Оплата роботи у відрядженні, яка виконується працівником у свій вихідний день та надурочно, що підтверджено табелем приймаючої сторони
Працівники підприємства (зварники) на підставі замовлень інших підприємств відряджаються до них для ліквідації аварій та виконання інших робіт, де іноді працюють у вихідні дні та надурочно (по 10–12 годин в день), що зазначається в табелі обліку робочого часу приймаючої сторони. За основним місцем роботи у них 5-денний робочий тиждень і 8-годинний робочий день, а оплата здійснюється за місячними окладами. Як оплачувати роботу цих працівників у відрядженні, що виконується у вихідні дні та понад 8 годин у робочі дні?
Загальний порядок оплати днів відрядження встановлено частиною четвертою статті 121 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), згідно з якою працівникам, які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку.
Для виконання вищенаведеної норми середньоденний заробіток потрібно порівняти із денним заробітком працівника в місяці відрядження. Якщо денний заробіток вищий середньоденного заробітку, працівнику виплачується за час відрядження звичайна заробітна плата — денний заробіток за кожний робочий день, що припадає на період відрядження. Якщо вищий середньоденний заробіток, працівнику за час відрядження виплачується середня заробітна плата — середньоденний заробіток за кожний робочий день, що припадає на період відрядження.
Що стосується оплати роботи у відрядженні, яка виконується у вихідний день або надурочно, то слід враховувати таке.
Відповідно до статті 72 КЗпП робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі. Оплата за роботу у вихідний день обчислюється за правилами статті 107 КЗпП.
Згідно зі статтею 107 КЗпП робота у вихідний, святковий і неробочий день оплачується у подвійному розмірі:
1) відрядникам — за подвійними відрядними розцінками;
2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, — у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
3) працівникам, які одержують місячний оклад, — у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у вихідний, святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.
Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у вихідний, святковий і неробочий день.
Отже, якщо працівника спеціально відряджено для роботи у вихідний день, про що зазначено в наказі про відрядження, і як компенсацію за роботу у вихідний день працівник обрав оплату в подвійному розмірі, то за кожну відпрацьовану годину у вихідний день у відрядженні працівнику, якому встановлено місячний оклад, нараховується оплата в розмірі подвійної годинної ставки. Кількість відпрацьованих годин у вихідний день визначається на підставі виписки з табеля обліку використання робочого часу приймаючого підприємства, засвідченої печаткою та підписом його керівника.
Що стосується надурочної роботи, то відповідно до статті 106 КЗпП кожна година роботи в надурочний час оплачується:
– за погодинною системою оплати праці — в подвійному розмірі годинної ставки;
– за відрядною системою оплати праці — виплачується доплата у розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, — за всі відпрацьовані надурочні години.
Якщо працівнику встановлено 8-годинний робочий день, то як за основним місцем роботи, так і за місцем роботи у відрядженні години, відпрацьовані понад 8 годин в день, вважаються надурочними.
Таким чином, якщо працівник, якому встановлено місячний оклад, залучався до надурочної роботи у відрядженні, то за кожну надурочно відпрацьовану годину йому нараховується оплата у розмірі подвійної годинної ставки. Кількість надурочно відпрацьованих годин визначається на підставі виписки з табеля приймаючого підприємства, засвідченої печаткою та підписом його керівника.
Для визначення годинної ставки в місяці відрядження необхідно оклад працівника розділити на норму робочого часу в годинах, встановлену йому в цьому місяці за місцем постійної роботи (згідно з графіком роботи працівника). Тобто для обчислення в будь-якому місяці годинної ставки працівника використовується не кількість фактично відпрацьованих годин у цьому місяці, а встановлена графіком роботи працівника кількість робочих годин на цей місяць.
ПРИКЛАД
Нарахування заробітної плати за час відрядження,
в якому працівником виконувалась робота надурочно та у вихідні дні
На підприємстві, що працює з 5-денним робочим тижнем з вихідними днями в суботу і неділю та 8-годинним робочим днем, працівника направлено у відрядження з 17 по 23 лютого 2020 року (понеділок – неділя: 5 робочих днів і 2 вихідні дні). Наказом про відрядження передбачено виконання працівником роботи надурочно та у вихідні дні. Оклад працівника — 7000 грн. В розрахунковому періоді (грудень 2019 року – січень 2020 року) він відпрацював 43 робочі дні і отримав заробітну плату в сумі 14 000 грн. Норма робочого часу в лютому 2020 року — 20 робочих днів або 160 робочих годин.
За місцем відрядження працівник відпрацював:
– 17 і 18 лютого (понеділок і вівторок) — по 8 годин;
– 19, 20 і 21 лютого (середа – п’ятниця) по 10 годин, тобто загалом надурочно відпрацював 6 годин (3 р. д. х 2 надур. г.);
– 22 лютого (субота) — 8 годин і 23 лютого (неділя) — 4 години, тобто загалом у вихідні дні відпрацював 12 годин (8 + 4).
Всі відпрацьовані години у відрядженні підтверджено випискою з табеля обліку використання робочого часу приймаючого підприємства, засвідченою печаткою та підписом його керівника.
Для оплати днів відрядження потрібно порівняти денний заробіток працівника в місяці відрядження (лютому) із середньоденним заробітком працівника в розрахунковому періоді (грудень 2019 року – січень 2020 року).
Середньоденний заробіток працівника в розрахунковому періоді:
14 000 грн : 43 відпрац. д. = 325,58 грн.
Денний заробіток працівника в місяці відрядження (лютому):
7000 грн. : 20 р. д. = 350 грн.
Денний заробіток працівника в лютому вищий середньоденного заробітку (350 грн. > 325,58 грн.), тому за 5 робочих днів відрядження (з 17 по 21 лютого: понеділок – п’ятниця) працівнику виплачується звичайна заробітна плата в сумі:
350 грн. х 5 р. д. відр. = 1750 грн.
Годинна ставка працівника в місяці відрядження (лютому):
7000 грн. : 160 р. г. = 43,75 грн.
Оплата 6 годин, відпрацьованих надурочно у відрядженні, що здійснюється в розмірі подвійної годинної ставки:
43,75 грн. х 2 х 6 надур. г. відр. = 525 грн.
Оплата 12 годин, відпрацьованих у вихідні дні у відрядженні, що здійснюється в розмірі подвійної годинної ставки:
43,75 грн. х 2 х 12 вих. г. відр. = 1050 грн.
Загальна оплата за весь час відрядження з 17 по 23 лютого:
1750 грн. (зарплата за дні відрядження з 17 по 21 лютого) + 525 грн. (оплата надурочної роботи у відрядженні) + 1050 грн. (оплата роботи у вихідні дні у відрядженні) = 3325 грн.