Лист Мінекономіки «Щодо надання відпусток працівникам, які мають дітей» від 13.05.2020 р. № 3512-06/30165-02
МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ, ТОРГІВЛІ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 13.05.2020 р. № 3512-06/30165-02
Щодо надання відпусток працівникам, які мають дітей
Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України на лист Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради України <…> розглянуло <…> звернення <…> стосовно застосування норм Закону України «Про відпустки» (далі — Закон) і повідомляє.
1. Чи має право на відпустку «на дітей» вдова, що має двох дітей віком 6 і 10 років, яка вийшла вдруге заміж (другий чоловік не всиновив дітей)?
Відповідно до статті 19 Закону право на додаткову соціальну відпустку має, зокрема, жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, одинока мати — тривалістю 10 календарних днів на рік.
За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.
Кожну підставу, визначену частиною першою цієї статті, слід вважати окремою підставою, а саме: жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років, та одинока мати.
Що стосується надання соціальної додаткової відпустки одиноким матерям, то визначення «одинокої матері» наведено у пункті 9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.92 р. № 9 та пункті 5 частини тринадцятої статті 10 Закону.
Так, згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України одинокою матір’ю слід вважати жінку, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама.
Законодавством не визначено такої категорії, як «інша жінка, яка виховує дитину сама». На нашу думку, до такої категорії жінок доцільно відносити, зокрема, розлучену жінку; жінку, яка виховує дитину без батька, у тому числі і жінку, яка народила дитину, не перебуваючи у шлюбі, і при цьому батько визнав дитину; жінку, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не усиновлена, оскільки батько у дитини є.
Слід зазначити, що згідно зі статтею 260 Сімейного кодексу України мачуха, вітчим, що проживають однією сім’єю з малолітніми, неповнолітніми пасинком, падчеркою, мають право брати участь у їхньому вихованні.
Тобто зазначеною нормою передбачено право, а не обов’язок брати участь у вихованні дитини.
Таким чином, вдова, яка вийшла заміж, але її чоловік не усиновив дитину, має право на соціальну додаткову відпустку за підставою «одинока мати».
Враховуючи вищезазначене, із змісту звернення вбачається, що жінка має право на соціальну додаткову відпустку тривалістю 17 календарних днів за двома підставами: «жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років» та «одинока мати».
2. Чи має право жінка, що усиновила дитину, якій 01.01.2019 р. виповнилося 18 років, на соціальну відпустку за 2019 рік?
Положенням статті 19 Закону передбачено, зокрема, що жінці, яка усиновила дитину, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів.
Крім цього, те, що право на відпустку жінки, що усиновила дитину, залежить від віку дитини, Законом не встановлено, тому слід керуватися загальними нормами.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про охорону дитинства» та статті 2 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» дитина — це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно з законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.
Додаткова соціальна відпустка надається у будь-який час протягом календарного року, незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини — до чи після.
Отже, у випадку, зазначеному у зверненні, жінка має право на соціальну відпустку за 2019 рік повної тривалості — 10 календарних днів, незалежно від відпрацьованого часу у цьому році.
3. Одинока мати (батько дітей позбавлений батьківських прав) виховує двох дітей віком до 15 років. Яка тривалість її відпустки «на дітей»?
Відповідь на зазначене питання надано у першому пункті листа.
4. Чи може батько трьох дітей віком до 15 років отримати відпустку «на дітей» за умов, що його дружина не працює?
Положенням статті 19 Закону передбачено, що жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи A I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи A I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи A I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів.
Отже, такою відпусткою може скористатися лише батько, який працює і виховує дитину без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі). На нашу думку, до цієї категорії належать: чоловік, який не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини записаний як її батько; вдівець чи розлучений чоловік, який виховує дитину без матері.
У випадку, зазначеному у зверненні, чоловік не підпадає під визначення одинокого батька, оскільки виховує дітей у шлюбі разом з їх матір’ю. Відповідно цей батько не має права на додаткову соціальну відпустку.
5. Чи має право на відпустку «на дітей» одинока жінка, що виховує 17-річну дочку, яка народила дитину?
Те, що право на додаткову соціальну відпустку на підставі «одинока мати» залежить від віку дитини, Законом не встановлено, тому слід керуватися загальними нормами.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про охорону дитинства» та статтею 2 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» дитина — це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно з законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.
Відповідно до статті 35 Цивільного кодексу України повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір’ю або батьком дитини.
Надання повної цивільної дієздатності провадиться за рішенням органу опіки та піклування (далі — ООП) за заявою заінтересованої особи за письмовою згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а у разі відсутності такої згоди повна цивільна дієздатність може бути надана за рішенням суду.
Отже, якщо немає рішення ООП або суду, то повна цивільна дієздатність не виникла і право на соціальну відпустку не втрачено.
Одночасно повідомляємо, що листи Міністерства мають інформаційний, роз’яснювальний та рекомендаційний характер.
Заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України – Ю. Свириденко
___________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Відповіді Мінекономіки на перші чотири із вищенаведених запитань такі ж самі, які свого часу надавало Мінсоцполітики у листах від 05.08.2016 р. № 438/13/116-16 (див. ВПЗ № 10/2016, с. 111), від 25.02.2015 р. № 76/13/116-15 (див. ВПЗ № 11/2017, с. 103), від 05.08.2016 р. № 435/13/116-16 (див. ВПЗ № 5/2017, с. 119) та інших, а докладно про різні аспекти надання додаткової відпустки на дітей йдеться у статті «Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей» — див. ВПЗ № 5/2020, с. 36.
Що стосується відповіді Мінекономіки на запитання «5. Чи має право на відпустку «на дітей» одинока жінка, що виховує 17-річну дочку, яка народила дитину?», то вона відрізняється від відповіді на це запитання Мінсоцполітики, наданої у листі від 05.08.2016 р. № 435/13/116-16 (див. ВПЗ № 5/2017, с. 119)
На думку Мінекономіки, якщо немає рішення органу опіки та піклування (далі — ООП) або суду, то у неповнолітньої особи, яка народила дитину (записана її матір’ю), повна цивільна дієздатність не настає, і, відповідно, в одинокої жінки — матері такої неповнолітньої особи право на «дитячу» соціальну відпустку не втрачається.
На думку Мінсоцполітики, одинока мати, дочка якої віком до 18 років народила дитину, не має права на «дитячу» соціальну відпустку за підставою «одинока мати», оскільки її дочка, для догляду за якою вона отримувала цю відпустку за підставою «одинока мати», набула повної цивільної дієздатності у зв’язку з народженням нею дитини.
Чому різняться позиції Мінекономіки і Мінсоцполітики? Справа в тому, що в частині 1 статті 35 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) зазначено, що «повна цивільна дієздатність може бути надана … неповнолітній особі, яка записана матір’ю або батьком дитини». Тобто фраза «може бути надана» не означає, що повна цивільна дієздатність автоматично (обов’язково) надається неповнолітній особі, яка записана матір’ю або батьком дитини. Умови, за яких неповнолітній особі надається повна цивільна дієздатність, зазначені в частині 2 статті 35 ЦКУ: надання повної цивільної дієздатності провадиться за рішенням ООП за заявою заінтересованої особи за письмовою згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а у разі відсутності такої згоди — за рішенням суду.
Таким чином, Мінекономіки (на відміну від Мінсоцполітики) цілком справедливо пов’язує зміст частин 1 і 2 статті 35 ЦКУ, тому наявності лише запису в свідоцтві про народження дитини даних матері або батька недостатньо для того, щоб такі мати або батько, які є неповнолітніми, набули повної цивільної дієздатності. Для цього неповнолітні мати або батько повинні отримати відповідне рішення ООП або рішення суду.
Це узгоджується з пунктом 2 глави 4 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. № 296/5 (далі — Порядок № 296/5), відповідно до якого у разі перевірки цивільної дієздатності фізичної особи, яка не досягла 18 років і є матір’ю або батьком дитини, нотаріус витребовує свідоцтво про народження дитини, в якому неповнолітня особа записана матір’ю або батьком, та рішення ООП про надання такій особі повної цивільної дієздатності, а у разі відсутності такого рішення нотаріус витребовує відповідне рішення суду.
Тому ми погоджуємося з позицією саме Мінекономіки, але є ще один нюанс, який впливає на право одинокої матері на «дитячу» соціальну відпустку, якщо її неповнолітня дочка народила дитину.
Так, згідно з частиною 2 статті 34 ЦКУ у разі реєстрації шлюбу фізичної особи, яка не досягла повноліття, вона набуває повної цивільної дієздатності з моменту реєстрації шлюбу.
Отже, якщо одинока жінка виховує 17-річну дочку, яка народила дитину і вийшла заміж, то така 17-річна дочка з моменту реєстрації шлюбу, що зазначається у свідоцтві про шлюб, автоматично (тобто без рішення ООП або суду) набуває повної цивільної дієздатності (стає повнолітньою і втрачає статус дитини), а її мати втрачає право на «дитячу» соціальну відпустку за підставою «одинока мати».
Це узгоджується з пунктом 2 глави 4 розділу І Порядку № 296/5, відповідно до якого для визнання фізичної особи, яка не досягла 18 років, такою, що має повну цивільну дієздатність у зв’язку з укладенням такою особою шлюбу, нотаріус витребовує тільки свідоцтво про шлюб щодо факту реєстрації шлюбу особи, яка не досягла повноліття.
Мінсоцполітики у листі від 25.02.2015 р. № 76/13/116-15 (див. ВПЗ № 11/2017, с. 103) зробило такий висновок: «одинока мати, яка виховує дочку віком 17 років, втрачає право на таку відпустку в році реєстрації дочкою шлюбу або наявності відповідного рішення про надання їй повної цивільної дієздатності».
На нашу думку, одинока жінка, яка виховує 17-річну дочку, втрачає право на «дитячу» соціальну відпустку не в році реєстрації дочкою шлюбу, а з дати реєстрації дочкою шлюбу чи з дати прийняття рішення ООП або суду про надання дочці повної цивільної дієздатності, оскільки саме з зазначених дат її дочка втрачає статус дитини і вже немає підстав для надання жінці (матері повнолітньої дочки) «дитячої» соціальної відпустки за підставою «одинока мати».