Уряд продовжив карантин до 31 грудня 2020 року
та запровадив додаткові обмеження
Цією постановою, яка набрала чинності 14.10.2020 р., внесені чергові зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 22.07.2020 р. № 641 (далі — Постанова № 641), якими карантин продовжено ще на 2 календарні місяці до 31 грудня 2020 року.
Отже, до 31 грудня 2020 року продовжено дію мораторію на проведення перевірок і накладення штрафних санкцій на страхувальників та податкових агентів за несплату (несвоєчасну сплату) єдиного соціального внеску (далі — ЄСВ), ПДФО та військового збору, за неподання (несвоєчасне подання) Звіту з ЄСВ та Податкового розрахунку ф. № 1ДФ (див. ВПЗ № 4/2020, с. 4).
Документом, що коментується, внесені також зміни до переліку обмежень, встановлених для всіх рівнів епідемічної небезпеки поширення COVID-19 (далі — рівень епідемічної небезпеки; РЕН), на ведення видів господарської діяльності.
Зокрема, згідно з оновленим пунктом 11 Постанови № 641 на території регіону, де встановлено «зелений» РЕН (і, відповідно, на всіх інших територіях), тепер заборонено:
– проведення масових (культурних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів за участю більш як 50 осіб (на території регіону з «жовтим» РЕН — 30 осіб, з «помаранчевим» РЕН — 20 осіб, при цьому організатор забезпечує дотримання між учасниками фізичної дистанції не менше ніж 1,5 метра), а також діяльність кінотеатрів, закладів культури та інших суб’єктів діяльності у сфері культури з наповненістю кінозалів або залів понад 50% місць у кожному окремому кінозалі або залі;
– проведення дискотек, робота розважальних закладів (нічних клубів), діяльність закладів громадського харчування із організацією дозвілля (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо);
– робота після 22.00 та до 7.00 суб’єктів господарювання з надання послуг громадського харчування без організації дозвілля (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос;
– відвідування закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної та спеціалізованої мистецької освіти у разі, коли на самоізоляції через контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19 перебуває більше ніж 50% здобувачів освіти та персоналу закладу освіти.
Крім того, оновленим пунктом 39 Постанови № 641 органам виконавчої влади, іншим державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності рекомендовано забезпечити на період дії карантину з метою обмеження скупчення осіб в транспорті та на шляхах прямування на роботу/з роботи застосування за можливості гнучкого режиму робочого часу, який, зокрема, передбачає різний час початку і закінчення роботи для різних категорій працівників, позмінну роботу, а за технічної можливості — також роботу в режимі реального часу через Інтернет із збереженням заробітної плати, дистанційну (надомну) роботу.
Кабмін прийняв розпорядження,
яким рекомендував перенести робочі дні у 2021 році
Цим розпорядженням (далі — Розпорядження № 1191-р), яке набрало чинності з дня його прийняття, Кабінет Міністрів України з метою забезпечення раціонального використання робочого часу і створення сприятливих умов для святкування у 2021 році 7 січня — Різдва Христового, 24 серпня — Дня незалежності України та 14 жовтня — Дня захисника України рекомендував керівникам підприємств, установ та організацій (крім органів Пенсійного фонду України, акціонерного товариства «Укрпошта», Державної казначейської служби та банківських установ) для працівників, яким установлено 5–денний робочий тиждень із двома вихідними днями в суботу та неділю, перенести у 2021 році в порядку та на умовах, визначених законодавством, робочі дні:
– з п’ятниці 8 січня — на суботу 16 січня;
– з понеділка 23 серпня — на суботу 28 серпня;
– з п’ятниці 15 жовтня — на суботу 23 жовтня.
Спеціальний режим роботи банків і їх установ у ці дні визначає Національний банк.
Таким чином, в разі перенесення робочих днів у вищевказаному порядку у працівників з 5-денним робочим тижнем із двома вихідними днями в суботу та неділю у 2021 році буде поспіль 4 святково-вихідні дні в період з 7 по 10 січня (четвер – неділя), з 21 по 24 серпня (субота – вівторок) і з 14 по 17 жовтня (четвер – неділя), але з робочими днями по суботах 16 січня, 28 серпня і 23 жовтня.
Нагадаємо, що згідно з частиною п’ятою статті 67 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган у разі застосування рекомендації Кабінету Міністрів України не пізніше ніж за два місяці видає наказ (розпорядження) про перенесення вихідних та робочих днів на підприємстві, погоджений з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником).
Отже, в разі перенесення робочих днів згідно з Розпорядженням № 1191-р керівник підприємства повинен видати наказ про таке перенесення не пізніше 8 листопада 2020 року, тобто за два місяці до 8 січня (перший робочий день, який переноситься згідно з Розпорядженням № 1191-р).
Прийняте роботодавцем рішення про перенесення робочих днів змінює графік роботи підприємства, тому всі дії щодо надання відпусток, виходу на роботу тощо мають здійснюватися по зміненому у зв’язку з перенесенням робочих днів графіку роботи підприємства.
Фонд затвердив Порядок перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів
Цією постановою, що набрала чинності 10.10.2020 р., Фонд соціального страхування України (далі — Фонд) затвердив Порядок перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання (далі — Порядок № 23). Цей Порядок призначено для здійснення працівниками робочих органів виконавчої дирекції Фонду та їх відділень (далі — робочі органи Фонду) контролю за дотриманням порядку використання страхувальниками страхових коштів Фонду.
Відповідно до розділу ІІ Порядку № 23 перевірки проводяться з метою:
– здійснення контролю за використанням страхових коштів Фонду, обґрунтованістю виплати матеріального забезпечення, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання;
– виявлення та підтвердження неправомірно витрачених сум страхових коштів та/або вартості наданих соціальних послуг, нецільового використання коштів, невикористаних коштів Фонду, забезпечення своєчасного та повного повернення таких коштів до бюджету Фонду.
Перевірки здійснюються посадовими особами Фонду за місцезнаходженням страхувальника або в приміщенні робочого органу Фонду за згодою (письмовою заявою) страхувальника та за умови надання ним усіх необхідних документів для проведення перевірки.
Посадові особи Фонду мають право проводити камеральні та документальні (планові або позапланові; виїзні або не виїзні) перевірки достовірності відомостей, поданих страхувальниками для отримання страхових коштів Фонду, дотримання порядку використання страхувальниками виділених йому страхових коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку страхувальника у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним до Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду.
За результатами камеральної перевірки, яка проводиться у приміщенні робочого органу Фонду, у разі встановлення порушень складається довідка, яка підписується посадовими особами Фонду, які проводили перевірку, із зазначенням даних про неправомірне використання коштів Фонду, та яка є підставою для проведення документальної позапланової перевірки або включення страхувальника до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на наступний період. Форма довідки затверджується наказом виконавчої дирекції Фонду.
Документальною плановою перевіркою вважається перевірка дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду, яка проводиться за місцезнаходженням страхувальника, крім випадку подачі страхувальником письмової заяви про проведення перевірки у приміщенні робочого органу Фонду, та передбачена в плані-графіку проведення документальних планових перевірок робочого органу Фонду. План-графік проведення документальних планових перевірок на наступний квартал формується щоквартально до 20 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому. До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються страхувальники, в яких наявна хоча б одна з підстав, перелік яких наведено у пункті 2.7 Порядку № 23.
Документальні позапланові перевірки проводяться без попереднього повідомлення страхувальника за наявності хоча б однієї з підстав, вичерпний перелік яких наведено у пункті 2.9 Порядку № 23.
Строк проведення документальних планової і позапланової перевірок страхувальників не може перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб’єктів мікро-, малого підприємництва: планової перевірки — 5 робочих днів; позапланової — 2 робочих днів. Продовження цих строків можливе не більш як на 5 робочих днів, а щодо суб’єктів мікро-, малого підприємництва — не більш як на 2 робочих дні.
МОЗ затвердило перелік посад медичних та інших працівників,
для яких встановлено доплати до заробітної плати
з 1 вересня по 31 грудня 2020 року
Цей наказ (далі — Наказ № 2021), який набрав чинності 25.09.2020 р., прийнятий для реалізації норм постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників закладів охорони здоров’я» від 19.06.2020 р. № 610 (далі — Постанова № 610).
Як ми вже повідомляли (див. ВПЗ № 7/2020, с. 5), пунктом 1 Постанови № 610 на період з 1 вересня по 31 грудня 2020 року встановлено доплату до заробітної плати медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров’я комунальної форми власності (крім лікарів та/або команд первинної медичної допомоги) та закладів охорони здоров’я, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров’я, які надають медичну допомогу хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, та тим, які забезпечують життєдіяльність населення.
Згідно з абзацом п’ятим пункту 1 Постанови № 610 перелік типів закладів охорони здоров’я та перелік посад медичних та інших працівників, для яких встановлюється доплата, затверджується Міністерством охорони здоров’я.
На виконання цієї норми МОЗ Наказом № 2021 затвердив:
1) Перелік посад медичних та інших працівників закладів охорони здоров’я комунальної форми власності (крім лікарів та/або команд первинної медичної допомоги) та закладів охорони здоров’я, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України, які надають медичну допомогу хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, та тим, що забезпечують життєдіяльність населення, що мають право на встановлення доплати до заробітної плати з 01 вересня 2020 року до 31 грудня 2020 року (далі — Перелік посад № 2021);
2) Перелік типів закладів охорони здоров’я комунальної форми власності та закладів охорони здоров’я, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України, які надають медичну допомогу хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, та тих, що забезпечують життєдіяльність населення, в яких медичні та інші працівники мають право на встановлення доплати до заробітної плати з 01 вересня 2020 року до 31 грудня 2020 року (далі — Перелік закладів охорони здоров’я № 2021).
Таким чином, працівники, які обіймають посади, зазначені в Переліку посад № 2021, і працюють в закладах, зазначених у Переліку закладів охорони здоров’я № 2021, мають право на отримання доплат, передбачених Постановою № 610, в період з 1 вересня по 31 грудня 2020 року.