Налогообложение и отражение в форме № 1ДФ возвратной финансовой помощи, которую предприятие возвращает учредителю — физическому лицу и предоставляет работникуОподаткування та відображення у формі № 1ДФ поворотної фінансової допомоги, яку підприємство повертає засновнику – фізичній особі та надає працівнику
Предприятие в июле 2020 года вернуло физическому лицу — единственному учредителю предприятия возвратную финансовую помощь, полученную от него еще в 2018 году. В сентябре 2020 года предприятие предоставило работнику возвратную финансовую помощь. Каким образом в форме № 1ДФ отражаются возврат и предоставление предприятием возвратной финансовой помощи?Підприємство у липні 2020 року повернуло фізичній особі — єдиному засновнику підприємства поворотну фінансову допомогу, отриману від нього ще у 2018 році. У вересні 2020 року підприємство надало працівнику поворотну фінансову допомогу. Яким чином у формі № 1ДФ відображаються повернення та надання підприємством поворотної фінансової допомоги?
В соответствии с подпунктом 14.1.257 Налогового кодекса Украины (далее — НКУ) возвратная финансовая помощь — это сумма денежных средств, поступившая налогоплательщику в пользование по договору, который не предусматривает начисление процентов или предоставление других видов компенсаций в виде платы за пользование такими денежными средствами, и является обязательной к возвращению.
Подпунктом 165.1.31 НКУ установлено, что в состав общего месячного (годового) налогооблагаемого дохода налогоплательщика (физического лица) не включается:
– основная сумма возвратной финансовой помощи, предоставленной налогоплательщиком (физическим лицом) другим лицам, которая возвращается ему;
– основная сумма возвратной финансовой помощи, получаемой налогоплательщиком (физическим лицом).
Таким образом, если возвратная финансовая помощь возвращается юридическим лицом (предприятием) физическому лицу (учредителю), то объект обложения налогом на доходы физических лиц (далее — НДФЛ) и военным сбором (далее — ВС) у такого физического лица (учредителя) не возникает.
Согласно Справочнику признаков доходов, приведенному в приложении к Порядку заполнения и представления налоговыми агентами Налогового расчета сумм дохода, начисленного (выплаченного) в пользу физических лиц, и сумм удержанного из них налога, утвержденному приказом Министерства финансов Украины от 13.01.2015 г. № 4 (далее — Порядок № 4), основная сумма возвратной финансовой помощи, предоставленной налогоплательщиком другим лицам, которая возвращается ему, в Налоговом расчете ф. № 1ДФ отражается с признаком дохода «153».
Следовательно, с признаком дохода «153» отражается в Налоговом расчете ф. № 1ДФ за ІІІ квартал 2020 года возвратная финансовая помощь, которая возвращена юридическим лицом (предприятием) физическому лицу (учредителю) в июле 2020 года.
Если возвратная финансовая помощь предоставляется юридическим лицом (предприятием) физическому лицу (работнику) по договору, согласно которому она подлежит обязательному возврату в определенный договором срок, то в течение действия договора объект обложения НДФЛ и ВС у физического лица (работника) не возникает.
Согласно Справочнику признаков доходов, приведенному в приложении к Порядку № 4, с 01.07.2020 г., т. е. начиная с отражения в Налоговом расчете ф. № 1ДФ за ІІІ квартал 2020 года, основная сумма возвратной финансовой помощи, получаемой налогоплательщиком (физическим лицом), в Налоговом расчете ф. № 1ДФ отражается по новому признаку дохода «197».1
1 Подробно обо всех новых признаках дохода, которые применяются с 01.07.2020 г. при заполнении Налогового расчета ф. № 1ДФ, рассказано в журнале «Все о труде и зарплате» № 5/2020, стр. 6. (Ред.)
Следовательно, с признаком дохода «197» отражается в Налоговом расчете ф. № 1ДФ за ІІІ квартал 2020 года возвратная финансовая помощь, предоставленная предприятием работнику (полученная работником от предприятия) в сентябре 2020 года.
В дальнейшем возврат работником (физическим лицом) предприятию (юридическому лицу) возвратной финансовой помощи в Налоговом расчете ф. № 1ДФ не отражается.
Відповідно до підпункту 14.1.257 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) фінансова допомога може бути надана на безповоротній або поворотній основі. Поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.
Підпунктом 165.1.31 ПКУ встановлено, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку (фізичної особи) не включається:
– основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку (фізичною особою) іншим особам, яка повертається йому;
– основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку (фізичною особою).
Таким чином, якщо поворотна фінансова допомога повертається юридичною особою (підприємством) фізичній особі (засновнику), то об’єкта оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) та військовим збором (далі — ВЗ) у такої фізичної особи (засновника) не виникає.
Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4 (далі — Порядок № 4), основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, у Податковому розрахунку ф. № 1ДФ відображається за ознакою доходу «153».
Отже, саме за ознакою доходу «153» відображається у Податковому розрахунку ф. № 1ДФ за ІІІ квартал 2020 року поворотна фінансова допомога, яка повернута юридичною особою (підприємством) фізичній особі (засновнику) у липні 2020 року.
Якщо поворотна фінансова допомога надається юридичною особою (підприємством) фізичній особі (працівнику) за договором, згідно з яким вона підлягає обов’язковому поверненню у визначений договором строк, то протягом дії договору об’єкта оподаткування ПДФО і ВЗ у фізичної особи (працівника) не виникає.
Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку № 4, з 01.07.2020 р., тобто починаючи з відображення у Податковому розрахунку ф. № 1ДФ за ІІІ квартал 2020 року, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку (фізичною особою), у Податковому розрахунку ф. № 1ДФ відображається за новою ознакою доходу «197».1
1 Докладно про всі нові ознаки доходу, які застосовуються з 01.07.2020 р. при заповненні Податкового розрахунку ф. № 1ДФ, йшлося у журналі «Все про працю і зарплату» № 5/2020, стор. 6. (Ред.)
Отже, саме за цією ознакою доходу відображається у Податковому розрахунку ф. № 1ДФ за ІІІ квартал 2020 року поворотна фінансова допомога, яка надана підприємством працівнику (отримана працівником від підприємства) у вересні 2020 року.
В подальшому повернення працівником (фізичною особою) підприємству (юридичній особі) поворотної фінансової допомоги у Податковому розрахунку ф. № 1ДФ не відображається.