Об обязательности установления для уборщицы доплаты за использование в работе дезинфицирующих средств и включении этой доплаты в минимальную заработную платуЩодо обов’язковості встановлення для прибиральниці доплати за використання в роботі дезінфекційних засобів та включення цієї доплати до мінімальної заробітної плати
На хозрасчетному предприятии работает уборщица, занимающая 0,5 должности (работа на условиях неполного рабочего дня — 4 часа в день). «Полный» оклад по должности уборщицы — 4000 грн., а месячный оклад работницы — 2000 грн. (4000 грн. х 0,5). При выполнении трудовых обязанностей она использует дезинфицирующие средства. Обязано ли предприятие устанавливать для уборщицы доплату за использование в работе дезинфицирующих средств? Включается ли такая доплата в минимальную заработную плату?На госпрозрахунковому підприємстві працює прибиральниця, яка обіймає 0,5 посади (працює на умовах неповного робочого дня — 4 години в день). «Повний» оклад за посадою прибиральниці — 4000 грн., а місячний оклад працівниці — 2000 грн. (4000 грн. х 0,5). При виконанні трудових обов’язків вона використовує дезінфекційні засоби. Чи зобов’язане підприємство встановлювати для прибиральниці доплату за використання в роботі дезінфекційних засобів? Чи включається така доплата до мінімальної заробітної плати?
Для хозрасчетных предприятий действующее трудовое законодательство не определяет конкретного перечня профессий (должностей) работников, по которым должна устанавливаться доплата за использование в работе дезинфицирующих средств. Также не установлен исчерпывающий перечень профессий (должностей), по которым работники имеют право или обязаны использовать в работе дезинфицирующие средства.
Согласно статье 7 Закона Украины «О коллективных договорах и соглашениях» от 01.07.93 г. № 3356-XII и статье 13 Кодекса законов о труде Украины (далее — КЗоТ) хозрасчетные предприятия в коллективном договоре устанавливаются взаимные обязательства сторон относительно регулирования производственных, трудовых, социально-экономических отношений, в частности, установления трудовых выплат (доплат, надбавок, премий и т. д.); гарантий, компенсаций, льгот; условий и охраны труда. Коллективный договор может предусматривать дополнительные по сравнению с действующим законодательством и соглашениями гарантии.
В соответствии со статьей 97 КЗоТ и статьей 15 Закона Украины «Об оплате труда» от 24.03.95 г. № 108/95-ВР (далее — Закон об оплате труда) условия введения и размеры доплат устанавливаются предприятиями в коллективном договоре с соблюдением норм и гарантий, предусмотренных законодательством, генеральным, отраслевыми (межотраслевыми) и территориальными соглашениями. В случае, когда коллективный договор на предприятии не заключен, условия введения и размеры доплат устанавливаются в другом локальном документе, согласованном работодателем с выборным органом первичной профсоюзной организации (профсоюзным представителем), представляющим интересы большинства работников, а в случае его отсутствия — с другим органом, уполномоченным на представительство трудовым коллективом.
Учитывая вышеизложенное, перечень профессий (должностей) работников, использующих в работе дезинфицирующие средства, а также возможность (обязательность) выплаты и размеры доплаты за использование в работе дезинфицирующих средств устанавливаются хозрасчетными предприятиями в коллективном договоре, а в случае его отсутствия — в другом локальном документе, утвержденном приказом руководителя предприятия.
Установление доплаты за использование в работе дезинфицирующих средств не зависит от времени работы работников с дезинфицирующими средствами, а рабочие места этих работников не требуют проведения аттестации по условиям труда в порядке, определенном постановлением Кабинета Министров Украины «О Порядке проведения аттестации рабочих мест по условиям труда» от 01.08.92 г. № 442.
Что касается включения доплаты за использование в работе дезинфицирующих средств в минимальную заработную плату (далее — МЗП), то в соответствии с частью второй статьи 3-1 Закона об оплате труда при исчислении размера заработной платы работника для обеспечения ее минимального размера не учитываются доплаты за работу в неблагоприятных условиях труда и повышенного риска для здоровья, за работу в ночное и сверхурочное время, разъездной характер работ, премии к праздничным и юбилейным датам.
К доплатам за работу в неблагоприятных условиях труда и повышенного риска для здоровья, о которых говорится в вышеприведенной норме, относится, в частности, доплата за использование в работе дезинфицирующих средств. Следовательно, такая доплата не включается в состав заработной платы для ее сравнения с МЗП, а выплачивается свыше МЗП.
В случае заключения трудового договора о работе на условиях неполного рабочего времени, а также при невыполнении работником в полном объеме месячной (часовой) нормы труда МЗП выплачивается пропорционально выполненной норме труда (ч. пятая ст. 3-1 Закона об оплате труда).
ПРИМЕР
Начисление заработной платы работнице, которая использует в работе дезинфицирующие средства
На хозрасчетном предприятии, где установлена 5-дневная рабочая неделя (выходные дни в субботу и воскресенье) и 8-часовой рабочий день, работает уборщица, которая занимает 0,5 должности (работает на условиях неполного рабочего дня — 4 часа в день). «Полный» оклад по должности уборщицы — 4000 грн., а месячный оклад работницы, занимающей 0,5 должности уборщицы, — 2000 грн. (4000 грн. х 0,5). При выполнении трудовых обязанностей работница использует дезинфицирующие средства. На основании норм коллективного договора ей начисляется доплата за использование в работе дезинфицирующих средств в размере 10% оклада пропорционально отработанному времени. На предприятии и для «полной» должности уборщицы норма рабочего времени в сентябре 2020 года составляет 176 рабочих часов (22 р. д. х 8 р. ч.), а для работницы, занимающей 0,5 должности уборщицы, — 88 рабочих часов (22 р. д. х 4 р. ч.).
В сентябре 2020 года работница выполнила индивидуальную норму рабочего времени — отработала 88 рабочих часов, поэтому за отработанное время в этом месяце ей начислены заработная плата в размере оклада пропорционально отработанному времени — 2000 грн. (4000 грн. х 0,5), а также доплата за использование в работе дезинфицирующих средств в размере 10% оклада пропорционально отработанному времени — 200 грн. (2000 грн. х 10%).
Доплата за использование в работе дезинфицирующих средств (как доплата за работу с вредными условиями труда и в условиях повышенного риска для здоровья) не включается в МЗП, а выплачивается свыше нее (ч. вторая ст. 3-1 Закона об оплате труда).
Следовательно, с МЗП сравнивается только начисленная работнице заработная плата в размере оклада пропорционально отработанному времени — 2000 грн.
Учитывая, что работница работает на условиях неполного рабочего времени, МЗП для нее исчисляется пропорционально выполненной норме труда, то есть пропорционально отработанному времени (далее — «пропорциональная» МЗП).
Поскольку работница в сентябре не выполнила месячную норму труда, установленную для ее «полной» должности (отработала только 88 из 176 рабочих часов, предусмотренных графиком работы на месяц), определим для нее «пропорциональную» МЗП в этом месяце:
5000 грн. : 176 р. ч. х 88 отраб. ч. = 2500 грн.
Сумма заработной платы работницы за отработанное время в сентябре (без учета доплаты за использование в работе дезинфицирующих средств) меньше «пропорциональной» МЗП (2000 грн. < 2500 грн.), поэтому определим сумму доплаты до «пропорциональной» МЗП:
2500 – 2000 = 500 грн.
Общая сумма заработной платы работницы в сентябре:
2000 грн. (оклад) + 500 грн. (доплата до «пропорциональной» МЗП) + 200 грн. (доплата за использование в работе дезинфицирующих средств) = 2700 грн.
Для госпрозрахункових підприємств чинне трудове законодавство не визначає конкретного переліку професій (посад) працівників, за якими має встановлюватися доплата за використання в роботі дезінфекційних засобів. Також не встановлено вичерпного переліку професій (посад), за якими працівники мають право або зобов’язані використовувати в роботі дезінфекційні засоби.
Основним локальним документом підприємства, яким регулюються виробничі, трудові і соціально-економічні відносини та узгоджуються інтереси працівників і роботодавців, є колективний договір (ст. 1 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.93 р. № 3356-XII; далі — Закон про колдоговори).
Згідно зі статтею 7 Закону про колдоговори та статтею 13 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) у колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема, встановлення трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.); гарантій, компенсацій, пільг; умов і охорони праці. Колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії.
Відповідно до статті 97 КЗпП та статті 15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці) умови запровадження та розміри доплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами. У разі, коли колективний договір на підприємстві не укладено, умови запровадження та розміри доплат встановлюються в іншому локальному документі, погодженому роботодавцем з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності — з іншим органом, уповноваженим на представництво трудовим колективом.
Враховуючи вищезазначене, перелік професій (посад) працівників, які використовують в роботі дезінфекційні засоби, а також можливість (обов’язковість) виплати та розміри доплати за використання в роботі дезінфекційних засобів встановлюються госпрозрахунковими підприємствами у колективному договорі, а в разі його відсутності — в іншому локальному документі, затвердженому наказом керівника підприємства.
Встановлення доплати за використання в роботі дезінфекційних засобів не залежить від часу роботи працівників з дезінфекційними засобами, а робочі місця цих працівників не потребують проведення атестації за умовами праці у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01.08.92 р. № 442.
Що стосується включення доплати за використання в роботі дезінфекційних засобів до мінімальної заробітної плати (далі — МЗП), то відповідно до частини другої статті 3-1 Закону про оплату праці при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.
До доплат за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, про які йдеться у вищенаведеній нормі, належить, зокрема, доплата за використання в роботі дезінфекційних засобів. Отже, така доплата не включається до складу заробітної плати для її порівняння з МЗП, а виплачується понад МЗП.
У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці МЗП виплачується пропорційно до виконаної норми праці (ч. п’ята ст. 3-1 Закону про оплату праці).
ПРИКЛАД
Нарахування заробітної плати працівниці, яка використовує в роботі дезінфекційні засоби
На госпрозрахунковому підприємстві, де встановлено 5-денний робочий тиждень (вихідні дні в суботу та неділю) і 8-годинний робочий день, працює прибиральниця, яка обіймає 0,5 посади (працює на умовах неповного робочого дня — 4 години в день). «Повний» оклад за посадою прибиральниці — 4000 грн., а місячний оклад працівниці, яка обіймає 0,5 посади прибиральниці, — 2000 грн. (4000 грн. х 0,5). При виконанні трудових обов’язків працівниця використовує дезінфекційні засоби. На підставі норм колективного договору їй нараховується доплата за використання в роботі дезінфекційних засобів в розмірі 10% окладу пропорційно до відпрацьованого часу. На підприємстві та для «повної» посади прибиральниці норма робочого часу у вересні 2020 року становить 176 робочих годин (22 р. д. х 8 р. г.), а для працівниці, яка обіймає 0,5 посади прибиральниці, — 88 робочих годин (22 р. д. х 4 р. г.).
У вересні 2020 року працівниця виконала індивідуальну норму робочого часу — відпрацювала 88 робочих годин, тому за відпрацьований час в цьому місяці їй нараховано заробітну плату в розмірі окладу пропорційно до відпрацьованого часу — 2000 грн. (4000 грн. х 0,5), а також доплату за використання в роботі дезінфекційних засобів в розмірі 10% окладу пропорційно до відпрацьованого часу — 200 грн. (2000 грн. х 10%).
Доплата за використання в роботі дезінфекційних засобів (як доплата за роботу із шкідливими умовами праці та в умовах підвищеного ризику для здоров’я) не включається до МЗП, а виплачується понад неї (ч. друга ст. 3-1 Закону про оплату праці).
Отже, з МЗП порівнюється лише нарахована працівниці заробітна плата в розмірі окладу пропорційно до відпрацьованого часу — 2000 грн.
Враховуючи, що працівниця працює на умовах неповного робочого часу, МЗП для неї обчислюється пропорційно до виконаної норми праці, тобто пропорційно до відпрацьованого часу (далі — «пропорційна» МЗП).
Оскільки працівниця у вересні не виконала місячну норму праці, встановлену для її «повної» посади (відпрацювала лише 88 з 176 робочих годин, передбачених графіком роботи на місяць), визначимо для неї «пропорційну» МЗП в цьому місяці:
5000 грн. : 176 р. г. х 88 відпрац. г. = 2500 грн.
Сума заробітної плати працівниці за відпрацьований час у вересні (без урахування доплати за використання в роботі дезінфекційних засобів) є нижчою за «пропорційну» МЗП (2000 грн. < 2500 грн.), тому визначимо суму доплати до «пропорційної» МЗП:
2500 – 2000 = 500 грн.
Загальна сума заробітної плати працівниці у вересні:
2000 грн. (оклад) + 500 грн. (доплата до «пропорційної» МЗП) + 200 грн. (доплата за використання в роботі дезінфекційних засобів) = 2700 грн.