Оподаткування та відображення у формі № 1ДФ поворотної фінансової допомоги, яку підприємство повертає засновнику – фізичній особі та надає працівнику
Підприємство у липні 2020 року повернуло фізичній особі — єдиному засновнику підприємства поворотну фінансову допомогу, отриману від нього ще у 2018 році. У вересні 2020 року підприємство надало працівнику поворотну фінансову допомогу. Яким чином у формі № 1ДФ відображаються повернення та надання підприємством поворотної фінансової допомоги?
Відповідно до підпункту 14.1.257 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) фінансова допомога може бути надана на безповоротній або поворотній основі. Поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.
Підпунктом 165.1.31 ПКУ встановлено, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку (фізичної особи) не включається:
– основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку (фізичною особою) іншим особам, яка повертається йому;
– основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку (фізичною особою).
Таким чином, якщо поворотна фінансова допомога повертається юридичною особою (підприємством) фізичній особі (засновнику), то об’єкта оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) та військовим збором (далі — ВЗ) у такої фізичної особи (засновника) не виникає.
Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4 (далі — Порядок № 4), основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, у Податковому розрахунку ф. № 1ДФ відображається за ознакою доходу «153».
Отже, саме за ознакою доходу «153» відображається у Податковому розрахунку ф. № 1ДФ за ІІІ квартал 2020 року поворотна фінансова допомога, яка повернута юридичною особою (підприємством) фізичній особі (засновнику) у липні 2020 року.
Якщо поворотна фінансова допомога надається юридичною особою (підприємством) фізичній особі (працівнику) за договором, згідно з яким вона підлягає обов’язковому поверненню у визначений договором строк, то протягом дії договору об’єкта оподаткування ПДФО і ВЗ у фізичної особи (працівника) не виникає.
Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку № 4, з 01.07.2020 р., тобто починаючи з відображення у Податковому розрахунку ф. № 1ДФ за ІІІ квартал 2020 року, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку (фізичною особою), у Податковому розрахунку ф. № 1ДФ відображається за новою ознакою доходу «197».1
1 Докладно про всі нові ознаки доходу, які застосовуються з 01.07.2020 р. при заповненні Податкового розрахунку ф. № 1ДФ, йшлося у журналі «Все про працю і зарплату» № 5/2020, стор. 6. (Ред.)
Отже, саме за цією ознакою доходу відображається у Податковому розрахунку ф. № 1ДФ за ІІІ квартал 2020 року поворотна фінансова допомога, яка надана підприємством працівнику (отримана працівником від підприємства) у вересні 2020 року.
В подальшому повернення працівником (фізичною особою) підприємству (юридичній особі) поворотної фінансової допомоги у Податковому розрахунку ф. № 1ДФ не відображається.