Налогообложение и отражение в форме № 1ДФ стоимости лечения работника, оплаченной работодателем путем перечисления денежных средств медицинскому учреждениюОподаткування та відображення у формі № 1ДФ вартості лікування працівника, оплаченої роботодавцем шляхом перерахування коштів медичному закладу
Предприятие по просьбе работника перечислило на счет медицинского учреждения денежные средства за его лечение, связанное с заболеванием COVID-19. Облагается ли НДФЛ и военным сбором доход работника в виде стоимости его лечения, оплаченной работодателем? Необходимо ли такой доход работника отражать в форме № 1ДФ?Підприємство на прохання працівника перерахувало на рахунок медичного закладу кошти за його лікування, пов’язане із захворюванням COVID-19. Чи оподатковується ПДФО та військовим збором дохід працівника у вигляді вартості його лікування, оплаченої роботодавцем? Чи потрібно такий дохід працівника відображати у формі № 1ДФ?
Для целей обложения налогом на доходы физических лиц (далее — НДФЛ) и военным сбором (далее — ВС) перечисленные работодателем непосредственно медицинскому учреждению денежные средства за лечение работника являются благотворительной помощью, особенности налогообложения которой определены пунктом 170.7 Налогового кодекса Украины (далее — НКУ).
В соответствии с подпунктом 170.7.1 пункта 170.7 НКУ не облагается налогом и не включается в общий месячный или годовой налогооблагаемый доход налогоплательщика благотворительная, в том числе гуманитарная, помощь (далее — благотворительная помощь), которая поступает в его пользу в виде денежных средств или имущества (бесплатно выполненной работы, предоставленной услуги) и отвечает требованиям, определенным этим пунктом.
Для целей налогообложения благотворительная помощь делится на целевую и нецелевую.
Целевой является благотворительная помощь, предоставляемая под определенные условия и направления ее расходования, а нецелевой считается помощь, которая предоставляется без установления таких условий или направлений.
Согласно подпункту «а» пп. 170.7.4 НКУ не включается в налогооблагаемый доход целевая благотворительная помощь, предоставляемая резидентами — юридическими или физическими лицами в любой сумме (стоимости) учреждению здравоохранения для компенсации стоимости платных услуг по лечению налогоплательщика или члена его семьи первой степени родства, в том числе для приобретения лекарств (донорских компонентов, протезно-ортопедических изделий, изделий медицинского назначения для индивидуального пользования лиц с инвалидностью) в размерах, которые не перекрываются выплатами из фонда общеобязательного государственного социального медицинского страхования (в настоящее время такой фонд не создан; — Авт.), кроме расходов на косметическое лечение или косметическую хирургию (включая косметическое протезирование, не связанное с медицинскими показаниями), водолечение и гелиотерапию, не связанные с хроническими заболеваниями, лечение и протезирование зубов с использованием драгоценных металлов, гальванопластики и фарфора, аборты (кроме абортов, проводимых по медицинским показаниям, или если беременность стала следствием изнасилования), операции по перемене пола; лечение венерических заболеваний (кроме СПИДа и венерических заболеваний, причиной которых стало неполовое заражение или изнасилование), лечение табачной или алкогольной зависимости; приобретение лекарств, медицинских средств и приспособлений, которые не включены в перечень жизненно необходимых, утвержденный постановлением Кабинета Министров Украины от 25.03.2009 г. № 333 (в редакции постановления Кабинета Министров Украины от 13.12.2017 г. № 1081).
До введения системы общеобязательного государственного социального медицинского страхования нормы подпункта «а» подпункта 170.7.4 НКУ распространяются на общую сумму (стоимость) благотворительной помощи, полученной приобретателем на такие цели (с учетом указанных в этом пункте ограничений).
Перечисление работодателем денежных средств на текущий счет учреждения здравоохранения осуществляется на основании, в частности:
- заявления работника о перечислении денежных средств медицинскому учреждению для его лечения (с указанием медицинского учреждения, его расчетного счета, суммы платежа и т. п.);
- договора с медицинским учреждением о предоставлении необходимого лечения работнику предприятия;
- счета на оплату услуг по лечению работника, предоставленного медицинским учреждением в соответствии с заключенным договором;
- приказа руководителя предприятия о перечислении денежных средств медицинскому учреждению для лечения работника.
Кроме того, во избежание налогообложения НДФЛ и ВС дохода работника в виде стоимости лечения у предприятия должен быть платежный документ, подтверждающий уплату соответствующей суммы медицинскому учреждению, а факт предоставления медицинским учреждением услуг по лечению работника должен быть подтвержден актом предоставленных услуг.
Таким образом, перечисленная работодателем (юридическим или физическим лицом) непосредственно медицинскому учреждению сумма денежных средств (независимо от ее размера) за лечение работника как целевая благотворительная помощь не облагается НДФЛ и ВС при условии надлежащего документального оформления ее предоставления.
В Налоговом расчете ф. № 1ДФ целевая благотворительная помощь, предоставляемая работодателем работнику в виде оплаты стоимости его лечения, перечисленной непосредственно медицинскому учреждению, отражается с признаком дохода «169».
Для цілей оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) та військовим збором (далі — ВЗ) перераховані роботодавцем безпосередньо медичному закладу кошти за лікування працівника є благодійною допомогою, особливості оподаткування якої визначено пунктом 170.7 Податкового кодексу України (далі — ПКУ).
Відповідно до підпункту 170.7.1 пункту 170.7 ПКУ не оподатковується та не включається до загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку благодійна, у тому числі гуманітарна, допомога (далі — благодійна допомога), яка надходить на його користь у вигляді коштів або майна (безоплатно виконаної роботи, наданої послуги) та відповідає вимогам, визначеним цим пунктом.
Для цілей оподаткування благодійна допомога поділяється на цільову та нецільову.
Цільовою є благодійна допомога, що надається під визначені умови та напрями її витрачання, а нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів.
Згідно з підпунктом «а» пп. 170.7.4 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу цільова благодійна допомога, що надається резидентами – юридичними чи фізичними особами у будь-якій сумі (вартості) закладу охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю або дитини, в якої хоча б один із батьків є особою з інвалідністю; дитини-сироти, напівсироти; дитини з багатодітної чи малозабезпеченої родини; дитини, батьки якої позбавлені батьківських прав, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю) у розмірах, що не перекриваються виплатами з фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування, крім витрат на косметичне лікування або косметичну хірургію (включаючи косметичне протезування, не пов’язане з медичними показаннями), водолікування та геліотерапію, не пов’язані з хронічними захворюваннями, лікування та протезування зубів з використанням дорогоцінних металів, гальванопластики та порцеляни, аборти (крім абортів, які проводяться за медичними показаннями, або якщо вагітність стала наслідком зґвалтування), операції з переміни статі; лікування венеричних захворювань (крім СНІДу та венеричних захворювань, причиною яких стало нестатеве зараження або зґвалтування), лікування тютюнової чи алкогольної залежності; придбання ліків, медичних засобів та пристосувань, які не включені до переліку життєво необхідних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 р. № 333 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2017 р. № 1081).
До запровадження системи загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування норми підпункту «а» підпункту 170.7.4 ПКУ поширюються на загальну суму (вартість) благодійної допомоги, отриманої набувачем на такі цілі (з урахуванням зазначених у цьому пункті обмежень).
Перерахування роботодавцем коштів на поточний рахунок закладу охорони здоров’я здійснюється на підставі, зокрема:
- заяви працівника про перерахування коштів медичному закладу для його лікування (із зазначенням медичного закладу, його розрахункового рахунку, суми платежу тощо);
- договору з медичним закладом про надання необхідного лікування працівнику підприємства;
- рахунку на оплату послуг з лікування працівника, наданого медичним закладом відповідно до укладеного договору;
- наказу керівника підприємства про перерахування коштів медичному закладу для лікування працівника.
Крім того, для уникнення оподаткування ПДФО і ВЗ доходу працівника у вигляді вартості лікування у підприємства повинен бути платіжний документ, що підтверджує сплату відповідної суми медичному закладу.
Факт надання медичним закладом послуг з лікування працівника має бути підтверджений актом наданих послуг.
Таким чином, перерахована роботодавцем (юридичною або фізичною особою) безпосередньо медичному закладу сума коштів (незалежно від її розміру) за лікування працівника як цільова благодійна допомога не оподатковується ПДФО і ВЗ за умови належного документального оформлення її надання.
У Податковому розрахунку ф. № 1ДФ цільова благодійна допомога, надана роботодавцем працівнику у вигляді оплати вартості його лікування, перерахованої безпосередньо медичному закладу, відображається за ознакою доходу «169».