіки (що відповідає дійсності).
Держпраці в листі від 04.02.2022 №702/4.1/4.1-22 зазначило, що укладення ЦПД регулюється ЦКУ, контроль за виконанням умов яких не належить до повноважень Держпраці, яка здійснює контроль лише за виконанням умов Постанови № 413 в частині подання суб’єктами господарювання повідомлень про прийняття найманих працівників (за основним місцем роботи та за сумісництвом). Також орган контролю рекомендував звернутися з порушеного питання до Мінекономіки.
ДПСУ в листі від 01.02.2022 № 144/2/99-00-04-03-03-02 повідомило, що вона лише приймає від суб’єктів господарювання Повідомлення, проте не регулює питання трудових відносин, а надання роз’яснень стосовно законодавства про працю в частині заповнення та подання Повідомлення знаходиться в правовому полі Мінекономіки.