Оподаткування та відображення у формі № 1ДФ оплачуваної за рахунок роботодавця вартості тестування працівників на наявність коронавірусної хвороби
Чи оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором: - вартість тестування на COVID-19 своїх працівників, оплачена роботодавцем безпосередньо медичному закладу; - сума, виплачена працівникам на підставі їхніх заяв та наданих розрахункових (платіжних) документів як компенсація вартості тестування на COVID-19, оплачена ними за власний кошт; - сума, виплачена працівникам на підставі їхніх заяв та наданих рахунків медичних закладів за проведення тестування на COVID-19? Як такий дохід (вартість оплаченого роботодавцем тестування на COVID-19) працівників відображається у формі № 1ДФ?
Тестування громадян, в тому числі працюючих, на наявність гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі — COVID-19), методом полімеразної ланцюгової реакції (далі — тестування на COVID-19) є одним із заходів по виявленню хворих на COVID-19 з метою їх подальшого лікування або самоізоляції.
Тестування на COVID-19 є діагностикою, яка, в свою чергу, є одним з видів медичної допомоги, оскільки відповідно до абзацу четвертого частини 1 статті 3 Основ законодавства України про охорону здоров’я від 19.11.92 р. № 2801-XII (далі — Основи) медична допомога — діяльність професійно підготовлених медичних працівників, спрямована на профілактику, діагностику, лікування та реабілітацію у зв’язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв’язку з вагітністю та пологами.
Медичне обслуговування — діяльність закладів охорони здоров’я та фізичних осіб – підприємців, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку, у сфері охорони здоров’я, що не обов’язково обмежується медичною допомогою, але безпосередньо пов’язана з її наданням (абз. п’ятий ч. 1 ст. 3 Основ).
Відповідно до підпункту 165.1.19 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення, дитини, яка перебуває під опікою або піклуванням платника податку, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів), у тому числі, але не виключно, для придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю, за рахунок коштів благодійної організації або його роботодавця, в тому числі в частині витрат роботодавця на обов’язковий профілактичний огляд працівника згідно із Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та на вакцинацію працівника, спрямовану на профілактику захворювань в період загрози епідемій відповідно до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» за наявності відповідних підтвердних документів, крім витрат, що компенсуються виплатами з фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування (наразі такий фонд не створений; — Авт.).
Вищезазначене звільнення від оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) та військовим збором (далі — ВЗ) допомоги на медичне обслуговування платника податку можливе лише за наявності у платника податків відповідних документів медичних установ, що підтверджують факт або необхідність медичного обслуговування, документів про надання таких послуг, які ідентифікують постачальника послуг та їх одержувача, обсяги і вартість таких послуг: договори, платіжні та розрахункові документи (рахунки-фактури закладів охорони здоров’я, чеки, квитанції про оплату), акти наданих послуг, інші відповідні документи залежно від необхідного медичного обслуговування.
Таким чином, для звільнення від оподаткування ПДФО і ВЗ допомоги на медичне обслуговування (вартості тестування на COVID-19) працівника, виплаченої йому роботодавцем (в тому числі у вигляді компенсації вартості оплаченого працівником медичного обслуговування та у вигляді оплати вартості медичного обслуговування працівника безпосередньо медичному закладу), у роботодавця повинні бути в наявності такі документи:
– заява працівника про надання йому допомоги для оплати вартості медичного обслуговування або про виплату компенсації оплаченої ним вартості медичного обслуговування;
– рахунки закладів охорони здоров’я, що видаються працівнику для оплати вартості його медичного обслуговування, та платіжні (розрахункові) документи, інші документи (акти наданих послуг тощо), що підтверджують здійснену оплату і вартість медичного обслуговування працівника;
– наказ керівника підприємства про надання працівнику допомоги (виплату коштів працівнику або перерахування коштів медичному закладу) на медичне обслуговування із зазначенням її суми.
За умови вищезазначеного документального оформлення надана роботодавцем працівникам допомога на медичне обслуговування (тестування на COVID-19) незалежно від її суми не оподатковується ПДФО і ВЗ.
В розділі І Податкового розрахунку ф. № 1ДФ допомога на медичне обслуговування, надана працівнику його роботодавцем, відображається за ознакою доходу «143».