Разъяснение Центрального межрегионального управления ГНС по работе с крупными налогоплательщиками «Порядок заполнения графы 26 приложения 1 Налогового расчета» от 25.08.2023Роз’яснення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків «Порядок заповнення графи 26 додатка 1 Податкового розрахунку» від 25.08.2023
ЦЕНТРАЛЬНОЕ МЕЖРЕГИОНАЛЬНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ГНС ПО РАБОТЕ С КРУПНЫМИ ПЛАТЕЛЬЩИКАМИ НАЛОГОВ
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 25.08.2023
Порядок заполнения графы 26 приложения 1 Налогового расчета
Центральное межрегиональное управление ГНС по работе с крупными плательщиками налогов сообщает, что приказом Министерства финансов Украины от 02.03.2023 № 113 «О внесении изменений в приказ Министерства финансов Украины от 13 января 2015 года № 4» (далее — Приказ № 113), вступившим в силу 05.05.2023, внесены изменения в форму Налогового расчета сумм дохода, начисленного (выплаченного) в пользу плательщиков налогов – физических лиц, и сумм удержанного из них налога, а также сумм начисленного единого взноса (далее — Расчет) и Порядок заполнения и подачи налоговыми агентами Налогового расчета сумм дохода, начисленного (выплаченного) в пользу плательщиков налогов – физических лиц, и сумм удержанного из них налога, а также сумм начисленного единого взноса, в частности в Приложение 4ДФ и Справочник признаков доходов физических лиц.1
1 Подробно об изменениях, внесенных в форму Налогового расчета и Порядок его заполнения, рассказано в новости «Минфин обновил форму Налогового расчета (единого отчета) и Порядок его заполнения» журнала «Все о труде и зарплате» № 3/2023, стр. 4. (Ред.)
В соответствии с пунктом 46.6 статьи 46 Налогового кодекса Украины если в результате введения нового налога или изменений правил налогообложения изменяются формы налоговой отчетности, центральный орган исполнительной власти, обеспечивающий формирование и реализующий государственную финансовую политику, который утвердил такие формы, обязан обнародовать новые формы отчетности. До определенных новых форм деклараций (расчетов), вступающих в силу для составления отчетности за налоговый период, следующий за налоговым периодом, в котором состоялось их обнародование, действуют формы деклараций (расчетов), действующие до такого определения.
Учитывая изложенное, плательщики подают в контролирующий орган Расчет и приложения к нему по новой форме в соответствии с Приказом № 113 за отчетные периоды, начиная с ІІІ квартала 2023 года.
Информируем, что Приказом № 113 раздел IV Расчета дополнен абзацем шестьдесят третьим следующего содержания:
«В графе 26 «Ознака наявності трудового договору з нефіксованим робочим часом (1 – так, 0 – ні)» устанавливается в соответствии со статьей 21-1 главы III Кодекса законов о труде Украины. Признак «1» проставляется в случае, если работник выполняет работу на основании трудового договора с нефиксированным рабочим временем, признак «0» — если к работнику не применяются условия статьи 21-1 главы III Кодекса законов о труде Украины.».
Следовательно, приложение 1 Расчета «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» дополнено графой 26. В данной графе указывается признак наличия трудового договора с нефиксированным рабочим временем (1 – да, 0 – нет).
Напомним, что Законом Украины «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины об урегулировании трудовых отношений с нефиксированным рабочим временем» от 18.07.2022 № 2421-ІХ дополнен Кодекс законов о труде Украины статьей 21-1, которая имеет следующее содержание, в частности:
«Трудовой договор с нефиксированным рабочим временем — это особый вид трудового договора, условиями которого не установлено конкретное время выполнения работы, обязанность работника выполнять которую возникает исключительно в случае предоставления работодателем предусмотренной этим трудовым договором работы без гарантирования того, что такая работа будет предоставляться постоянно, но с соблюдением условий оплаты труда, предусмотренных этой статьей.
Работодатель самостоятельно определяет необходимость и время привлечения работника к работе, объем работы и в предусмотренный трудовым договором срок согласовывает с работником режим работы и продолжительность рабочего времени, необходимого для выполнения соответствующей работы. При этом должны соблюдаться требования законодательства о продолжительности рабочего времени и времени отдыха.
Количество трудовых договоров с нефиксированным рабочим временем у одного работодателя не может превышать 10 процентов от общего количества трудовых договоров, стороной которых является этот работодатель».2
2 Подробно о работе с нефиксированным рабочим временем рассказано в статье «Работа с нефиксированным рабочим временем» на стр. 80 этого номера. (Ред.)
ЦЕНТРАЛЬНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС ПО РОБОТІ З ВЕЛИКИМИ ПЛАТНИКАМИ ПОДАТКІВ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 25.08.2023
Порядок заповнення графи 26 додатка 1 Податкового розрахунку
Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повідомляє, що наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2023 № 113 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4» (далі — Наказ № 113), який набрав чинності з 05.05.2023, внесені зміни до форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Розрахунок) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, зокрема до Додатку 4ДФ та Довідника ознак доходів фізичних осіб.1
1 Докладно про зміни, внесені до форми Податкового розрахунку та Порядку його заповнення, йдеться у новині «Мінфін оновив форму Податкового розрахунку (єдиного звіту) та Порядок його заповнення» журналу «Все про працю і зарплату» № 3/2023, стор. 4. (Ред.)
Відповідно до пункту 46.6 статті 46 Податкового кодексу України якщо в результаті запровадження нового податку або змін правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, який затвердив такі форми, зобов’язаний оприлюднити нові форми звітності. До визначених нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
Враховуючи зазначене, платники подають до контролюючого органу Розрахунок та додатки до нього за новою формою відповідно до Наказу № 113 за звітні періоди починаючи з ІІІ кварталу 2023 року.
Інформуємо, що Наказом № 113 розділ IV Розрахунку доповнено абзацом шістдесят третім такого змісту:
«У графі 26 «Ознака наявності трудового договору з нефіксованим робочим часом (1 – так, 0 – ні)» встановлюється відповідно до статті 21-1 глави III Кодексу законів про працю України. Ознака «1» проставляється у разі, якщо працівник виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, ознака «0» — якщо до працівника не застосовуються умови статті 21-1 глави III Кодексу законів про працю України.».
Отже, додаток 1 Розрахунку «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» доповнено графою 26. В даній графі зазначається ознака наявності трудового договору з нефіксованим робочим часом (1 – так, 0 – ні).
Нагадуємо, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання трудових відносин з нефіксованим робочим часом» від 18.07.2022 № 2421-ІХ доповнено Кодекс законів про працю України статтею 21-1, яка має наступний зміст, зокрема:
«Трудовий договір з нефіксованим робочим часом — це особливий вид трудового договору, умовами якого не встановлено конкретний час виконання роботи, обов’язок працівника виконувати яку виникає виключно у разі надання роботодавцем передбаченої цим трудовим договором роботи без гарантування того, що така робота буде надаватися постійно, але з дотриманням умов оплати праці, передбачених цією статтею.
Роботодавець самостійно визначає необхідність та час залучення працівника до роботи, обсяг роботи та в передбачений трудовим договором строк погоджує з працівником режим роботи та тривалість робочого часу, необхідного для виконання відповідної роботи. При цьому повинні дотримуватися вимоги законодавства щодо тривалості робочого часу та часу відпочинку.
Кількість трудових договорів з нефіксованим робочим часом у одного роботодавця не може перевищувати 10 відсотків загальної кількості трудових договорів, стороною яких є цей роботодавець».2
2 Докладно про роботу з нефіксованим робочим часом йдеться у статті «Робота з нефіксованим робочим часом» на стор. 80 цього номера. (Ред.)