Разъяснение Главного управления Гоструда в Днепропетровской области «О предоставлении дополнительного отпуска за работу на компьютере» от 28.08.2020 г.Роз’яснення Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області «Щодо надання додаткової відпустки за роботу на комп’ютері» від 28.08.2020 р.
ГЛАВНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ГОСТРУДА В ДНЕПРОПЕТРОВСКОЙ ОБЛАСТИ
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 28.08.2020 г.
О предоставлении дополнительного отпуска за работу на компьютере
(Извлечение)
<…>
Согласно ст. 8 Закона об отпусках ежегодный дополнительный отпуск за особый характер труда предоставляется отдельным категориям работников, работа которых связана с повышенной нервно-эмоциональной и интеллектуальной нагрузкой или выполняется в особых природных географических и геологических условиях и условиях повышенного риска для здоровья по Списку производств, работ, профессий и должностей, утверждаемому Кабинетом Министров Украины, и работникам с ненормированным рабочим днем.
Для работников, работающих на электронно-вычислительных и вычислительных машинах (в том числе персональных компьютерах), предусмотрено предоставление ежегодного дополнительного отпуска за особый характер труда продолжительностью до четырех календарных дней в соответствии с позицией 58 раздела ХХІІ «Общие профессии по всем отраслям хозяйства» приложения 2, утвержденного постановлением Кабинета Министров Украины от 17.11.1997 г. № 1290. Конкретная продолжительность отпуска устанавливается коллективным или трудовым договором в зависимости от времени занятости работника в этих условиях. Кроме того, в отличие от вредных условий труда, для предоставления ежегодного дополнительного отпуска за особый характер труда не требуется проведения аттестации рабочих мест по условиям труда.
В расчет времени, дающего право работнику на такой отпуск, засчитываются дни, когда он фактически был занят на работах с особым характером труда не менее половины продолжительности рабочего дня, установленного для работников этих производств, цехов, профессий, должностей.
Право на такой вид отпуска не зависит от вида монитора, технических характеристик компьютера, и распространяется на всех работников, которые в своей работе используют персональный компьютер.
На дополнительные отпуска за работу на компьютере распространяются все нормы, касающиеся предоставления ежегодных отпусков или замены их денежной компенсацией. Ежегодные дополнительные отпуска за особый характер труда, предусмотренные законодательством, должны предоставляться соответствующим работникам в обязательном порядке, в том числе если коллективный договор на предприятии не заключен или в коллективном договоре не установлена гарантия по установлению работникам таких отпусков.1
1 Подробно о льготах, в том числе предоставлении дополнительных отпусков, работникам, работающим на компьютере, шла речь в статье «Работа на компьютере: особенности выполнения и трудовые гарантии» журнала «Все о труде и зарплате» № 11/2018, стр. 80. (Ред.)
Право на дополнительные отпуска за особый характер труда имеют и совместители, но оно не распространяется на государственных служащих и должностных лиц местного самоуправления.
Предоставлять два отпуска за особый характер труда законодательством не предусмотрено.
___________________________________________________________________________
КОММЕНТАРИЙ РЕДАКЦИИ: Выводы вышеприведенного разъяснения органа Гоструда об обязанности работодателей предоставлять работникам ежегодный дополнительный отпуск за особый характер труда — работу на компьютере совпадают с выводами Минсоцполитики.2 В частности, Минсоцполитики в своих письмах отметило, что такой отпуск предоставляется независимо от занимаемой должности (профессии) работникам, которые в своей работе используют персональный компьютер. Учет времени, отработанного работником в указанных условиях (непосредственно на компьютере), осуществляется работодателем. Поскольку законодательством не определено, каким образом осуществляется такой учет, предприятие самостоятельно принимает решение о порядке ведения такого учета.
2 См. письма Минсоцполитики от 11.08.2014 г. № 348/13/116-14, от 24.12.2013 г. № 152/13/82-13 и от 21.09.2016 г. № 1344/13/84-16 в журнале «Все о труде и зарплате» соответственно № 9/2016, стр. 114, № 8/2014, стр. 111, и № 6/2018, стр. 125, письма Минтруда от 18.06.2009 г. № 81/010/156-09, от 15.11.2006 г. № 237/13/82-06 и от 11.04.2006 г. № 85/13/87-06.
Учет времени, отработанного работником непосредственно на компьютере, очень важен, поскольку в «отпускной» стаж для предоставления «компьютерного» отпуска засчитываются только дни, когда работник фактически работал на компьютере не менее половины продолжительности рабочего дня.
Например, если в соответствии с коллективным договором продолжительность «компьютерного» отпуска за отработанный рабочий год составляет 4 календарных дня, норма рабочего времени за год — 251 рабочий день, а работник в рабочем году отработал за компьютером 200 рабочих дней (с продолжительностью работы на компьютере каждый день не менее половины продолжительности рабочего дня), то продолжительность «компьютерного» отпуска работника составляет (условно для корректности расчета берем рабочие дни отпуска):
4 р. д. : 251 р. д. х 200 отраб. д. = 3 р. д.
Поскольку многие работодатели отказываются вести учет отработанного работниками времени на компьютере и не дают им «компьютерные» отпуска, то Минсоцполитики в своих письмах напомнило, что в соответствии со статьей 28 Закона Украины «Об отпусках» лица, виновные в нарушении законодательства об отпусках, несут ответственность в соответствии с законодательством.
Сейчас такая ответственность для работодателей установлена абзацем девятым части второй статьи 265 КЗоТ (за нарушение прочих требований законодательства о труде) в виде штрафа в размере минимальной заработной платы (такой штраф не налагается, если работодатель выполнил предписание органа Гоструда и устранил нарушения в определенные предписанием сроки). Административная ответственность для виновных должностных лиц (руководителей, не предоставляющих «компьютерный» отпуск) в виде штрафа от 30 до 100 не облагаемых налогом минимумов доходов граждан (от 510 до 1700 грн.) установлена статьей 41 Кодекса Украины об административных правонарушениях.
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 28.08.2020 р.
Щодо надання додаткової відпустки за роботу на комп’ютері
(Витяг)
<…>
Згідно зі ст. 8 Закону про відпустки щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я за Списком виробництв, робіт, професій і посад, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, та працівникам з ненормованим робочим днем.
Для працівників, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах (у тому числі персональних комп’ютерах), передбачено надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці тривалістю до чотирьох календарних днів відповідно до позиції 58 розділу ХХІІ «Загальні професії за всіма галузями господарства» додатку 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 р. № 1290. Конкретна тривалість відпустки встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах. Крім того, на відміну від шкідливих умов праці, для надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці не вимагається проведення атестації робочих місць за умовами праці.
У розрахунок часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад.
Право на такий вид відпусток не залежить від виду монітору, технічних характеристик комп’ютера, та поширюється на всіх працівників, які у своїй роботі застосовують персональний комп’ютер.
На додаткові відпустки за роботу на комп’ютері поширюються усі норми, які стосуються надання щорічних відпусток або заміни їх грошовою компенсацією. Щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці, передбачені законодавством, мають надаватися відповідним працівникам в обов’язковому порядку, у тому числі якщо колективний договір на підприємстві не укладено або в колективному договорі не встановлено гарантію щодо встановлення працівникам таких відпусток.
Право на додаткові відпустки за особливий характер праці мають і сумісники, але воно не поширюється на державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування
Надавати дві відпустки за особливий характер праці законодавством не передбачено.
___________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Висновки вищенаведеного роз’яснення органу Держпраці стосовно обов’язку роботодавців надавати працівникам щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці — за роботу на комп’ютері співпадають з висновками Мінсоцполітики. Зокрема, Мінсоцполітики у своїх листах зазначило, що така відпустка надається незалежно від обійманої посади (професії) працівникам, які у своїй роботі застосовують персональний комп’ютер. Облік часу, відпрацьованого працівником в зазначених умовах (безпосередньо на комп’ютері), здійснюється роботодавцем. Оскільки законодавством не визначено, в який спосіб здійснюється такий облік, підприємство самостійно приймає рішення щодо порядку проведення такого обліку.
Облік часу, відпрацьованого працівником безпосередньо на комп’ютері, дуже важливий, оскільки до «відпускного» стажу для надання «комп’ютерної» відпустки зараховуються лише дні, коли працівник фактично працював на комп’ютері не менше половини тривалості робочого дня.
Наприклад, якщо згідно з колективним договором тривалість «комп’ютерної» відпустки за відпрацьований робочий рік становить 4 календарні дні, норма робочого часу за рік — 251 робочий день, а працівник в робочому році відпрацював на комп’ютері 200 робочих днів (з тривалістю роботи на комп’ютері кожного дня не менше половини тривалості робочого дня), то тривалість «комп’ютерної» відпустки працівника становить (умовно для коректності розрахунку визначимо робочі дні відпустки):
4 р. д. : 251 р. д. х 200 відпрац. д. = 3 р. д.
Оскільки багато роботодавців відмовляються вести облік відпрацьованого працівниками часу на комп’ютері та не надають їм «комп’ютерні» відпустки, то Мінсоцполітики у своїх листах нагадало, що відповідно до статті 28 Закону України «Про відпустки» особи, винні в порушенні законодавства про відпустки, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Наразі таку відповідальність для роботодавців встановлено абзацом дев’ятим частини другої статті 265 КЗпП (за порушення інших вимог законодавства про працю) у вигляді штрафу у розмірі мінімальної заробітної плати (такий штраф за наслідками перевірки не накладається, якщо роботодавець виконав припис органу Держпраці та усунув порушення у визначені приписом строки). Адміністративну відповідальність для винних посадових осіб (керівників, які не надають «комп’ютерну» відпустку) у вигляді штрафу від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн.) встановлено статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.