Разъяснение Восточного межрегионального управления Гоструда «О расторжении срочного трудового договора по инициативе работника» от 18.08.2023Роз’яснення Східного міжрегіонального управління Держпраці «Про розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника» від 18.08.2023
ВОСТОЧНОЕ МЕЖРЕГИОНАЛЬНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ГОСУДАРСТВЕННОЙ СЛУЖБЫ УКРАИНЫ ПО ВОПРОСАМ ТРУДА
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 18.08.2023
О расторжении срочного трудового договора по инициативе работника
Согласно части первой статьи 38 Кодекса законов о труде Украины (далее — КЗоТ) работник имеет право расторгнуть трудовой договор, заключенный на неопределенный срок, предупредив об этом работодателя письменно за две недели. В случае когда заявление работника об увольнении с работы по собственному желанию обусловлено невозможностью продолжать работу (переезд на новое место жительства; перевод мужа или жены на работу в другую местность; поступление в заведение образования; невозможность проживания в данной местности, подтвержденная медицинским заключением; беременность; уход за ребенком до достижения им 14-летнего возраста или ребенком с инвалидностью; уход за больным членом семьи в соответствии с медицинским заключением или лицом с инвалидностью I группы; выход на пенсию; принятие на работу по конкурсу, а также по другим уважительным причинам), работодатель должен расторгнуть трудовой договор в срок, о котором просит работник.
Работник не может просто по собственной инициативе, предупредив работодателя за две недели, расторгнуть срочный трудовой договор. Статьей 38 КЗоТ такая возможность расторжения трудового договора предусмотрена, но в случае, когда договор заключен на неопределенный срок.
Срочный трудовой договор с работником может быть прекращен досрочно при наличии оснований, предусмотренных законодательством, а именно:
1. По требованию работника.
В соответствии со статьей 39 КЗоТ срочный трудовой договор (пункты 2 и 3 статьи 23 КЗоТ) подлежит расторжению досрочно по требованию работника в случае его болезни или инвалидности, препятствующих выполнению работы по договору, нарушения работодателем законодательства о труде, коллективного или трудового договора и в случаях, предусмотренных частью первой статьи 38 КЗоТ.
2. В связи с ведением боевых действий.
Статьей 4 Закона Украины «Об организации трудовых отношений в условиях военного положения» предусмотрено, что в связи с ведением боевых действий в районах, в которых расположено предприятие, учреждение, организация, и существованием угрозы для жизни и здоровья работника он может разорвать трудовой договор по собственной инициативе в срок, указанный в его заявлении (кроме случаев принудительного привлечения к общественно полезным работам в условиях военного положения, привлечения к выполнению работ на объектах критической инфраструктуры).
3. По соглашению сторон трудового контракта.
Стороны трудового договора (работник и работодатель) могут прийти к взаимному согласию о досрочном прекращении действия заключенного трудового договора. Инициатором прекращения трудовых отношений по соглашению сторон (п. 1 ст. 36 КЗоТ) может быть как работник, так и работодатель. Для увольнения по соглашению сторон должно быть достигнуто согласие обеих сторон трудового договора.
СХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 18.08.2023
Про розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника
Згідно з частиною першою статті 38 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це роботодавця письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до закладу освіти; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею 14-річного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Працівник не може просто з власної ініціативи, попередивши роботодавця за два тижні, розірвати строковий трудовий договір. Статтею 38 КЗпП така можливість розірвання трудового договору передбачена, але у випадку, коли договір укладений на невизначений строк.
Строковий трудовий договір з працівником може бути припинений достроково за наявності підстав, передбачених законодавством, а саме:
1. На вимогу працівника.
Відповідно до статті 39 КЗпП строковий трудовий договір (пункти 2 і 3 статті 23 КЗпП) підлягає розірванню достроково на вимогу працівника в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором, порушення роботодавцем законодавства про працю, колективного або трудового договору та у випадках, передбачених частиною першою статті 38 КЗпП.
2. У зв’язку з веденням бойових дій.
Статтею 4 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачено, що у зв’язку з веденням бойових дій у районах, в яких розташоване підприємство, установа, організація, та існування загрози для життя і здоров’я працівника він може розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у його заяві (крім випадків примусового залучення до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, залучення до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури).
3. За згодою сторін трудового договору.
Сторони трудового договору (працівник і роботодавець) можуть дійти взаємної згоди про дострокове припинення дії укладеного трудового договору. Ініціатором припинення трудових відносин за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) може бути як працівник, так і роботодавець. Для звільнення за угодою сторін має бути досягнута згода обох сторін трудового договору.