Лист Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України «Щодо поділу щорічної відпустки на частини» від 09.07.2020 № 3512-06/42771-09
МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ, ТОРГІВЛІ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 09.07.2020 № 3512-06/42771-09
Щодо поділу щорічної відпустки на частини
(Витяг)
Міністерство <…> розглянуло Ваш запит <…>, і в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про відпустки» щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів. При цьому ця частина відпустки не обов’язково повинна бути першою, другою чи іншою її частиною.
Водночас зазначеною нормою статті передбачена можливість поділу щорічної відпустки на частини, а не обов’язок роботодавця поділити її на частини, як того бажає працівник.
Слід зазначити, що законодавством не передбачена заборона сумарного використання частини щорічної основної відпустки та частини щорічної додаткової відпустки.
Оскільки остаточне рішення щодо надання працівникові відпустки приймає роботодавець, з метою недопущення втрат робочого часу, беручи до уваги виробничі обставини, він може погодитися, а може й не погодитися поділити відпустку так, як того бажає працівник. Також може запропонувати свої умови поділу щорічної відпустки або не ділити її взагалі.
Одночасно повідомляємо, що листи Міністерства мають інформаційний, роз’яснювальний та рекомендаційний характер.
<…>
Заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України – Юлія СВИРИДЕНКО
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: З вищенаведеного листа випливає, що якщо працівник за відпрацьований робочий рік має право на щорічну основну відпустку та щорічну додаткову відпустку, то основна безперервна частина щорічної відпустки сумарно за такий відпрацьований робочий рік має становити не менше 14 календарних днів, тобто до цих 14 календарних днів безперервної щорічної відпустки може входити частина щорічної основної відпустки та частина щорічної додаткової відпустки. Це випливає з норми частини першої статті 12 Закону України «Про відпустки», де йдеться про безперервну частину тривалістю не менше 14 календарних днів не щорічної основної відпустки, а щорічної відпустки (тобто щорічної як основної, так і додаткової відпустки).
Наприклад, якщо за відпрацьований робочий рік працівник має право на щорічну основну відпустку тривалістю 24 календарних дні та на щорічну додаткову відпустку тривалістю 7 календарних днів, то основна безперервна частина щорічної відпустки тривалістю 14 календарних днів за такий відпрацьований робочий рік може включати 7 календарних днів щорічної основної відпустки та 7 календарних днів щорічної додаткової відпустки (7 к. д + 7 к. д = 14 к. д.). Інша частина щорічної основної відпустки — 17 календарних днів (24 к. д. – 7 к. д.) за цей відпрацьований робочий рік з дозволу роботодавця може буде поділена на декілька частин будь-якої тривалості, наприклад, на дві частини тривалістю 10 к. д. та 7 к. д. або на три частини тривалістю 5 к. д., 5 к. д. та 7 к. д. або на чотири частини тривалістю 5 к. д., 5 к. д., 4 к. д. та 3 к. д.