Разъяснение ГУ Гоструда в Днепропетровской области «О возможности получения отпуска без сохранения заработной платы несколько раз в год» от 07.06.2021 г.Роз’яснення ГУ Держпраці у Дніпропетровській області «Щодо можливості отримання відпустки без збереження заробітної плати декілька разів на рік» від 07.06.2021 р.
ГЛАВНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ГОСТРУДА В ДНЕПРОПЕТРОВСКОЙ ОБЛАСТИ
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 07.06.2021 г.
О возможности получения отпуска без сохранения заработной платы несколько раз в год
В Главное управление Гоструда в Днепропетровской области обратился за консультацией гражданин по вопросу возможности получения отпуска без сохранения заработной платы несколько раз в год. <…> данному гражданину были разъяснены требования действующего законодательства, а именно статей 25 и 26 Закона Украины «Об отпусках» (далее — Закон), которым законодательно определено предоставление работникам отпусков без сохранения заработной платы.
Так по требованиям статьи 25 Закона определенной категории работников, установленных в данной норме, по их желанию предоставляется в обязательном порядке отпуск без сохранения заработной платы на срок, не превышающий количество предусмотренных законодательством календарных дней. Например: пенсионерам по возрасту и лицам с инвалидностью III группы — продолжительностью до 30 календарных дней ежегодно (п. 6 ч. 1 ст. 25 Закона). Если при написании заявления на отпуск работником будет указан срок предоставления такого отпуска — 15 календарных дней, то у данного работника в дальнейшем, до окончания календарного года, возникает право на получение в очередной раз такого отпуска на срок до 15 календарных дней.
Что касается предоставления работнику отпуска без сохранения заработной платы по соглашению сторон, определенного ч. 1 ст. 26 Закона, то такой отпуск может предоставляться работнику по семейным обстоятельствам и по другим причинам на срок, обусловленный соглашением между работником и собственником или уполномоченным им органом, но не более 15 календарных дней в году.
Если при написании заявления о предоставлении отпуска без сохранения заработной платы работник указывает количество календарных дней, которое меньше чем максимальное количество, предусмотренное ч. 1 ст. 26 Закона, то у работника возникает право в течение календарного года на получение при необходимости отпуска без сохранения заработной платы на неиспользованное им количество предусмотренных законодательством календарных дней. При этом также необходимо согласовать данное решение работника с собственником или уполномоченным им органом.
В случае установления Кабинетом Министров Украины карантина в соответствии с Законом Украины «О защите населения от инфекционных болезней» срок пребывания в отпуске без сохранения заработной платы на период карантина не включается в общий срок, установленный частью первой этой статьи (ч. 2 ст. 26 Закона). То есть он может быть более 15 календарных дней в году.1
1 О порядке предоставления отпусков без сохранения заработной платы подробно идет речь в статье «Отпуска без сохранения заработной платы: порядок предоставления и трудовые гарантии» журнала «Все о труде и зарплате» № 3/2020, стр. 90. (Ред.)
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 07.06.2021 р.
Щодо можливості отримання відпустки без збереження заробітної плати декілька разів на рік
До Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області звернувся за консультацією громадянин з питання можливості отримання відпустки без збереження заробітної плати декілька разів на рік.
Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області даному громадянину було роз’яснено вимоги чинного законодавства, а саме статей 25 та 26 Закону України «Про відпустки» (далі — Закон), якими законодавчо визначено надання працівникам відпусток без збереження заробітної плати.
Так за вимогами статті 25 Закону певній категорії працівників, визначених в даній нормі, за їх бажанням надається в обов’язковому порядку відпустка без збереження заробітної плати на термін, який не перевищуватиме кількість передбачених законодавством календарних днів. Наприклад: пенсіонерам за віком та особам з інвалідністю III групи — тривалістю до 30 календарних днів щорічно (п. 6 ч. 1 ст. 25 Закону). Якщо при написані заяви на відпустку працівником буде вказано термін надання такої відпустки — 15 календарних днів, то у даного працівника в подальшому, до закінчення календарного року, виникає право на отримання в черговий раз такої відпустки строком до 15 календарних днів.
Щодо надання працівникові відпустки без збереження заробітної плати за угодою сторін, визначеної ч. 1 ст. 26 Закону, то така відпустка може надаватися працівникові за сімейними обставинами та з інших причин на термін обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.
Якщо при написанні заяви про надання відпустки без збереження заробітної плати працівник вказує кількість календарних днів, які менше ніж максимальна кількість, передбачена ч. 1 ст. 26 Закону, то у працівника виникає право на протязі календарного року на отримання при необхідності відпустки без збереження заробітної плати на невикористану ним кількість передбачених законодавством календарних днів. При цьому також необхідно узгодити дане рішення працівника з власником або уповноваженим ним органом.
У разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений частиною першою цієї статті (ч. 2 ст. 26 Закону). Тобто він може бути більш ніж 15 календарних днів на рік.1
1 Про порядок надання відпусток без збереження заробітної плати докладно йдеться у статті «Відпустки без збереження заробітної плати: порядок надання і трудові гарантії» журналу «Все про працю і зарплату» № 3/2020, стор. 90. (Ред.)