О возможности возврата работнику суммы переплаты НДФЛ, выявленной по результатам окончательного расчета с ним при увольненииЩодо можливості повернення працівнику суми переплати ПДФО, яка виявлена за результатами остаточного розрахунку з ним при звільненні
Работник увольняется 30 сентября 2020 года. При проведении перерасчета доходов и НСЛ во время увольнения работника по результатам окончательного расчета с ним выявлена переплата НДФЛ. Каким образом вернуть работнику сумму переплаты НДФЛ с его дохода? Как в форме № 1ДФ отразить сумму переплаты НДФЛ по увольняемому работнику?Працівник звільняється 30 вересня 2020 року. При проведенні перерахунку доходів і ПСП під час звільнення працівника за результатами остаточного розрахунку з ним виявлена переплата ПДФО. Яким чином повернути працівнику суму надміру сплаченого ПДФО з його доходу? Як у формі № 1ДФ відобразити суму переплати ПДФО по працівнику, який звільняється?
Согласно подпункту «в» подпункта 169.4.2 Налогового кодекса Украины (далее — НКУ) работодатель налогоплательщика обязан осуществить, в том числе по месту применения налоговой социальной льготы (далее — НСЛ), перерасчет суммы доходов, начисленных такому налогоплательщику в виде заработной платы, а также суммы предоставленной НСЛ при проведении окончательного расчета с плательщиком налога, который прекращает трудовые отношения с таким работодателем.
В соответствии с подпунктом 169.4.4 НКУ если в результате проведения окончательного расчета с налогоплательщиком, который прекращает трудовые отношения с работодателем, возникает сумма недоплаты налога на доходы физических лиц (далее — НДФЛ), которая превышает сумму налогооблагаемого дохода налогоплательщика за последний отчетный период, то непогашенная часть такой недоплаты НДФЛ включается в состав налогового обязательства налогоплательщика по результатам отчетного налогового года и уплачивается самим плательщиком.
По аналогии если в результате окончательного расчета с налогоплательщиком (работником) возникает переплата НДФЛ, то на ее сумму налоговый агент (работодатель) уменьшает сумму начисленного налогового обязательства налогоплательщика (работника) за месяц такого окончательного расчета (в вопросе — за сентябрь) и отражает эту разность в графах 4а «Сума нарахованого податку» и 4 «Сума перерахованого податку» раздела I Налогового расчета ф. № 1ДФ. Соответственно, на сумму переплаты НДФЛ уменьшаются обязательства налогового агента по уплате НДФЛ в бюджет в налоговом периоде (месяце) окончательного расчета с работником.
Если сумма переплаты НДФЛ, возникшая по результатам окончательного расчета с налогоплательщиком (работником), превышает сумму налогового обязательства налогоплательщика (работника) в налоговом периоде (месяце) окончательного расчета, то НКУ не предусмотрен возврат суммы такого превышения, кроме случаев, когда переплата НДФЛ возникла в результате допущения налоговым агентом ошибки при начислении (удержании) НДФЛ за любой период (месяц) отчетного года.
В графах 4а «Сума нарахованого податку» и 4 «Сума перерахованого податку» раздела I Налогового расчета ф. № 1ДФ за квартал, в котором осуществляется окончательный расчет (в вопросе — за ІІІ квартал), по работнику отражается фактическая сумма начисленного и перечисленного НДФЛ за квартал. При наличии суммы переплаты НДФЛ, возврат которой НКУ не предусмотрен, сумма начисленного и перечисленного НДФЛ в месяце окончательного расчета (месяце увольнения) составляет 0 грн.
Згідно з підпунктом «в» підпункту 169.4.2 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) роботодавець платника податку зобов’язаний здійснити, у тому числі за місцем застосування податкової соціальної пільги (далі — ПСП), перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої ПСП під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з таким роботодавцем.
Відповідно до підпункту 169.4.4 ПКУ якщо внаслідок проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з роботодавцем, виникає сума недоплати податку на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО), що перевищує суму оподатковуваного доходу платника податку за останній звітний період, то непогашена частина такої недоплати ПДФО включається до складу податкового зобов’язання платника податку за наслідками звітного податкового року та сплачується самим платником.
Підпунктом «а» пункту 176.2 ПКУ встановлено, що особи, які мають статус податкових агентів, зобов’язані, зокрема:
а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету ПДФО з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;
б) подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку (далі — Податковий розрахунок ф. № 1ДФ) до контролюючого органу за місцем свого розташування.
Враховуючи вищезазначене, якщо внаслідок здійсненого остаточного розрахунку з платником податку (працівником) виникає переплата ПДФО, то на її суму податковий агент (роботодавець) зменшує суму нарахованого податкового зобов’язання платника податку (працівника) за місяць такого остаточного розрахунку (в запитанні — за вересень) та відображає цю різницю у графах 4а «Сума нарахованого податку» та 4 «Сума перерахованого податку» розділу І Податкового розрахунку ф. № 1ДФ. Відповідно, на суму переплати ПДФО зменшуються зобов’язання податкового агента зі сплати ПДФО до бюджету в податковому періоді (місяці) остаточного розрахунку з працівником.
Якщо сума переплати ПДФО, яка виникла за результатами остаточного розрахунку з платником податку (працівником), перевищує суму податкового зобов’язання платника податку (працівника) в податковому періоді (місяці) остаточного розрахунку, то ПКУ не передбачено повернення суми такого перевищення, крім випадків, коли переплата ПДФО виникла в результаті допущення податковим агентом помилки при нарахуванні (утриманні) ПДФО за будь-який період (місяць) звітного року.
У графах 4а «Сума нарахованого податку» та 4 «Сума перерахованого податку» розділу І Податкового розрахунку ф. № 1ДФ за квартал, в якому здійснюється остаточний розрахунок (в запитанні — за ІІІ квартал), по працівнику відображається фактична сума нарахованого і перерахованого ПДФО за квартал. При цьому за наявності суми переплати ПДФО, повернення якої ПКУ не передбачено, сума нарахованого і перерахованого ПДФО в місяці остаточного розрахунку (місяці звільнення) становить 0 грн.