Письмо Фонда социального страхования Украины «О доначислении пособия по временной нетрудоспособности в случае доначисления отпускных за месяц расчетного периода» от 24.12.2019 г. № 2626-03-7Щодо донарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності у разі донарахування відпускних за місяць розрахункового періоду
ФОНД СОЦИАЛЬНОГО СТРАХОВАНИЯ УКРАИНЫ
ПИСЬМО
от 24.12.2019 г. № 2626-03-7
О доначислении пособия по временной нетрудоспособности
в случае доначисления отпускных за месяц расчетного периода
(Извлечение)
Исполнительная дирекция Фонда социального страхования Украины рассмотрела обращение относительно доначисления пособия по временной нетрудоспособности и сообщает.
Согласно ст. 22 Закона Украины «Об общеобязательном государственном социальном страховании» от 23.09.99 г. № 1105 (далее — Закон) пособие по временной нетрудоспособности предоставляется застрахованному лицу в форме материального обеспечения, которое полностью или частично компенсирует потерю заработной платы.
Исчисление пособий по временной нетрудоспособности осуществляется в соответствии с нормами пунктов 2 и 3 Порядка исчисления средней заработной платы (дохода, денежного обеспечения) для расчета выплат по общеобязательному государственному социальному страхованию, утвержденного постановлением Кабинета Министров Украины от 26.09.2001 г. № 1266 (далее — Порядок), на основании сведений, включаемых в отчет о суммах начисленной заработной платы (дохода, денежного обеспечения, помощи, компенсации) застрахованных лиц и суммах начисленного единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование, которые подаются в ГФС (п. 32 Порядка).
Среднедневная заработная плата исчисляется путем деления начисленной за расчетный период (12 календарных месяцев) заработной платы, на которую начислен единый взнос на общеобязательное государственное социальное страхование (далее — единый взнос), на количество календарных дней пребывания в трудовых отношениях (выполнения работ, предоставления услуг по гражданско-правовому договору) в расчетном периоде без учета календарных дней, не отработанных по уважительным причинам, — временная нетрудоспособность, отпуск в связи с беременностью и родами, отпуск по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста и шестилетнего возраста по медицинскому заключению, отпуск без сохранения заработной платы.
Учитывая изложенное, а также то, что нормами Закона и Порядка не предусмотрено осуществление перерасчета уже исчисленной средней заработной платы, в указанном в письме случае доначисленная сумма отпускных в ноябре 2019 года не является основанием для осуществления перерасчета среднедневной заработной платы, которая была уже исчислена в октябре 2019 года.
И. о. директора С. Нестеров
_____________________________________________________________________________
КОММЕНТАРИЙ РЕДАКЦИИ: Из вышеприведенного письма следует, что если в расчетном периоде (в письме: октябрь 2018 года – сентябрь 2019 года) работнику начислили отпускные, которые были учтены при исчислении среднедневной заработной платы для начисления «больничных» (в письме «больничные» начислены в октябре 2019 года за дни болезни в этом месяце), но впоследствии оказалось, что сумма отпускных была занижена, в результате чего работнику в месяце болезни или месяце (месяцах), следующем (следующих) за месяцем болезни (в письме — в ноябре 2019 года), доначислили отпускные, то такое доначисление не является основанием для перерасчета среднедневной заработной платы и доначисления «больничных».
Это объясняется тем, что при исчислении среднедневной заработной платы для начисления «больничных» учитываются только выплаты, которые начислены в месяцах расчетного периода и/или приходятся на месяцы расчетного периода (это касается «переходных» отпускных) и отражены в Отчетах о ЕСВ, поданных за месяцы расчетного периода. Если отпускные (как и любые другие выплаты) доначислены не в месяце расчетного периода, а в месяце болезни или месяце (месяцах), следующем (последующих) за месяцем болезни, то они включаются в выплаты такого (текущего) месяца (в котором доначислены) и отражаются в Отчете о ЕСВ за такой (текущий) месяц.
Например, работник болел с 4 по 15 февраля 2020 года. В расчетном периоде (февраль 2019 года – январь 2020 года) ему предоставлялся ежегодный отпуск с 8 по 31 января 2020 года (24 к. д.), за весь период которого выплачены отпускные в сумме 5640 грн. (235 грн. х 24 к. д.). Эти отпуск и отпускные полностью приходятся на январь 2020 года — последний месяц расчетного периода и отражены в Отчете о ЕСВ за январь 2020 года, поэтому они были учтены при исчислении среднедневной заработной платы для начисления «больничных» в феврале 2020 года за дни болезни в этом месяце. В марте 2020 года была обнаружена ошибка в исчислении суммы отпускных за январь 2020 года, поэтому в марте 2020 года работнику доначислены отпускные в сумме 315 грн. Эти доначисленные отпускные в целях начисления «больничных» относятся к месяцу, в котором они начислены, — к марту 2020 года и отражаются в Отчете о ЕСВ за март 2020 года, поэтому нет оснований корректировать выплаты расчетного периода (в том числе доходы января 2020 года), осуществлять перерасчет среднедневной заработной платы и доначислять «больничные» за дни болезни с 4 по 15 февраля 2020 года.
Обращаем внимание, что в таблице 6 Отчета о ЕСВ отпускные (в т. ч. доначисленные за предыдущие периоды) отражаются с кодом типа начислений 10 в разрезе месяцев, за которые они начислены. Следовательно, по данным нашего примера в таблице 6 Отчета о ЕСВ за март 2020 года доначисленные работнику в марте отпускные в сумме 315 грн. за отпуск, приходящийся на январь 2020 года, должны быть отражены с указанием в реквизите 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування» января 2020 года (01.2020). Но, по мнению ФССУ, это не является основанием для отнесения к январю 2020 года доначисленных отпускных в марте 2020 года с целью начисления «больничных». Такие доначисленные отпускные относятся к марту 2020 года и отражаются в Отчете о ЕСВ за март 2020 года, поэтому будут учтены только при исчислении среднедневной заработной платы для начисления «больничных», если март 2020 года будет месяцем расчетного периода.
То же самое касается и ситуации, когда сумма отпускных была завышена, в результате чего в месяце болезни или месяце (месяцах), следующем (следующих) за месяцем болезни, осуществляется сторнирование отпускных. Такое сторнирование не является основанием для корректировки выплат расчетного периода, перерасчета среднедневной заработной платы и уменьшения суммы «больничных». Хотя в таблице 6 Отчета о ЕСВ за текущий месяц (месяц исправления ошибки) сторнированные отпускные за отпуск, приходящийся на предыдущий месяц (месяц расчетного периода), отражаются с отрицательным значением с кодом типа начислений 10 с указанием в реквизите 11 такого предыдущего месяца (на который приходятся дни отпуска).
ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 24.12.2019 р. № 2626-03-7
Щодо донарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності
у разі донарахування відпускних за місяць розрахункового періоду
Виконавча дирекція Фонду соціального страхування України розглянула звернення щодо донарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності та повідомляє.
Згідно зі ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105 (далі — Закон) допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати.
Обчислення допомоги по тимчасовій непрацездатності здійснюється відповідно до норм пунктів 2 і 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок), на підставі відомостей, що включаються до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що подаються до ДФС (п. 32 Порядку).
Середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати, на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок), на кількість календарних днів перебування у трудових відносинах (виконання робіт, надання послуг за цивільно-правовим договором) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, — тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати.
Враховуючи зазначене, а також те, що нормами Закону та Порядку не передбачено здійснення перерахунку вже обчисленої середньої заробітної плати, у зазначеному в листі випадку донарахована сума відпускних у листопаді 2019 року не є підставою для здійснення перерахунку середньоденної заробітної плати, яка була вже обчислена у жовтні 2019 року.
В. о. директора С. Нестеров
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Із вищенаведеного листа випливає, що якщо в розрахунковому періоді (в листі: жовтень 2018 року – вересень 2019 року) працівнику нарахували відпускні, які були враховані при обчисленні середньоденної заробітної плати для нарахування «лікарняних» (в листі «лікарняні» нараховані у жовтні 2019 року за дні хвороби у жовтні 2019 року), але згодом виявилось, що сума відпускних була занижена, внаслідок чого працівнику в місяці хвороби або місяці (місяцях), наступному (наступних) за місяцем хвороби (в листі — у листопаді 2019 року), донарахували відпускні, то таке донарахування не є підставою для перерахунку середньоденної заробітної плати і донарахування «лікарняних».
Це пояснюється тим, що при обчисленні середньоденної заробітної плати для нарахування «лікарняних» враховуються лише виплати, які нараховані в місяцях розрахункового періоду та/або припадають на місяці розрахункового періоду (це стосується «перехідних» відпускних) і відображені у Звітах з ЄСВ, поданих за місяці розрахункового періоду. Якщо відпускні (як і будь-які інші виплати) донараховано не в місяці розрахункового періоду, а в місяці хвороби або місяці (місяцях), наступному (наступних) за місяцем хвороби, то вони включаються до виплат такого (поточного) місяця (в якому донараховані) і відображаються у Звіті з ЄСВ, за такий (поточний) місяць.
Наприклад, працівник хворів з 4 по 15 лютого 2020 року. В розрахунковому періоді (лютий 2019 року – січень 2020 року) йому надавалась щорічна відпустка з 8 по 31 січня 2020 року (24 к. д.), за весь період якої виплачені відпускні в сумі 5640 грн. (235 грн. х 24 к. д.). Ці відпустка і відпускні повністю припадають на січень 2020 року — останній місяць розрахункового періоду і відображені у Звіті з ЄСВ за січень 2020 року, тому вони були враховані при обчисленні середньоденної заробітної плати для нарахування «лікарняних» у лютому 2020 року за дні хвороби в цьому місяці. В березні 2020 року була виявлена помилка в обчисленні суми відпускних за січень 2020 року, тому в березні 2020 року працівнику донараховані відпускні в сумі 315 грн. Ця сума донарахованих відпускних з метою нарахування «лікарняних» відноситься до місяця, в якому вона нарахована, — до березня 2020 року і відображається у Звіті з ЄСВ за березень 2020 року, тому немає підстав коригувати виплати розрахункового періоду (в тому числі доходи січня 2020 року), здійснювати перерахунок середньоденної заробітної плати і донараховувати «лікарняні» за дні хвороби з 4 по 15 лютого 2020 року.
Звертаємо увагу, що в таблиці 6 Звіту з ЄСВ відпускні (в т. ч. донараховані за попередні періоди) відображаються з кодом типу нарахувань 10 в розрізі місяців, за які вони нараховані. Отже, за даними прикладу в таблиці 6 Звіту з ЄСВ за березень 2020 року донараховані працівнику в березні відпускні в сумі 315 грн. за відпустку, що припадає на січень 2020 року, мають бути відображені із зазначенням в реквізиті 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування» січня 2020 року (01.2020). Але, на думку ФССУ, це не є підставою для віднесення до січня 2020 року донарахованих відпускних у березні 2020 року з метою нарахування «лікарняних». Такі донараховані відпускні відносяться до березня 2020 року і відображаються у Звіті з ЄСВ за березень 2020 року, тому будуть враховані лише при обчисленні середньоденної заробітної плати для нарахування «лікарняних», якщо березень 2020 року буде місяцем розрахункового періоду.
Те ж саме стосується і ситуації, коли сума відпускних була завищена, внаслідок чого в місяці хвороби працівника або місяці (місяцях), наступному (наступних) за місяцем його хвороби, здійснюється сторнування відпускних. Таке сторнування не є підставою для коригування виплат розрахункового періоду, перерахунку середньоденної заробітної плати і зменшення суми «лікарняних». Хоча в таблиці 6 Звіту з ЄСВ за поточний місяць (місяць виправлення помилки) сторновані відпускні за відпустку, що припадає на попередній місяць (місяць розрахункового періоду), відображаються з від’ємним значенням з кодом типу нарахувань 10 із зазначенням в реквізиті 11 такого попереднього місяця (на який припадають дні відпустки).