Разъяснение ГУ ГНС в г. Киеве «Об отражении в Налоговом расчете дохода, выплаченного самозанятым лицам» от 11.04.2023Роз’яснення ГУ ДПС у м. Києві «Щодо відображення в Податковому розрахунку доходу, виплаченого самозайнятим особам» від 11.04.2023
ГЛАВНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ГНС В Г. КИЕВЕ
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 11.04.2023
Об отражении в Налоговом расчете дохода, выплаченного самозанятым лицам
Необходимо ли налоговому агенту в Налоговом расчете отражать выплату дохода в пользу самозанятых лиц (ФЛП и лиц, осуществляющих независимую профессиональную деятельность)?
Главное управление ГНС в г. Киеве сообщает, что лица, которые в соответствии с Налоговым кодексом Украины имеют статус налоговых агентов, обязаны подавать в течение 40 календарных дней, следующих за последним календарным днем отчетного (налогового) квартала, налоговый расчет сумм дохода, начисленного (выплаченного) в пользу плательщиков налогов – физических лиц и сумм удержанного из них налога, а также сумм начисленного единого взноса в контролирующий орган по основному месту учета.
Соответствующая норма предусмотрена пп. «б» п. 176.2 ст. 176 разд. IV и пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 НКУ.
То есть, в случае начисления (выплаты) доходов налоговый агент должен отразить в Налоговом расчете такие выплаченные доходы в пользу всех плательщиков налогов, в том числе выплаченные в пользу самозанятых лиц (физических лиц – предпринимателей и лиц, осуществляющих независимую профессиональную деятельность).
_____________________________________________________________________________
КОММЕНТАРИЙ РЕДАКЦИИ: К вышеизложенному добавим, что на основании подпункта 165.1.36 НКУ в налогооблагаемый доход плательщика налога не включается доход физического лица – предпринимателя, с которого уплачивается единый налог согласно упрощенной системе налогообложения в соответствии с НКУ.
Согласно пункту 177.8 статьи 177 НКУ при начислении (выплате) физическому лицу – предпринимателю дохода от осуществления им предпринимательской деятельности, субъект хозяйствования и/или самозанятое лицо, которые начисляют (выплачивают) такой доход, не удерживают налог на доходы физических лиц (и военный сбор; — Ред.) у источника выплаты, если физическим лицом – предпринимателем, получающим такой доход, предоставлена копия документа, подтверждающего его государственную регистрацию в соответствии с законом как субъекта предпринимательской деятельности.
В соответствии с пунктом 178.5 статьи 178 НКУ при выплате субъектами хозяйствования – налоговыми агентами, физическим лицам, осуществляющим независимую профессиональную деятельность, доходов, непосредственно связанных с такой деятельностью, НДФЛ (военный сбор) у источника выплаты не удерживается в случае предоставления таким физическим лицом копии справки о взятии его на налоговый учет как физического лица, осуществляющего независимую профессиональную деятельность.
Вышеуказанный не облагаемый налогом доход, выплаченный самозанятому лицу (пп. 165.1.36, статьи 177 и 178 НКУ), в приложении 4ДФ Налогового расчета отражается с признаком дохода 157.
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У М. КИЄВІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 11.04.2023
Щодо відображення в Податковому розрахунку доходу,
виплаченого самозайнятим особам
Чи потрібно податковому агенту в Податковому розрахунку відображати виплату доходу на користь самозайнятих осіб (ФОП та осіб, що проводять незалежну професійну діяльність)?
Головне управління ДПС у м. Києві повідомляє, що особи, які відповідно до Податкового кодексу України мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску до контролюючого органу за основним місцем обліку.
Відповідна норма передбачена пп. «б» п. 176.2 ст. 176 розд. IV та пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПКУ.
Тобто, у разі нарахування (виплати) доходів податковий агент повинен відобразити в Податковому розрахунку такі виплачені доходи на користь всіх платників податків, в тому числі виплачені на користь самозайнятих осіб (фізичних осіб – підприємців та осіб, що проводять незалежну професійну діяльність).
__________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: До вищенаведеного додамо, що на підставі підпункту 165.1.36 ПКУ до оподатковуваного доходу платника податку не включається дохід фізичної особи – підприємця, з якого сплачується єдиний податок згідно із спрощеною системою оподаткування відповідно до ПКУ.
Згідно з пунктом 177.8 статті 177 ПКУ під час нарахування (виплати) фізичній особі – підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи фізичних осіб (та військовий збір; — Ред.) у джерела виплати, якщо фізичною особою – підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до пункту 178.5 статті 178 ПКУ під час виплати суб’єктами господарювання – податковими агентами, фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, доходів, безпосередньо пов’язаних з такою діяльністю, ПДФО (військовий збір) у джерела виплати не утримується в разі надання такою фізичною особою копії довідки про взяття її на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Вищезазначений неоподатковуваний дохід, виплачений самозайнятій особі (пп. 165.1.36, статті 177 та 178 ПКУ), в додатку 4ДФ Податкового розрахунку відображається за ознакою доходу 157.