Разъяснение ФССУ «Об оплате электронных листков нетрудоспособности» от 07.06.2021 г.Роз’яснення ФССУ «Щодо оплати електронних листків непрацездатності» від 07.06.2021 р.
ФОНД СОЦИАЛЬНОГО СТРАХОВАНИЯ УКРАИНЫ
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 07.06.2021 г.
Об оплате электронных листков нетрудоспособности
В Украине начинается переход учреждений здравоохранения на создание электронных медицинских заключений вместо выдачи бумажных листков нетрудоспособности. Для застрахованных лиц программные средства автоматически будут формировать на их основании э-больничный — такой электронный листок нетрудоспособности не требует дублирования на бланке и наделен полным перечнем функций бумажной версии.
Э-больничные являются основанием для получения от Фонда социального страхования Украины пособий по беременности и родам, а также по временной утрате трудоспособности, в частности в случае болезней или травм, самоизоляции от COVID-19, на период ухода за больными детьми и родственниками, лечения в санаторно-курортных заведениях и т. п.
Также по э-больничным работодатели осуществляют оплату первых пяти дней лечения болезней или травм своих сотрудников.
На переходный период до 01 сентября 2021 года создавать и вносить медицинские заключения о временной нетрудоспособности в Реестр будут отдельные определенные учреждения здравоохранения.
Обращение бумажных листков нетрудоспособности и назначение по ним материального обеспечения от ФССУ на этот период продолжаются.
Обратите внимание, если пациенту был открыт больничный на бланке, то его продолжение до закрытия должно осуществляться исключительно в бумажном виде даже в случае перехода больницы на электронный формат.
Получение э-больничного не влияет на процедуру назначения, расчета и выплаты материального обеспечения от ФССУ.
Как и в случае бумажного больничного листа, размер пособия по временной нетрудоспособности составит от 50% до 100% среднего дохода застрахованного лица в зависимости от стажа, а размер пособия по беременности и родам — 100% среднего дохода.
Что изменяется для работника?
Отныне застрахованному лицу, по страховому случаю которого сформирован э-больничный, не нужно передавать его работодателю для получения пособия от Фонда социального страхования Украины. После оформления лечащим врачом электронного медицинского заключения (автоматически происходит открытие э-больничного) работник должен уведомить об этом своего работодателя любым удобным обоим способом, например, по телефону. С этого момента и пациент, и работодатель будут иметь информацию об открытом э-больничном в личных кабинетах на сайте Пенсионного фонда. После закрытия э-больничного он становится основанием для назначения материального обеспечения и оформления работодателем заявления-расчета (в случае пособия по беременности и родам — сразу после открытия).
Дата получения денежных средств от Фонда по э-больничным, как и по бумажным, зависит от даты подачи работодателем заявления-расчета по соответствующему больничному в ФССУ.
Следить за состоянием перечисления денежных средств на счета работодателей работники могут онлайн в телеграмм-канале Фонда. В ежедневной отчетности в разрезе регионов обновляется информация о профинансированной дате, в которую подано заявление-расчет.
Что изменяется для работодателя?
Изменения коснутся оформления работодателем заявления-расчета по э-больничным работников. Поскольку э-больничные не имеют серии и выдаются по обновленным кодам причин временной нетрудоспособности, заявления-расчеты по ним подаются работодателями отдельно от заявлений-расчетов, сформированных по бумажным больничным листам.
Вносятся ли изменения в процедуру назначения материального обеспечения?
Комиссии по социальному страхованию на предприятиях продолжают свою работу и назначают материальное обеспечение как и раньше независимо от вида больничного. Они сохраняют весь объем функций, предусмотренных Положением о комиссии (уполномоченном) по страхованию в связи с временной утратой трудоспособности, утвержденным постановлением правления Фонда социального страхования Украины от 19.07.2018 г. № 13.
ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 07.06.2021 р.
Щодо оплати електронних листків непрацездатності
В Україні розпочинається перехід закладів охорони здоров’я на створення електронних медичних висновків замість видачі паперових листків непрацездатності. Для застрахованих осіб програмні засоби автоматично формуватимуть на їх підставі е-лікарняний — такий електронний листок непрацездатності не потребує дублювання на бланку та наділений повним переліком функцій паперової версії.
Е-лікарняні є підставою для отримання від Фонду соціального страхування України допомог по вагітності та пологах, а також по тимчасовій втраті працездатності, зокрема в разі хвороб або травм, самоізоляції від COVID-19, на період догляду за хворими дітьми і родичами, лікування в санаторно-курортних закладах тощо.
Також за е-лікарняними роботодавці здійснюють оплату перших п’яти днів лікування хвороб або травм своїх співробітників.
На перехідний період до 01 вересня 2021 року створювати та вносити медичні висновки про тимчасову непрацездатність до Реєстру будуть окремі визначені заклади охорони здоров’я.
Обіг паперових листків непрацездатності та призначення за ними матеріального забезпечення від ФССУ на цей період продовжуються.
Зверніть увагу, якщо пацієнту було відкрито лікарняний на бланку, то його продовження аж до закриття має здійснюватись виключно у паперовому вигляді навіть у разі переходу лікарні на електронний формат.
Отримання е-лікарняного не впливає на процедуру призначення, розрахунку та виплати матеріального забезпечення від ФССУ.
Як і в разі паперового лікарняного листка, розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності складе від 50% до 100% середнього доходу застрахованої особи залежно від тривалості стажу, а розмір допомоги по вагітності та пологах — 100% середнього доходу.
Що змінюється для працівника?
Відтепер застрахованій особі, щодо страхового випадку якої сформовано е-лікарняний, не потрібно передавати його роботодавцю для отримання допомоги від Фонду соціального страхування України. Після оформлення лікуючим лікарем електронного медичного висновку (автоматично відбувається відкриття е-лікарняного) працівник має повідомити про це свого роботодавця будь-яким зручним обом способом, наприклад, телефоном. З цього моменту і пацієнт, і роботодавець матимуть інформацію щодо відкритого е-лікарняного в особистих кабінетах на сайті Пенсійного фонду. Після закриття е-лікарняного він стає підставою для призначення матеріального забезпечення і оформлення роботодавцем заяви-розрахунку (в разі допомоги по вагітності та пологах — одразу після відкриття).
Дата отримання коштів від Фонду за е-лікарняними, як і за паперовими, залежить від дати подання роботодавцем заяви-розрахунку за відповідним лікарняним до ФССУ.
Слідкувати за станом перерахування коштів на рахунки роботодавців працівники можуть онлайн в телеграм-каналі Фонду. У щоденній звітності в розрізі регіонів оновлюється інформація щодо профінансованої дати, в яку подано заяву-розрахунок.
Що змінюється для роботодавця?
Зміни торкнуться оформлення роботодавцем заяви-розрахунку за е-лікарняними працівників. Оскільки е-лікарняні не мають серії та видаються за оновленими кодами причин тимчасової непрацездатності, заяви-розрахунки за ними подаються роботодавцями окремо від заяв-розрахунків, сформованих за паперовими лікарняними листками.
Чи вносяться зміни до процедури призначення матеріального забезпечення?
Комісії із соціального страхування на підприємствах продовжують свою роботу та призначають матеріальне забезпечення як і раніше незалежно від виду лікарняного. Вони зберігають весь обсяг функцій, передбачених Положенням про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 р. № 13.