Относительно включения рабочих дней командировки, оплаченных по среднему заработку, в количество отработанных рабочих дней в месяце командировки с целью учета премий при исчислении средней заработной платыЩодо включення робочих днів відрядження, оплачених за середнім заробітком, до кількості відпрацьованих робочих днів в місяці відрядження з метою врахування премій при обчисленні середньої заробітної плати
Включаются ли рабочие дни командировки, оплаченные по среднему заработку, в количество отработанных рабочих дней в месяце командировки с целью учета премий при исчислении средней заработной платы согласно механизму, приведенному в абзаце третьем пункта 3 Порядка № 100?Чи потрібно включати робочі дні відрядження, оплачені за середнім заробітком, до кількості відпрацьованих робочих днів в місяці відрядження з метою врахування премій при обчисленні середньої заробітної плати за механізмом, наведеним в абзаці третьому пункту 3 Порядку № 100?
Согласно абзацу третьему пункта 3 Порядка исчисления средней заработной платы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Украины от 08.02.95 № 100 (далее — Порядок № 100), премии (в том числе за месяц) и другие поощрительные выплаты по итогам работы за определенный период при исчислении средней заработной платы учитываются в заработок периода, который соответствует количеству месяцев, за которые они начислены, начиная с месяца, в котором они начислены. Для этого к заработку соответствующих месяцев расчетного периода прибавляется часть, которая определяется делением суммы премии или другой поощрительной выплаты по итогам работы за определенный период на количество отработанных рабочих дней периода, за который они начислены, и умножением на количество отработанных рабочих дней соответствующего месяца, приходящегося на расчетный период.
Если за период (рабочие дни) командировки работнику был начислен средний заработок в соответствии с частью четвертой статьи 121 Кодекса законов о труде Украины, то при определении количества отработанных рабочих дней в месяце командировки в случае применения механизма учета премий, приведенного в абзаце третьем пункта 3 Порядка № 100, во время исчисления средней заработной платы согласно Порядку № 100 необходимо учитывать следующее.
В соответствии с абзацем четвертым пункта 3 Порядка № 100 при исчислении средней заработной платы для оплаты за время отпусков или компенсации за неиспользованные отпуска (далее вместе — отпускные) в фактический заработок включаются выплаты за время, в течение которого работнику сохраняется средний заработок (за время предыдущего ежегодного отпуска, выполнения государственных и общественных обязанностей, служебной командировки, вынужденного прогула и т. п.) и пособие в связи с временной нетрудоспособностью.
Следовательно, если работнику за период (рабочие дни) командировки начислен средний заработок, то последний учитывается при исчислении средней заработной платы для начисления отпускных, при этом период командировки не исключается из расчетного периода, а рабочие дни командировки считаются отработанными днями и включаются в количество отработанных рабочих дней в месяце командировки с целью учета премий и других поощрительных выплат согласно механизму, приведенному в абзаце третьем пункта 3 Порядка № 100.
Например, если работник находился в командировке с 06 по 24 декабря 2021 года (на период командировки пришлось 15 рабочих дней; далее — р. д.), которая оплачена по среднему заработку, а в октябре ему выплачена премия за ІІІ квартал (июль, август, сентябрь) в сумме 5000 грн., при этом он отработал в ІІІ квартале все 65 р. д., предусмотренных графиком работы, а также отработал в октябре — 20 р. д., в ноябре — 22 р. д., в декабре — 22 р. д., включая 7 р. д. по основному месту работы и 15 р. д. в командировке, то с целью начисления отпускных за ежегодный отпуск, предоставляемый работнику в январе 2022 года, части премии за ІІІ квартал относятся к месяцам следующим образом:
– к октябрю: 5000 грн. : 65 отраб. д. х 20 отраб. д. = 1538,46 грн.;
– к ноябрю: 5000 грн. : 65 отраб. д. х 22 отраб. д. = 1692,31 грн.;
– к декабрю: 5000 грн. : 65 отраб. д. х 22 отраб. д.=1692,31 грн.
Поскольку при исчислении средней заработной платы для начисления отпускных все три вышеуказанных месяца включаются в расчетный период (последние 12 календарных месяцев: январь – декабрь 2021 года), то в расчет включается часть премии за ІІІ квартал в общей сумме 4923,08 грн. (1538,46 + 1692,31 + 1692,31).
Совершенно иной подход применяется при начислении «среднезарплатных» выплат, исчисляемых за последние 2 календарных месяца работы (абз. третий п. 2 Порядка № 100).
Так, согласно абзацу второму пункта 4 Порядка № 100 при исчислении средней заработной платы за последние 2 месяца не учитываются выплаты за время, в течение которого сохраняется средний заработок работника (за время выполнения государственных и общественных обязанностей, ежегодного и дополнительного отпуска, командировки, вынужденного прогула и т. п.) и пособие в связи с временной нетрудоспособностью.
Следовательно, если работнику за период (рабочие дни) командировки начислен средний заработок, то последний не учитывается при исчислении средней заработной платы для начисления «среднезарплатных» выплат, которые исчисляются за последние 2 месяца работы. При этом, поскольку период командировки, оплаченный по среднему заработку, исключается из расчетного периода при исчислении средней заработной платы за последние 2 месяца работы, то и сумма премии, приходящаяся на дни такой командировки, не учитывается при определении части премии, относящейся к заработку месяцев расчетного периода.
По условиям вышерассмотренного примера (командировка с 06 по 24 декабря), когда работник в декабре отработал 7 р. д. в обычном режиме (по основному месту работы), а за 15 р. д. командировки ему начислен средний заработок, то с целью начисления в январе 2022 года «среднезарплатной» выплаты, которая исчисляется за последние 2 месяца (например, за время выполнения государственных и общественных обязанностей, командировки, дни освобождения работников-доноров от работы, дни прохождения медицинского осмотра, выходное пособие), части премии за ІІІ квартал относятся к месяцам следующим образом:
– к октябрю: 5000 грн. : 65 отраб. д. х 20 отраб. д. = 1538,46 грн.;
– к ноябрю: 5000 грн. : 65 отраб. д. х 22 отраб. д. = 1692,31 грн.;
– к декабрю: 5000 грн. : 65 отраб. д. х 7 отраб. д.= 538,46 грн.
Поскольку при начислении в январе 2022 года «среднезарплатной» выплаты, исчисляемой за последние 2 месяца, из вышеуказанных трех месяцев в расчетный период включаются только два месяца — ноябрь и декабрь, то учитывается часть премии за ІІІ квартал, относящаяся к этим двум месяцам, в общей сумме 2230,77 грн. (1692,31 + 538,46).
Відповідно до абзацу третього пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100 (далі — Порядок № 100), премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані. Для цього до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додається частина, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період.
Якщо за період (робочі дні) відрядження працівнику був нарахований середній заробіток у відповідності з частиною четвертою статті 121 Кодексу законів про працю України, то при визначенні кількості відпрацьованих робочих днів в місяці відрядження у разі застосування механізму врахування премій, наведеного в абзаці третьому пункту 3 Порядку № 100, під час обчислення середньої заробітної плати за Порядком № 100 слід враховувати таке.
Згідно з абзацом четвертим пункту 3 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати для оплати за час відпусток або компенсації за невикористані відпустки (далі разом — відпускні) до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження, вимушеного прогулу тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
Отже, якщо працівнику за період (робочі дні) відрядження нараховано середній заробіток, то останній враховується при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних, при цьому період відрядження не виключається з розрахункового періоду, а робочі дні відрядження вважаються відпрацьованими днями і включаються до кількості відпрацьованих робочих днів в місяці відрядження з метою врахування премій та інших заохочувальних виплат за механізмом, наведеним в абзаці третьому пункту 3 Порядку № 100.
Наприклад, якщо працівник перебував у відрядженні з 06 по 24 грудня 2021 року (на період відрядження припало 15 робочих днів; далі — р. д.), яке оплачено за середнім заробітком, а в жовтні йому виплачено премію за ІІІ квартал (липень, серпень, вересень) в сумі 5000 грн., при цьому він відпрацював у ІІІ кварталі всі 65 р. д., передбачених графіком роботи, а також відпрацював у жовтні — 20 р. д., у листопаді — 22 р. д, у грудні — 22 р. д., включаючи 7 р. д. за основним місцем роботи та 15 р. д. у відрядженні, то з метою нарахування відпускних за щорічну відпустку, яка надається працівнику в січні 2022 року, частини премії за ІІІ квартал відносяться до місяців наступним чином:
– до жовтня: 5000 грн. : 65 відпрац. д. х 20 відпрац. д. = 1538,46 грн.;
– до листопада: 5000 грн. : 65 відпрац. д. х 22 відпрац. д. = 1692,31 грн.;
– до грудня: 5000 грн. : 65 відпрац. д. х 22 відпрац. д. = 1692,31 грн.
Оскільки при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних всі три вищезазначені місяці включаються до розрахункового періоду (останні 12 календарних місяців: січень – грудень 2021 року), то до розрахунку включається частина премії за ІІІ квартал у загальній сумі 4923,08 грн. (1538,46 + 1692,31 + 1692,31).
Зовсім інший підхід застосовується при нарахуванні «середньозарплатних» виплат, які обчислюються за останні 2 календарні місяці роботи (абз. третій п. 2 Порядку № 100).
Так, відповідно до абзацу другого пункту 4 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження, вимушеного прогулу тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
Отже, якщо працівнику за період (робочі дні) відрядження нараховано середній заробіток, то останній не враховується при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування «середньозарплатних» виплат, які обчислюються за останні 2 місяці роботи. При цьому, оскільки період відрядження, оплачений за середнім заробітком, виключається з розрахункового періоду при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці роботи, то і сума премії, яка припадає на дні такого відрядження, не враховується при визначенні частини премії, що відноситься до заробітку місяців розрахункового періоду.
За умовами вищенаведеного прикладу (відрядження з 06 по 24 грудня 2021 року), коли працівник у грудні відпрацював 7 р. д. у звичайному режимі (за основним місцем роботи), а за 15 р. д. відрядження йому нараховано середній заробіток, то з метою нарахування в січні 2022 року «середньозарплатної» виплати, яка обчислюється за останні 2 місяці (наприклад, за час виконання державних і громадських обов’язків, відрядження, дні звільнення працівників-донорів від роботи, дні проходження медичного огляду, вихідна допомога), частини премії за ІІІ квартал відносяться до місяців наступним чином:
– до жовтня: 5000 грн. : 65 відпрац. д. х 20 відпрац. д. = 1538,46 грн.;
– до листопада: 5000 грн. : 65 відпрац. д. х 22 відпрац. д. = 1692,31 грн.;
– до грудня: 5000 грн. : 65 відпрац. д. х 7 відпрац. д. = 538,46 грн.
Оскільки при нарахуванні в січні 2022 року «середньозарплатної» виплати, яка обчислюється за останні 2 місяці, з вищезазначених трьох місяців до розрахункового періоду включаються лише два місяці — листопад і грудень, то враховується частина премії за ІІІ квартал, яка відноситься до цих двох місяців, у загальній сумі 2230,77 грн. (1692,31 + 538,46).