Нарахування оплати за час відрядження, яке припадає на серпень і вересень, якщо з 1 вересня працівнику підвищили оклад
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 28.08.2020 р.
Щодо надання додаткової відпустки за роботу на комп’ютері
(Витяг)
<…>
Згідно зі ст. 8 Закону про відпустки щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я за Списком виробництв, робіт, професій і посад, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, та працівникам з ненормованим робочим днем.
Для працівників, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах (у тому числі персональних комп’ютерах), передбачено надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці тривалістю до чотирьох календарних днів відповідно до позиції 58 розділу ХХІІ «Загальні професії за всіма галузями господарства» додатку 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 р. № 1290. Конкретна тривалість відпустки встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах. Крім того, на відміну від шкідливих умов праці, для надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці не вимагається проведення атестації робочих місць за умовами праці.
У розрахунок часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад.
Право на такий вид відпусток не залежить від виду монітору, технічних характеристик комп’ютера, та поширюється на всіх працівників, які у своїй роботі застосовують персональний комп’ютер.
На додаткові відпустки за роботу на комп’ютері поширюються усі норми, які стосуються надання щорічних відпусток або заміни їх грошовою компенсацією. Щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці, передбачені законодавством, мають надаватися відповідним працівникам в обов’язковому порядку, у тому числі якщо колективний договір на підприємстві не укладено або в колективному договорі не встановлено гарантію щодо встановлення працівникам таких відпусток.
Право на додаткові відпустки за особливий характер праці мають і сумісники, але воно не поширюється на державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування
Надавати дві відпустки за особливий характер праці законодавством не передбачено.
___________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Висновки вищенаведеного роз’яснення органу Держпраці стосовно обов’язку роботодавців надавати працівникам щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці — за роботу на комп’ютері співпадають з висновками Мінсоцполітики. Зокрема, Мінсоцполітики у своїх листах зазначило, що така відпустка надається незалежно від обійманої посади (професії) працівникам, які у своїй роботі застосовують персональний комп’ютер. Облік часу, відпрацьованого працівником в зазначених умовах (безпосередньо на комп’ютері), здійснюється роботодавцем. Оскільки законодавством не визначено, в який спосіб здійснюється такий облік, підприємство самостійно приймає рішення щодо порядку проведення такого обліку.
Облік часу, відпрацьованого працівником безпосередньо на комп’ютері, дуже важливий, оскільки до «відпускного» стажу для надання «комп’ютерної» відпустки зараховуються лише дні, коли працівник фактично працював на комп’ютері не менше половини тривалості робочого дня.
Наприклад, якщо згідно з колективним договором тривалість «комп’ютерної» відпустки за відпрацьований робочий рік становить 4 календарні дні, норма робочого часу за рік — 251 робочий день, а працівник в робочому році відпрацював на комп’ютері 200 робочих днів (з тривалістю роботи на комп’ютері кожного дня не менше половини тривалості робочого дня), то тривалість «комп’ютерної» відпустки працівника становить (умовно для коректності розрахунку визначимо робочі дні відпустки):
4 р. д. : 251 р. д. х 200 відпрац. д. = 3 р. д.
Оскільки багато роботодавців відмовляються вести облік відпрацьованого працівниками часу на комп’ютері та не надають їм «комп’ютерні» відпустки, то Мінсоцполітики у своїх листах нагадало, що відповідно до статті 28 Закону України «Про відпустки» особи, винні в порушенні законодавства про відпустки, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Наразі таку відповідальність для роботодавців встановлено абзацом дев’ятим частини другої статті 265 КЗпП (за порушення інших вимог законодавства про працю) у вигляді штрафу у розмірі мінімальної заробітної плати (такий штраф за наслідками перевірки не накладається, якщо роботодавець виконав припис органу Держпраці та усунув порушення у визначені приписом строки). Адміністративну відповідальність для винних посадових осіб (керівників, які не надають «комп’ютерну» відпустку) у вигляді штрафу від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн.) встановлено статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.