Нарахування заробітної плати працівникам, які працювали в нічну зміну з 24 на 25 жовтня, коли відбувався перехід на «зимовий» час
Працівники виробничого підрозділу підприємства працюють позмінно з підсумованим обліком робочого часу (обліковий період — квартал). Працівники зміни, яка тривала з 22.00 до 6.00 в ніч з 24 на 25 жовтня 2020 року, коли відбувався перехід з «літнього» на «зимовий» час, працювали на 1 годину більше (замість 8 годин працювали 9 годин). Чи потрібно їм збільшувати місячну заробітну плату за перепрацьовану 1 годину в таку зміну? Якщо так, то яким чином вона розраховується?
На підставі норм постанови Кабінету Мiністрів України «Пpо порядок обчислення часу нa території України» вiд 13.05.96 р. № 509 щороку в останню неділю березня в 3.00 стрілки годинників переводяться на 1 годину вперед (запроваджується «літній» час), а в останню неділю жовтня в 4.00 стрілки годинників переводяться на 1 годину назад (скасовується «літній» час). Навесні це необхідно робити для того, щоб наблизити адміністративний час до сонячного.
У 2020 році перехід на «літній» час відбувся 29 березня, а перехід на «зимовий» час — 25 жовтня.
Якщо на безперервно діючих підприємствах запроваджено режим роботи по змінах, то час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) передбачається правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності (ст. 57 Кодексу законів про працю України; далі — КЗпП).
У разі застосування підсумованого обліку робочого часу тривалість робочого дня (зміни) і графіки змінності мають бути побудовані так, щоб робочий час, який зобов’язані відпрацювати працівники за встановлений у колективному договорі обліковий період, відповідав установленій законодавством нормі робочих годин, що припадають на цей період.
Щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, встановлена графіком змінності, може коливатися протягом облікового періоду, але загальна кількість годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді.
Переробіток норми робочого часу, що виникає в окремі дні при підсумованому обліку, може компенсуватися додатковими днями відпочинку або зменшенням тривалості роботи в інші дні облікового періоду.
Наприкінці кожного місяця провадиться нарахування працівникам належної їм заробітної плати згідно з чинними умовами оплати праці (основна заробітна плата, доплати, надбавки тощо), а в кінці облікового періоду провадиться оплата за всі години надурочної роботи (за їх наявності), при цьому у разі невиконання норми робочого часу в обліковому періоді (наприклад, працівник перебував у відпустці, на лікарняному, прогуляв тощо) заробітна плата виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
Для визначення надурочних годин за обліковий період потрібно від фактично відпрацьованого працівником часу відняти нормальну тривалість робочого часу, яку повинен відпрацювати працівник (згідно з нормою годин за цей обліковий період).
При підрахунку нормальної кількості робочих годин облікового періоду виключаються дні, які за графіком або розпорядком роботи припадають на час, упродовж якого працівник відповідно до законодавства був звільнений від виконання трудових обов’язків у зв’язку з відпусткою, виконанням державних або громадських обов’язків, тимчасовою непрацездатністю тощо (п. 12 Методичних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.04.2006 р. № 138).1
1 Докладно про запровадження та ведення на підприємстві підсумованого обліку робочого часу йдеться у статті «Позмінна робота з підсумованим обліком робочого часу: трудові гарантії та оплата праці» журналу «Все про працю і зарплату» № 2/2019, стор. 6. (Ред.)
Звертаємо увагу, що оскільки перехід на «зимовий» час відбувається щороку в останню неділю жовтня вночі, підприємствам потрібно враховувати це при встановленні норми робочого часу в жовтні працівникам, які працюють в нічний час.
Якщо працівники, які отримують оклад (місячну тарифну ставку), в жовтні в ніч, коли відбувався перехід з «літнього» на «зимовий» час, відпрацювали в робочу зміну на 1 годину більше, ніж передбачено графіком роботи на цей місяць, а в інші робочі дні (зміни) облікового періоду їм не надано додаткову 1 годину відпочинку, внаслідок чого така 1 година в обліковому періоді стає надурочною, то вона має бути оплачена згідно зі статтею 106 «Оплата роботи в надурочний час» КЗпП — в подвійному розмірі годинної ставки.
У разі включення додаткової години роботи в ніч, коли відбувається перехід з «літнього» на «зимовий» час, до норми робочого часу в жовтні працівникам, яким встановлено оклад, додаткова оплата за годину роботи, відпрацьовану через переведення стрілок годинника на 1 годину назад, не нараховується.
Годинна ставка для оплати надурочних годин у разі застосування облікового періоду — квартал, півріччя, рік обчислюється шляхом ділення місячного окладу в останньому місяці облікового періоду на середньомісячну кількість робочих годин за обліковий період, яка має розраховуватись з урахуванням норми тривалості робочого часу за обліковий період, установленої з дотриманням вимог статті 50 КЗпП, відповідно до якої нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.
Годинна ставка для оплати надурочної роботи у разі застосування облікового періоду — місяць обчислюється шляхом ділення місячного окладу працівника на норму тривалості робочого часу в такому місяці, затверджену графіком змінності для даного підрозділу (працівника).
Фактична кількість надурочно відпрацьованих працівником годин в обліковому періоді в табелі обліку використання робочого часу типової форми № П-5, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 05.12.2008 р. № 489, відображається в останньому місяці облікового періоду за кодом «НУ» або «05».
Якщо додаткову годину роботи в ніч з 24 на 25 жовтня, коли відбувався перехід з «літнього» на «зимовий» час, було включено до норми робочого часу працівника у жовтні, така додаткова година роботи у табелі обліку робочого часу відображається як звичайна відпрацьована робоча година, передбачена графіком роботи, за кодом «Р» або «01».
Працівникам, яким встановлена погодинна оплата праці, додатково відпрацьована 1 година вночі, коли відбувався перехід з «літнього» на «зимовий» час, оплачується в розмірі годинної ставки.
Якщо працівник залучається до роботи вночі (з 22.00 до 6.00), то така робота згідно зі статтею 108 КЗпП оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (територіальною) угодами та колективним договором, але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час (в т. ч. за кожну годину роботи вночі, коли відбувається перехід з «літнього» на «зимовий» час). Доплата за роботу вночі нараховується у місяці, в якому така робота виконувалася.
Працівникам, яким встановлено оклад (місячну тарифну ставку), години нічної роботи (в т. ч. додатково відпрацьована 1 година вночі, коли відбувався перехід з «літнього» на «зимовий» час) оплачуються в розмірі годинної ставки, яка обчислюється шляхом ділення місячного окладу працівника на норму тривалості робочого часу у відповідному місяці (в якому виконувалась робота в нічний час), затверджену графіком змінності або правилами внутрішнього трудового розпорядку для даного підрозділу (працівника).
Працівникам, яким встановлена погодинна оплата праці, години нічної роботи (в т. ч. додатково відпрацьована 1 година вночі, коли відбувався перехід з «літнього» на «зимовий» час), оплачуються в розмірі годинної ставки.
Фактична кількість відпрацьованих працівником нічних годин (в т. ч. додатково відпрацьована 1 година вночі, коли відбувався перехід з «літнього» на «зимовий» час) відображається у табелі обліку робочого часу за кодом «РН» або «04».
ПРИКЛАД
Нарахування заробітної плати працівнику, який працював у нічну зміну,
коли відбувався перехід на «зимовий» час
Працівнику, оклад якого 8000 грн., встановлено підсумований облік робочого часу з обліковим періодом — квартал. На підприємстві норма робочого часу за обліковий період розраховується виходячи з 40-годинного робочого тижня (з урахуванням скорочення робочого часу напередодні святкових і неробочих днів на 1 годину), яка у ІV кварталі 2020 року становить 509 робочих годин (далі — р. г.), в тому числі у жовтні — 167 р. г., листопаді — 168 р. г., грудні — 174 р. г.
За графіком роботи працівника тривалість робочого часу в обліковому періоді — ІV кварталі 2020 року становить 509 робочих годин, в тому числі у жовтні — 175 р. г. (включаючи додаткову 1 робочу годину вночі, коли відбувається перехід з «літнього» на «зимовий» час), листопаді — 160 р. г., грудні — 174 р. г.
Фактично працівник в обліковому періоді (ІV кварталі 2020 року) відпрацював 514 робочих годин, в тому числі у жовтні — 175 р. г. (він працював в ніч з 24 на 25 жовтня), листопаді — 162 р. г. (на 2 години більше), грудні — 177 р. г. (на 3 години більше).
Отже, працівник в обліковому періоді має 5 надурочно відпрацьованих годин (514 відпрац. г. – 509 р. г.), які мають бути оплачені в подвійному розмірі.
Середньомісячна кількість робочих годин за обліковий період (квартал):
509 р. г. : 3 міс. = 169,67 р. г.
Годинна ставка для визначення суми оплати надурочних годин в обліковому періоді:
8000 грн. : 169,67 р. г. = 47,15 грн.
Сума оплати надурочних годин в обліковому періоді (нараховується в кінці облікового періоду разом із заробітною платою за грудень):
5 надур. г. х 47,15 грн. х 2 = 471,50 грн.
У жовтні працівник відпрацював 65 нічних годин (далі — ніч. г.), в т. ч. додаткову 1 годину в ніч з 24 на 25 жовтня.
Відповідно до колективного договору доплата за роботу в нічний час становить 35% годинної ставки за кожну годину роботи в нічний час.
Годинна ставка для оплати нічної роботи в жовтні (норма робочого часу працівника на цей місяць включає 1 робочу годину, що має бути відпрацьована через переведення часу на 1 годину назад в ніч з 24 на 25 жовтня):
8000 грн. : 175 р. г. = 45,71 грн.
Доплата за роботу вночі у жовтні:
65 ніч. г. х 45,71 грн. х 35% = 1039,90 грн.
Заробітна плата працівника за жовтень:
8000 грн. (оклад) + 1039,90 грн. (доплата за роботу вночі) = 9039,90 грн.